İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi, tüm Ege ve Akdeniz'deki kıyı belediyelerini ilgilendirebilecek önemli bir karara imza attı. Kuşadası'ndaki su sporları işletmecisi Halil Ovanmak'ın açtığı davayı ele alan mahkeme, 2018 yılından beri plajların işletme ve kullanım hakkına sahip olan Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin bu yetkisini sonlandırdı. Mahkeme, Aydın Valiliği ile Aydın BŞB arasında 2018 yılında yapılan bu sözleşmenin "kıyıların başka şahıslara devri sonucunu yaratabileceğine" hükmetti.


 

Kararın gerekçesinde, "Anayasanın Kıyıların yararlanma başlıklı 43. Maddesinde zikredilen 'Kıyıların, Devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu' hükmü hilafına, gerçek ya da tüzel özel hukuk kişiler eliyle görülmesini düzenlediği, bir başka ifadeyle, Aydın Büyükşehir Belediyesi verilen iznin başka şahıslara da devri sonucunu yaratacak düzenleme içerdiği anlaşıldığından dava konusu protokolde bu yönüyle hukuka uyarlık bulunmamıştır” ifadesi yer aldı.
 

Ömer Günel’den hakkında çıkan haberlere yalanlama geldi Ömer Günel’den hakkında çıkan haberlere yalanlama geldi


Mahkeme, Aydın Valiliği ile Aydın Büyükşehir Belediyesi arasındaki Kuşadası sahillerinin kullanımına ilişkin 07/05/2018 tarihli protokolü iptal etti.
 

SEZON ÖNCESİ BÜYÜK ŞOK

Aydın BŞB'nin bu protokole dayanarak Kuşadası Belediye şirketi Arya A.Ş. ile yaptığı 359 bin 659 metrekarelik alandaki plajların işletilmesi, temizliği ve bakımına yönelik protokol de geçerliliğini yitirdi.

Her yıl milyonlarca yerli-yabancı turistin geldiği Kuşadası'nda tam sezon öncesi alınan bu karar şok etkisi yarattı.

PLAJLARI KİM TEMİZLEYECEK

30 gün içinde yerine getirilmesi zorunlu olan bu kararın ardından, 36 büfe, 138 duş yeri, 139 soyunma kabini ve 26 tuvaletin yer aldığı Kuşadası plajlarının işletmesi, bakımı ve temizliğinin ise nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Plajların belediyelerin elinden alınması konusunda önemli bir dayanak olacak bu kararın, sadece Aydın değil başta İzmir ve Muğla olmak üzere pek çok kent için emsal teşkil edebileceği belirtildi.

KAYNAK: SONKALE İZMİR (ÖZEL)