Asgari ücrete 2. Zam olacak mı? 8 milyona yakın çalışanın şu günlerde tek sorduğu soru asgari ücret zammı. Her ne kadar hükümet, asgari ücrete ara zam konusunda kapıları kapatsa da işçilerin umutları hala yüksek. Milyonlarca çalışan gelecek umut verici bir açıklamayı bekliyor. İşte çalışanların beklediği o haber son dakika kulislere düştü. Temmuz ayında asgari ücret zammı için umutlar yeniden yeşerdi. İşte Asgari ücrete 2. Zam son dakika gelişmesi…

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YENİ GELİŞME

8 milyon asgari ücretli çalışanın beklediği son dakika haberini ekonomi yazarı Şeref Oğuz verdi. Uzun süreden beri hükümetten asgari ücret zammı ile ilgili olumsuz açıklamalar yapılsa da işçilerin hala umutları yüksek. Bu konuda Şeref Oğuz’un köşe yazısı da heyecan yarattı. Asgari ücret zammı için bir kez daha umut verildi. Ak Parti kulislerine dayandırdığı haberinde zam için tarih veren Şeref Oğuz, son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleyeceğini dile getirdi.

Naci Görür İstanbul'un 3 ilçesi için konuştu: Binaları acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın Naci Görür İstanbul'un 3 ilçesi için konuştu: Binaları acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın

ASGARİ ÜCRET ZAMMI O TARİHTE GELECEK

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, asgari ücret zammı için tarih de verdi. Herkesin Temmuz ayında zam beklediğini ancak, hükümetin Temmuz zammı için kapıları kapattığını belirten ekonomi yazarı, asgari ücret zammı için asıl tarihin yılın 3. Çeyreği olduğunu ifade etti. Temmuz ayından itibaren baz etkisiyle enflasyonun düşeceğini belirten Oğuz, asgari ücrete zammın da Eylül ayında yapılacağını iddia etti.

KULİS BİLGİSİNİ AKTARDI

Bu bilgiyi Ak Parti kulislerinden aldığını da sözlerine ekleyen Oğuz, asgari ücretlilerin ciddi bir geçim sıkıntısı yaşadığını o nedenle de zam zorunluluğu olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu görüşte olduğunu belirten Oğuz, iş verenlerle görüşmelerin kısa süre içinde başlayacağını ve asgari ücret zammı için işverenlerin ikna edileceğini ifade etti.

ÇALIŞANLAR ZAM BEKLİYOR

Asgari ücret 2024 yılı için 17.002 TL olarak belirlendi. Ancak, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında asgari ücret zammı adeta eriyip bitti. O nedenle çalışanlar Temmuz ayında yeni bir zam bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yeni asgari ücretin tek zamma göre belirlendiğini belirterek ilave zam olmayacağını söyledi. Fakat, asgari ücretli çalışanların hala istek ve beklentisi devam ediyor. Hükümetin, yoğun talep karşısında atacağı adımlar da merakla bekleniyor.