Kamuya terk edilmiş, trafiğe kapalı sokaklar ve kaldırımlar, işgal ücreti karşılığında veya kural ihlali yapanlar tarafından yayaların kullanımına engel olmamalıdır.

Aydın Valisi, Emniyet Müdürü ve belediye başkanları, bu konuda kamu yararını gözeterek ilgili birimleri yönlendirmek ve denetlemekle mükelleftirler.

Aydın genelinde yayaların kullanımı için var olan kaldırım ve trafiğe kapalı sokak işgalleri, her geçen gün abartılı bir görünüm kazanmaktadır, ancak yetkili kurumlarca denetim yapılmamaktadır.

Menderes Bulvarı, Kurtuluş ve Güzelhisar Sokakları, 7 Eylül ve Cumhuriyet Caddeleri, Batı ve Doğu Gazi Bulvarı ile Sevgi Yolu işyerlerince abartılı işgallerin en yoğun olduğu yerlerdir.

Yapılan denetimlerin %95'i şikayet üzerine yapılmaktadır. Bu nedenle, kaldırım üzerine ve yaya geçitlerine park edilmiş araçlar ve motorlar konusunda 112'yi aramak durumunda kaldım.

Belediyenin şikayet hatlarına resimli şikayetlerle işyerleri önlerindeki masa, sandalye, havluluk, reklam panosu ve tezgahlar ile kaldırımlarda yürümenin mümkün olmadığı konusunda başvuruda bulundum.

Efeler ilçesinde kaldırım ölçüleri standart ölçülerde olmadığı için bazı kaldırımlar, 50 cm ile 3 metre arasında değişmektedir. Özellikle kahve, çay ocağı, pideci, kafe, berber ve kuaför gibi işyerlerinin önlerinde bulunan masa, sandalye, havluluk gibi eşyalar ile işgal edilen kaldırımlar, yayaların kullanımını imkansız hale getirmektedir.

Aydın'da araç sayısı çok fazladır, özellikle son dönemde trafiğe çıkan motor ve elektrikli bisikletler, otopark alanı bulamadıkları için kaldırımlara park ederek yayaların geçişini engellemektedirler.

Trafik denetimleri genellikle ana caddelerde yoğunlaşmaktadır, bu nedenle ara sokaklarda caydırıcı denetimler yapılmamaktadır.

Toplum olarak en büyük sorunumuz, arabamızı veya motorumuzu evimizin önüne park etmek istememizdir. Park yeri bulamadığımızda ise evimizin önündeki kaldırıma park etmekteyiz.

Çocuklu anneler ve pazara giden vatandaşlar, işyerleri ve kaldırımlara park eden araçlar, motorlar, masa, sandalye ve havluluk gibi engeller yüzünden kaldırımları kullanamamakta ve trafiğin yoğun olduğu caddelerde çocuk arabası ve pazar arabaları ile yürümek zorunda kalmaktadırlar.

Bu işgaller ve ihlaller, denetimsizlikten kaynaklanmaktadır. Denetimler genellikle şikayet üzerine yapıldığı için, daha sonra bu yerlerin denetimi yapılmamaktadır.

Denetim yapan trafik polisi ve zabıta, gerekli cezai işlemi yapmadığı için, şikayet yerinden ayrıldıktan sonra aynı işgaller ve ihlaller yeniden tekrarlanmaktadır.

Trafik polisleri, seyir halinde oldukları yerlerdeki yaya geçitleri ve kaldırımlarda park etmiş araç ve motorları görmelerine rağmen hiçbir müdahalede bulunmamaktadırlar.

Zabıta, kaldırımda yürürken kaldırımı işgal etmiş işyerlerini görmekte, ancak müdahale etmemektedir veya etse bile işyeri sahibi zabıtayı dikkate almamaktadır.

Kent meydanındaki süs havuzunun yanında bulunan uçan balon satıcılarından aileler, özellikle anneler çok şikayetçidirler. Bir balonun fiyatı 100₺ olduğundan, yanlarında yeterli para olmayan çocuklar, balon alamamakta ve ağlamaktadırlar. Vergi veya kira ödememeleri nedeniyle, bu durumun belediyeden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kent meydanı ile ilgili diğer bir şikayet ise meydanda sürekli olarak motor kuryeleri ve şahıs motorlarının kullanılmasıdır. Bu durum, meydanda bisiklet süren, top oynayan, kaykay yapan, koşuşturan küçük çocukların tehlikeye maruz kalmalarına neden olmaktadır. Bu konuda, Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi'nden tedbir alınması istenmektedir.

Zaman zaman sosyal sorumluluk anlayışı gereği, okuyuculardan gelen şikayetleri köşe yazılarımda yer vereceğimi belirtmek isterim. Taktir her zaman olduğu gibi okuyucularındır.

Erken seçim halkın dilinde var Makale: Erken seçim halkın dilinde var