Son zamanlarda zeytinyağı sektöründe yaşanan fiyat dalgalanmaları, hem üreticileri hem tüccarları hem de  son tüketiciyi önemli ölçüde etkilemiştir. 

Özellikle geçtiğimiz hasat döneminde İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de görülen düşük rekolte nedeniyle zeytinyağı fiyatları hızla artmış ve tüccarlar da bu durumu göz önünde bulundurarak ürün stoklarını artırmışlardı. 

Ancak, beklenenin aksine, zeytinyağı fiyatlarının düşmeye başlaması üreticileri ve  tüccarları zor durumda bırakmış görünüyor.

Türkiye'deki döviz kurlarının uluslararası piyasadaki karşılığının yakalanamaması ve dövizdeki yaşanan dalgalanmalar ister istemez uluslararası ticarette sorunları da meydana getirmektedir. 

Öte yandan, yasaklanan dökme zeytinyağı ihracatının da etkisiyle tüccarlar ellerindeki zeytinyağı stoklarını satamamakta ve bekletmekte, bekledikçe de ürün kalitesi düşmektedir. 

Geçtiğimiz yıllara nazaran zeytinyağı ihracat rakamlarında gerileme yaşanmasına sebep olan ihracat kısıtlaması hem ülke ekonomisini hem de üreticileri ve tüccarları önemli ölçüde zarara uğratmaktadır. 

Asıl Tezat Raflarda görülmektedir. Yıl Sonu Asgari ücret zammı açıklanır açıklanmaz bütün raflardaki etiketleri bir gecede değiştiren marketler günlerdir düşmekte olan zeytinyağı fiyatlarını neden artırmaktadır? 

Üreticilerin ve tüccarların elindeki yağ fiyatlarında günlerdir düşüş yaşanırken, marketlerde ve raflarda zeytinyağı fiyatları her geçen gün artmakta ve nihai tüketicinin cebini yakmaya devam etmektedir. 

Birkaç ay öncesine kadar üreticide ve tüccarda 280₺ ile 300₺ arasında olan zeytinyağı fiyatları neredeyse 180₺ ile 200₺ aralığına kadar gerilemiş olmasına rağmen piyasaya etkisi yansımamış durumdadır. 

Fiyat pahalılığı yetmezmiş gibi heryerde karşımıza çıkan sahte zeytinyağları ile ilgili de başımız dertte görünüyor. 

Vatandaşın hem sağlığıyla oynayan hem de kesesine zarar veren bu sahtekarla ilgili acilen önlemler alınması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından imalathaneler ve depoların kontrolleri sıklıkla yapılmasına rağmen, Özellikle internet üzerinden satışların kontrol altına alınması ve denetlenmesi konusunda çalışmalar yapılması gerekmektedir. 

İnternet sitelerinde Naturel Soğuk Sıkım Organik Zeytinyağı adı altında tenekelenmiş halde 5 Litresi 300₺’ye satılan ve ne olduğu belli olmayan bu ürününlerin ne olmadıkları açıkça belli olmaktadır. 

Bu süreçte hem Üreticilerin ve tüccarların korunması hem de vatandaşların da uygun fiyatlarla güvenilir gıdaya erişiminin sağlanması gerekmektedir. 

Konuyla ilgili Özellikle Devletimizin ilgili kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin piyasadaki dengesizlikleri düzeltmek için adımlar atması ve tüm paydaşların işbirliği içinde gerekli önlemleri alması oldukça önemlidir.

Et Fiyatlarındaki Artış Durmak Bilmiyor! Vatandaş ve Üretici Zor Durumda Makale: Et Fiyatlarındaki Artış Durmak Bilmiyor! Vatandaş ve Üretici Zor Durumda