• BIST 104.862
 • Altın 229,806
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177

  Kuşadası Ticaret Odası Seçimleri

  12.03.2018 08:30
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  01 Nisan 2018 tarihinde Kuşadası Ticaret Odası seçimleri yapılacak. Kaç liste var bilmiyorum, benim için önemli de değil kaç liste olduğu. Benim için önemli olan Kuşadası’na katkı koyabilecek kişilerin KUTO yönetimine seçilmesi. Kuşadası’na katkı koyamayıp kendi reklamı için seçime girecekler olan varsa bence hiç girmesinler.

  Ticaret odaları kuruldukları yerlerde ekonomiyi sürükleyen temel birimlerdir. Ticaret odaları üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek ahlakını yerleştirmek, ticareti ilgilendiren alanlarda öncülük etmek, üyelerinin gelişimi için eğitim, kurslar ve seminerlerin yanı sıra fuarlar düzenlemek gibi amaçları olan meslek kuruluşlarıdır.

  Kuşadası’nın geleceği için Ticaret Odasının önemi büyüktür. O nedenle, meslek gruplarının ve meclisin verimli, çok sesli ve üretken temsilcilerinden seçilmesi gerekmektedir. Seçimlerin öncelikli amacı; meslek gruplarını temsil edecek kişilerin herhangi bir etkiye maruz kalmadan, sürecine uygun bir şekilde seçilip kendilerine ifade etmeleridir. Aksi takdirde seçilecek mecliste meslek gruplarının sorunlarını çözücü verimli bir çalışma zemini olmayacaktır.

  Son yıllarda Kuşadası ekonomik olarak oldukça gerilemiş durumdadır. Özellikle kent ticaretinin can damarı turizmde görülen kan kaybı bu gerilemenin asıl nedenidir. Bunu aşabilmek için KUTO’nun büyük gayret göstermesi gereklidir. Yoksa Kuşadası turizm kentinden çıkıp banliyö kenti görüntüsüne kavuşacaktır. Kent ticaretini canlı tutan turizm geliri biterse kent bundan zarar görecektir. Hali hazırda Kuşadası bu zararı derinden hissetmektedir. Eskiden kiralık dükkân bulunamıyorken, şimdilerde boş dükkânlara kiracı bulunamamaktadır.

  Sorunlar aşılabilir. Ama bu sorunları KUTO, Belediye, Kaymakamlık, Üniversite veya esnaf odaları tek başına çözemez. Acil ve kesin bir çözüm için bütün güçlerin bir araya gelmesi gerekir. Güç birliği ve “Biz anlayışı” ile hareket olmazsa olmazdır. KUTO önce kendi dinamikleri ve beraberinde diğer güçlerin destekleri ile kişisel gelişim, girişimcilik, ara eleman ihtiyacı için kurslar, e ticaret, turizm sektörünün gelişen ve değişen ihtiyaçlarına yönelik eğitimlere öncelik vermelidir. Ayrıca GEKA, KOSGEP, AB hibe fonları ile birlikte projeler üretmeli, bu projelerin hayata geçirilmesine tam destek vermelidir.

  Sadece kendi üyelerine değil, ihtiyaç duyulan her sektöre danışmanlık hizmetleri vermeli, Kuşadası için bir nimet olan Kongre Merkezini aktif kullanmalıdır. Kongre Merkezinde fuarlar düzenlemeli, kongre turizmi için elinden geleni yapmalı, her fırsatta yurt dışında “Kuşadası günleri” düzenlemeli, kentin imajını artıracak turizme yönelik yarışmalar(yemek vs gibi) düzenlemeli, kenti çekim merkezi yapabilecek konulara destek vermelidir.

  Turizmi çeşitlendirecek tarih, doğa ve insan temalarına önem vermeli, sağlık turizmi, dağ turizmi, engelli turizmi, yaşlı nüfusa yönelik turizm başta olmak üzere farklı turizm alanlarına yönelim sağlanmalıdır.

  ​Son olarak Ticari Etik Üyelik kavramını Kuşadası için işler hale getirmeli ve üye firmaların itibarı ve marka değerleri yükseltilmelidir. İş ahlakı ve iş etiği kavramları temel unsur haline getirilmeli, geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmamalıdır. Seçime gireceklere şimdiden başarılar dilerim.

  Ticaret diğer tüm işlerden daha fazla gelecekle ilgilidir; bitmeyen bir hesaplama süreci ileri görüşlülüğün pratiğidir. (Henry Luce)

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1640 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim