Uzun yaşam maratonunda hepimizin bir hikayesi vardır ancak bazıları acı dolu geçmişinden güçlü bir şekilde yeniden doğar. Bugün size kliniğimizde madde bağımlılığı bataklığından kurtulan genç bir danışanımın hikayesini anlatacağım. Fakat elbette gerçek kimlik bilgilerine yer vermeyerek. Bu sebeple kahramanımıza “Bülent” adıyla hitap edeceğim.

İstanbul’da yaşayan 29 yaşındaki Bülent Bey’in genç yaşta başlayan madde kullanımı, onun hayatını derin ve kirli bir çukura sürüklemişti. Başlarda yalnızca basit bir merak ve arkadaş çevresinin etkisiyle başlayan bu yolculuk, zamanla onun yaşamının iplerini sıkı sıkıya eline almıştı. Öyle ki ailesi ve sevenleri çaresiz bakışlar eşliğinde günden güne genç bir adamın eriyişine şahit oluyordu. Tam 15 yıldır hayatını bir maddenin esaretinde sürdüren Bülent Bey, kullandığı maddenin etkisiyle psikolojik ve fiziksel pek çok etki ile mücadele etmek zorundaydı. Beslenme problemleri, solunum problemleri, karaciğer hasarı ile savaşıyor; konuşurken kendini çok zor ifade ediyor hatta aynadaki görüntüsü yüzünden utanıyordu. Bir gün içindeki gücü buldu ve değişim için o cesur adımı atarak ailesiyle beraber kliniğimize geldi. Uyguladığımız terapi sayesinde her gün adım adım ilerleyerek eski yaşamından uzaklaştı. İlk başlarda zorlansa da zamanla Bülent Bey’in yüzüne yansıyan o umutsuz ifade yok oldu ve gözlerindeki yaşam ışıltısı yeniden yerini aldı. Kendisindeki değişim öyle gözle görülür oldu ki, tedavi sonunda yeniden kazandığı özgüveni ve akıcı konuşma tarzıyla bizi kendisine hayran bıraktı. Artık karşımızda güçlü görüntüsünü yeniden kazanmış, yüzüne renk ve canlılık gelmiş sağlıklı bir genç adam duruyordu.

Nihayet Bülent Bey’in kararlılığı, madde bağımlılığına son vererek kendine yeni bir hayat inşa etmesini sağladı. Tedavi sonunda Bülent Bey’i İstanbul’a yolcu ederken bize şunları söyledi: “Kaan Bey, her şeyin başında sevgi geliyor, ben sayenizde kendime olan sevgimi geri kazandım, her mutlu olduğum anda sizi hatırlayacağım. Lütfen benim hikayemi madde bağımlılığı ile mücadele eden genç, yaşlı herkese anlatın, derhal kendileri için bu illetten kurtulsunlar”. Bülent Bey’in annesi ise mutluluk gözyaşlarıyla “Oğlum artık espri yapabiliyor, kahkaha atabiliyor” diyerek sevincini paylaştı. Fark ettiniz mi, bizler için oldukça basit ve rutin olan bu eylemler, madde uğruna oğlunun yok oluşunu izleyen bir anne için ne kadar kıymetli. İşte bütün zararlı maddeler, gündelik yaşamsal pratiklerinizin neşeli hatıralarına böylesine düşmandır. Onlarla savaşmak ise bizimle beraber oldukça kolaydır. Siz de madde bağımlılığı ile kararlılıkla mücadele ederek yaşamın iplerini yeniden elinize alabilirsiniz. Unutmayalım ki; destek almak cesaretin işaretidir, asla yalnız değilsiniz.

Stres ve depresyona karşı zi̇hi̇nsel sağlığımızı korumanın anahtarı: Bach çi̇çekleri̇ i̇le ruhsal dengeleme Makale: Stres ve depresyona karşı zi̇hi̇nsel sağlığımızı korumanın anahtarı: Bach çi̇çekleri̇ i̇le ruhsal dengeleme