Fatih Atay’ın Efeler belediye başkanlığı döneminde inşaatına başlanan eski otogar alanı yanındaki GİMA AVM alanındaki La Perla ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.
Fatih Atay’ın oğlu Eymen Atay da inşaat alanını gözüne kestirmiş ancak girişimleri olumsuz sonuçlanınca başka planın devreye sokulduğu bilgisine ulaşıldı.

Aydınpost’un ulaştığı bilgilere göre Efeler Belediyesinin eski imar müdürü Nail Özdağ, GİMA alanındaki inşaatla ilgili kafasındaki arkadaşının firmasına bu işi yaptırmak için çeşitli hamleler yaptı.
Belediyenin eski imar müdürü Nail Özdağ’ın Fatih Atay’ın bilgisi dışında arka planda çalışma yaptığı inşaat alanıyla ilgili olarak projeyi yakın arkadaşı olan Zeyko İnşaat’a götürdüğü ve ihale sürecine katılması için Zeyko İnşaat’ı da ikna etmeye çalıştığı ve tüm bu süreci Fatih Atay’dan habersiz yürüttüğü öğrenildi.

ÖZDAĞ’IN İSTEDİĞİ FİRMA İHALEYE GİREMEDİ
Eski imar müdürü Nail Özdağ’ın GİMA avm inşaatıyla ilgili görüşmelerini Fatih Atay’a pazarlamakta sorun yaşadığı için diyalogların yarıda kaldığı ortaya çıktı.

İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYESİ KONUYU TAKİBE ALDI
Uzun süre Fatih Atay’ı ikna etmeye çalışan Nail Özdağ’ın girişimlerinin başarısız sonuçlanması sonrasında bu defa devreye İyi Parti’den meclis üyesi seçilen Turgay Akgüller girdi.
İyi Partili Turgay Akgüller, müteahhit Türker Arabacıoğlu’nu Fatih Atay’la tanıştırdı. Fatih Atay’ın başkan vekilliğini yapan Abidin Arslan’ın da tam desteğini alan ve görüşmeleri yürüten Turgay Akgüller, inşaatı Türker Arabacıoğlu’nun yapmasının önünü de açtı.

PEKİ ARABACIOĞLU’NUN BU İNŞAATI YAPABİLECEK KABİLİYETİ VE FİNANS GÜCÜ VAR MIYDI?
Aydınpost’un edindiği bilgilere göre, sektörde daha önceleri küçük çaplı projeler bitiren müteahhit Türker Arabacıoğlu’nun böylesine büyük bir ihale için evraklarını tamamlamada ciddi sorunlar yaşadığı öğrenildi.
Arabacıoğlu’nun ihale dosyasına koymak zorunda olduğu teminat mektubu için gerekli olan ipotek edilecek taşınmazların ruhsatların verilmesi konusunda yine dönemin belediye imar müdürü nail Özdağ tarafından da ihaleyi alamaması yönünde ciddi baskı gördüğü ortaya çıktı.
İnşaat sektöründe pek çok ismin bile şaşırdığı, GİMA AVM inşaatıyla ilgili finans gücünün olup olmadığı tartışılan müteahhit Arabacıoğlu’nun bu işe son koz mantığıyla girdiği öne sürülüyor.
Şimdi müteahhit Arabacıoğlu’nun teminat mektubunu tamamlayabilecek finans gücü bile olmadan bu işin altından nasıl kalkacağı da merak edilen konu oldu.

Söke’nin yeşil alanları çiçeklerle renkleniyor Söke’nin yeşil alanları çiçeklerle renkleniyor

TEMİNAT MEKTUBUNU PEKİ NASIL ALABİLDİ?
Efeler kamuoyunun da yakından takip ettiği La Perla inşaatıyla ilgili olarak müteahhit Türker Arabacıoğlu’nun bırakın inşaatın finansmanını teminat mektubunu bile almakta kriz yaşadığı öğrenildi.
Arabacıoğlu’nun inşaat maliyetinin yüzde 3’ü olan geçici teminat mektubunu temin ederken bankalara vermesi gereken ipoteklerin yetmediği ve bunu için Mimar Sinan mahallesindeki villasının değer artışına gitmesi için olmayan iskan ruhsatının alınmasında Fatih Atay’dan destek istediği, Fatih Atay’ın da konuyla ilgili Nail Özdağ’a talimat verdiği öğrenildi.

ARABACIOĞLU NAİL ÖZDAĞ’IN İNSAFINA KALDI
Müteahhit Türker Arabacıoğlu’nun villasının iskan ruhsatı alamama nedeni ise kaçak yüzme havuzundan kaynaklandığı ortaya çıktı.
Dönemin imar müdürü Nail Özdağ teminatın yetersiz olduğunu fark edince ihaleyi almasını çok arzuladığı ve yakından görüştüğü Zeyko İnşaat’ın devreye girmesi için epey bir süre uğraş verdi.
Türker Arabacıoğlu kaçak yüzme havuzundan dolayı iskan ruhsatını ve teminat mektubunu da alamadı.

TEMİNAT MEKTUBUNU ÇİNELİ BİR ARKADAŞINDAN TAMAMLADI
Arabacıoğlu’nun ihale dosyasındaki geçici teminat mektubunu alabilmek için yaşadığı krizi Çineli bir arkadaşından destek alarak aşabildi. Arkadaşının taşınmazlarıyla teminatı zar zor tamamlayabildi.

VARAN3  - 10 MAYIS CUMA GÜNÜNÜ BEKLEYİN!

La Perla projesinde Fatih Atay hangi müteahhitlerle görüştü? La Perla projesinde Fatih Atay hangi müteahhitlerle görüştü?