banner339

Kuşadası Anket Sonuçları

2019 yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık iki buçuk yıl geçti. Son yıllarda alınan göç ile nüfusu hızla artan Kuşadası’nda bu seçimlerde ilk kez bazı kişiler tarafından "Adalı" olarak anılmayan bir kişi belediye başkanı seçilmişti. Bizce "Adalı" kavramının tanımı gerçekten Kuşadası’na hizmet ile ölçülmelidir. Gerçek Adalı yaşadığı yere hizmet eden, kentinin gelişimine katkı sağlayan kişidir.

Anket sonuçlarına göre, 2019 seçimlerinde en yüksek oyu alan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel bu geçen süre içinde başarılı bir performans göstermiştir. Kentin kozmopolit nüfusu, karmaşık siyasi yapısı, belediye ile diğer kurumlar arasında süregelen anlaşmazlıklar, hızlı kentleşme sonucu biriken sorunlar, pandemi salgını gibi halka hizmeti engelleyici unsurlara rağmen başarının yakalanmış olması oldukça önemlidir.

Gelelim Aydınpost tarafından yaptırılan ve geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan anket sonuçlarına;

Ankete katılan vatandaşların yüzde 37.5'i Kuşadası Belediyesi'nin hizmet performansını başarılı, yüzde 24.8'i ise çok başarılı bulduğunu söyledi. Buna göre toplam başarılı bulanların oranı yüzde 62.3 oranında görülüyor. Bu oran Ömer Günel’in seçimde aldığı oy oranının üzerine çıktığını gösteriyor.

"Bu Pazar, Kuşadası Belediye Başkanlığı seçimi olsa tekrar aday olması halinde oyunuzu Ömer Günel’e verir misiniz" sorusuna evet diyenlerin oranı yüzde 64.4 çıkarken, hayır vermem diyenlerin oranı yüzde 23.8 oranında kalıyor. Yüzde 11.2 kararsızlar göz önüne alındığında Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in yapılacak bir seçimde rakiplerini süpüreceği net olarak görülüyor.

Ankette Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet performansını nasıl buluyorsunuz sorusuna ise; yüzde 37.4 başarılı, yüzde 24.8 oranında da çok başarılı olduğu, toplamda ise oranın yüzde 62.2 düzeyinde olduğu görülüyor. Bu oran da Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’nda yaptığı çalışmaların beğenildiğini gösteriyor.

Anketi yanıtlayan vatandaşların yüzde 60.8’i Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi’nin uyum içerisinde çalıştığı yanıtı verirken, yüzde 24.7’si de tam uyumlu değil görüşünde. Bu oran Kuşadası Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında bir uyumun olduğunu, bu uyum sayesinde kente daha fazla ve iyi hizmetin geldiği anlaşılıyor. Bu durum olası bir yerel seçimde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun avantajlı olduğunu ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde 40.8'i Kuşadası’nda sorun yok derken, sorun var diyenlerin yüzde 20.9’u yol düzenlemesi, yüzde 20.6’sı da altyapı-kanalizasyon sorununa dikkat çekiyor. Hızla büyüyen kentte yol ve trafik sorununun çözümüne önem vermenin gerekli olduğu, yıllardır sürüncemede olan kanalizasyon sorununun bir an önce çözüme kavuşturulmasının gerekli olduğu anlaşılıyor. Ancak yüzde 40.8 gibi yüksek oranda bir kitlenin önemli bir sorun yok demesi oldukça enteresan bir durum oluşturuyor.

"Bu Pazar Genel Seçim olsa oyunuzu hangi partiye ya da ittifaka verirsiniz?" sorusuna yanıt verenlerin oranı kararsız ve cevap vermeyenler orantısal olarak dağıtıldığında Cumhur İttifakı yüzde 24.7 olurken, Millet İttifakını tercih edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 59.2 olduğu görülüyor. HDP ise yüzde 12.4'e ulaşabiliyor. Bu oranlar yerel yönetim başarısının olası genel seçime olumlu etki edeceği anlamına geliyor.

"Para nasıl parayı çekerse, başarı da başarıyı çeker." (Chamfort)

banner189