Kurulan bayram sofralarında tükettiğimiz yüksek kalorili yemekler ve bayram ziyaretlerinde tüketilen bayram tatlıları nedeniyle aldığımız kiloları vermek ve yükselen kan şekerlerini dengelemek amacıyla bu haftaki yazımızda beslenme ve diyet uzmanı olarak dengeleme tüyolarından oluşan bir köşe yazısı derledik. Yaz gelmeden metobolizmanın en hızlı olduğu bahar döneminde fazlalıklardan kurtulmak için beslenmenizde yapacağınız değişiklikler ve ekleyeceğiniz egzersiz programlarıyla ideal kiloya gelmek aslında çok da zor değil. Gelin bu dengeleme tüyolarına birlikte bakalım.

            DENGELEME İPUÇLARI

·        Öncelikle bayramda kaçan kalorileri dengelemek için eğer insülin tedavisi veya özel bir medikal tedavi görmüyorsak 3 öğün yerine 2 öğüne geçilmesi ve beslenmenin gündüz 8 saatle sınırlandırılması daha uygun olacaktır.

·        Günde 3 litre sıvı mutlaka tüketilmelidir.

·        2 yumurta tüketilerek tokluk süresi uzatılmalıdır.

·        Günde 45-60 dakika olacak şekilde pasif egzersiz veya yürüyüş yapılmalıdır.

·        Ekmek olarak gluteni düşük siyez, karabuğday veya sorgum gibi tahıllar tercih edilerek bel çevresindeki yağlanma ve şişkinlik azaltılmalıdır. Sadece ekmeğin kısıtlanması değil içeriğinin değiştirilmesi bile size haftada bir kilo verilmesini sağlayacaktır.

·        Günde 1 porsiyon meyve mutlaka tüketilmeli ve ardından 1 su bardağı tuzsuz ayran tercih edilmelidir.

·        Bayram sonrası haftada akşam öğünlerini sebze ağırlıklı ve haftada 2 defa olacak şekilde ızgara veya fırında balıklar tercih edilmelidir.

·        Mutlaka düzenli 2 kupa tarçınlı yeşil çay içilerek yağ yakımı desteklenmelidir.

·        Her öğünde mutlaka bol yeşillik veya sebze tüketimini sağlanarak günlük lif  (posa) miktarınızı arttırılmalıdır.

·        Bu hafta özellikle hamur işi, tatlı veya çikolata vb. yüksek karbonhidratlı gıdalar tüketmeyiniz.

·        Hazır paketli gıdaları tüketmeyiniz.

·        Uzun süreli açlıklardan oluşan düşük proteinli yanlış diyetlerden ve sebze ağırlıklı yanlış detokslardan sağlıklı kilo vermeyi beklemeyin, bunun yerine metabolizma için gerekli tüm makro ve mikro besin öğelerini tamamlamaya çalışın.

·        Vücuttaki fazla ödemi uzaklaştırmak için 1 litre suya 1 kupa kiraz sapı çayı, 1 limonun suyu ve 10 dal kadar maydanoz ekleyerek haftada en az 3 gün tüketin, tuz alımınızı azaltın.

Sizde evde uygulabileceğiniz basit tüyolarla kilonuzu dengeleyebilir, artan kilonuzun yukarı yönlü ivmesine dur diyebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın…

Oruç sağlıktır Makale: Oruç sağlıktır