Değerli Okuyucularım, Kuyucak ve Pamukören’e bağlı olan mahalleleri tek tek dolaştım, bu mahallelere konulan eserleri tek tek yerinde izledim ve yerel halk ile bu hizmetleri tek tek konuştum.

İnsanlar bu mekânlar ile ilgili konuşurken Kuyucak Belediye Başkanı Sayın Metin Ertürk yanımda yoktu, gelmesini de ben istemedim.

Başkana olan saygısından ötürü insanların içinden geçenleri söylemeyeceğini biliyordum ve sadece bana rehberlik etmesi için, Kuyucak Belediyesi Sosyal İşleri Müdür Vekili Sn. Hatice Yavuz ve Basın Yayın Görevlisi Duygu Öğünçbilek Hanım bana eşlik etti, kendilerine teşekkür ediyorum.

  

Değerli Okuyucularım,

Kuyucak Belediye Başkanı Sayın Metin Ertürk Pamukören ve Kuyucak belediye başkanlıklarını yapması sebebiyle halkın güvenini ve sevgisini kazanmış, hiçbir akçeli konulara karışmamış ve karıştırmamış. Müthiş bir kadro oluşturmuş, yapılan işleri gördükten sonra zaten kararınızı veriyorsunuz.

Kuyucak, Pamukören ve mahallelerini dolaştım, halkının isteklerini sordum, ihtiyaçlarını sordum. Kuşadası’na Didim’e gidip gitmediklerini sordum. Belediyeden memnuniyet veya memnuniyetsizliklerini sordum.

Hep bir ağızdan: “Bizim Belenova’mız var, sosyal tesislerimiz var, spor alanlarımız var, olimpik yüzme havuzlarımız var, burada aradığımız her şeyi buluyoruz. Ne işimiz var Kuşadası, Didim, Antalya’da?  Biz işimizde gücümüzde insanlarız” diyorlar ve ilave ediyorlar: “Çevre ilçelerden, Nazilli’den bile insanlar hafta sonları bize geliyorlar” ve bununla övünüyorlar.

Belenova’ya giderken Kayran ve Ören Mahallerine uğradım, buraları 1000 ile 1500 m. yükseklikte dağ köyleri. Gece 23’de Belenova tesislerinde kendileri ile Belenova tesislerini konuştuk. Gece 23.00’e kadar yaptığımız sohbetlerde Sayın Metin Ertürk bize eşlik ettiler. Buralarda www.aydinpost.com ‘un okunması, takip edilmesi beni çok mutlu etti.

KUYUCAK GENÇLİK MERKEZİ

1200 m2 üzerine kurulmuş iki katlı kütüphaneleri ve kafesi olan, özellikle engelli çocukların eğitildiği 30 bin m2 bahçesi ve olimpik yüzme havuzu, açık düğün bahçesi ile mükemmel her türlü sporun yapıldığı bir kompleks. Bu kompleksin içinde Halk Eğitim öğretmenleri insanlara el işlerinde bir sürü eğitim veriyor.

KÜTÜPHANESİ

İçinde Binlerce kitabı olan kütüphanenin arka salonunda emre amade onlarca bilgisayar çocukların ve gençlerin kullanımına hazır. İnternet hattı bu gençlik merkezinin her yerinde var. Burada çalışan çocuklar ile bir araya geldim, size bu imkânı kim verdi dedim, hep bir ağızdan Sn. Metin Ertürk diyorlar. Hitapları Metin Amca idi.Bu fotoğrafta gördüğünüz gibi başka masalarda diğer gençler vardı. “Siz buraya niye geliyorsunuz?” dediğimde “elimizin altında her türlü kitap araştırmamız için hazır, burada ders çalıştıktan sonra dışarı çıkıyoruz, geniş alanda her türlü sporu yapıyor ve oyunlar oynuyoruz” diyorlar. Burada ayrıca kütüphane görevlileri bu gençlerin her türlü eğitimi için sunuyorlar, onların emrine bir büyük olarak hizmet veriyorlar.

Kafe kısmında anneleri gördüm, küçücük çocukları ile gelmişler. Onlarla konuştum, söyledikleri tek cümle: “Biz çocuklarımızla buraya geliyoruz, onlar gözümüzün önünde her

Türlü ders çalışıyorlar ve 30 000 m2 alanda özgürce koşuyorlar, yüzüyorlar, ders çalışıyorlar. Ahmet Abi daha ne isteriz?” diyorlar. www.aydinpost.com ‘u soruyorum, çocuklar anneler bile takip ettiklerini söylüyorlar.

Sayın Metin Ertürk’e bu hizmetlerinden ötürü minnet duyuyorlar. Nazilli’den eşlerinin dostlarının bu tesislere geldiklerini ifade ediyorlar.

Değerli Dostlarım, Kuyucak Belediye Başkanı’nın yüzme için “Kuyucak’ta yüzme bilmeyen kalmayacak” diye sloganı var. Pamukören, Kuyucak ve diğer mahallelerde onlarca yüzme havuzları açıyor, öyle ki Nazilli ve diğer ilçelerden insanlar buralara çocuklarına yüzme öğretmeye geliyorlar.

MÜZİK ve HALK EĞİTİM DERSANELERİ

Bu gençlik merkezinde en çok dikkatimi çeken Belediye Başkanı Sn. Metin Ertürk Bey’in müziğe verdiği önemdi. Bunu Pamukören’deki tesislerde gördüm, bir de Kuyucak’ta gördüm. Duvarlarda sıra sıra kemanlar, gitarlar, saksafonlar, sazlar halkın kullanımına hazır. Burada saz enstrüman dersleri veriliyor, hayran kalmamak mümkün değil.

Burada müzik eğitimi alan insanlar yeni meslek ediniyorlar, gençler ve çocuklar müzik ile tanışıyorlar.

HALK EĞİTİM ve EL SANATLARI BÖLÜMÜ

Değerli Okuyucularım, makrame,  boyama ve değişik sanat dallarında eğitim veriliyor. Hollanda’dan dönüş yapmış vatandaşımız, kursiyerimiz Hatice Yener evinden söküp getirdiği dolap kapaklarını burada yeni grafik sanatı ile buluşturuyordu .

Öyle ki buradaki kurslara 10 yıldır devam eden hanımlarla karşılaştım, ürettiklerini ayrıca satıyorlar.

Türkiye için üreten bu yüreklere kocaman tebriklerimi sunuyorum.        

Buradaki insanlar hep şunu söylüyorlar: “Biz bir şeyler öğrenirken çocuklarımız burada hem oynuyorlar hem okuyorlar ve çocuklarımız hep gözümüz önünde, onun için Sayın Metin Ertürk’e minnetlerimizi sunuyoruz.” diyorlar.

ÖZÜRLÜLER BÖLÜMÜ ve KURSİYERLERİ

Değerli Okuyucularım, işte burası çok önemli. Bu gençlik merkezinin en can alıcı olayı ülkemizde miktarları oldukça fazla özürlüler. Son yıllarda hayli fazla belki de aileler bu çocuklarını toplumla barıştırmak ve onları topluma kazandırmak için yöneticilerin kapısını çalıyor. İşte bunlardan biri olan bu eli öpülesi annemiz Sn. Metin Ertürk’ün kapısına korkarak gidiyor ancak Metin Bey tarafından inanılmaz bir sevgi ile karşılanıyor.

Derhal bu gençlik merkezindeki kurs açılıyor. Bu kursun başında Beden Eğitimi Bölümü mezunu, kalbi sevgiyle dolu, yıllardan beri bu insanlara ve gençlere hizmet eden Atatürk Kadını eli öpülesi öğretmenim Sn. Hülya Oktay’ı bu çocuklara Sarı Zeybek efe oyunu kursu verirken burada izledim.

İnanın bu kelimeleri yazarken çok duygu yüklüyüm. Çocukların buradaki hareketleri, tekerlekli sandalyede yaparken türlü özürlerine rağmen ciddiyetle takip etmeleri ve iştirak etmeleri beni çok duygulandırdı.

Var ol Metin Ertürk Başkan, var ol Hülya Oktay Hocam!

Kurs arası verildiğinde kendi aralarında konuşmalarını izledim. Kimisi yürüyemiyor kimisi konuşamıyor kimisi zihinsel engelli ama bu çocukların şakalaşmalarını izlemenizi isterdim.

Mesela Konuşamayan yürüyemeyene takılıyor “ah bir yürüseydin Kemal”, Kemal de bunu söyleyene “İbrahim sende bir konuşabilseydin” diye espriler havada uçuşuyordu.

Ben de yan masada bu çocukların anneleri ile onları izliyordum. Annelerin o an gözlerindeki hüznü ve sevinci görmenizi isterdim. Ahhhh bu annelik ahhh.

Beni, “Ahmet Ağabey 23 Nisan’da Kuyucak’a gel” diyerek davet ettiler. Hepsi efe kıyafetleri giyip gösteri yapacaklarmış. Tabii ki geleceğim..

İnanın Darüşşafaka’da babası ölmüş yetim kız ve erkek çocuklarımıza yıllarca hizmet ettim. Bu benim için bir gurur Kur’an kitabımızda açık yazıyor ama özürlüye hizmet etmek bin kat daha önemli.

KUYUCAK’TA YAŞLILARA HİZMET

Değerli Okuyucularım, yaşlı vatandaşlarımıza hizmet hele dağın başında olursanız muazzam zordur. Bu yaşlı vatandaşlarımız insani hizmetlerden yoksundur.  Sosyal Hizmetler Müdürü Sn. Hatice Yavuz ve Sn. Metin Ertürk Başkanımız evinde yatalak yürüyemeyen yaşlılarımız için hizmet aracı yaptı dediler, koşarak aracı görmeye gittim.

Aracın içinde yaşlıların banyo hizmetlerinin yapıldığını, kadın ve erkek herkese berber hizmetinin olduğunu, çamaşırlarının yıkandığını, manikür pedikürlerin yapıldığını bizzat gördüm. Bir insanın evinde bu hizmeti yapabilirsiniz ama o insanın evinde çamaşır makinası yoksa duşu yoksa nasıl yapacaksınız?

KUYUCAK SOSYAL TESİSLERİNDEN OLAN EVLİDAĞ TESİSİ

Değerli Okuyucularım, Kuyucak ilçesinin 200 m. yukarısında halkın sıcak günlerde gidebildiği içkisiz muhteşem bir yer var. Çam ağaçları ve zeytin ağaçları içinde olan bu tesisi Sayın Metin Ertürk belediyeye almış, içinde şelaleleri olan muhteşem bir yer. Eğer canınız sıkıldı ise ve Denizli’den Nazilli’ye kadar olan Menderes Vadisi’ni görmek istiyorsanız hemen buraya gelin. İnanılmaz güzel bir yer, Aydın-Denizli karayolundan geçerken hep merak etmiştim, mutlaka vakit ayırın ve buraya gelin.

Burada vatandaşlarla konuştum, anlata anlata bitiremiyorlar.

KUYUCAK BELENOVA TESİSLERİ, AYDIN İLİNİN ULUDAĞI

Değerli Okuyucularım, Belenova Tesisleri yaklaşık rakım olarak denizden 1200 m. Yukarıda, Kuyucak ilçemize merkeze 30 km yukarıda. Çam ağaçlarından gökyüzünü göremiyorsunuz. Tesislerin içinde gölet, en azından 3 km’lik yürüyüş yolları, mescit, kafe, toplantı alanları ve bunun yanı sıra ekmek yapma yeri var. Ormanda ateş yakmak yasak olduğu için kafe içinde en azından 20 kişinin getirdiği etleri pişirecek çok geniş ızgara gelen ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.

Burada etinizi pişiriyorsunuz, isterseniz çok makul ücrete buradan yiyebiliyorsunuz. Kafe kısmında odun ateşinin yandığı en azından 6 şömine var, içlerinde odun yanıyor. Ben akşam 18.00’de gittiğimde Nazilli’den ve başka yerlerden gelmiş ziyaretçiler vardı. Gece 21.00’den sonra Kayran ve Ören’den köylü vatandaşlarımızla çok sıkı sohbetimiz oldu. Meğer burası muhteşem kiraz, ceviz, kestane ve elma üretirmiş. “Kiraz döneminde Ahmet Ağabey seni bekliyoruz” dediler. Tabii gideceğim başkanımız ile birlikte.

Sayın Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk Bey kardeşimin köylülerle sohbetinde gördüğüm güven ve saygıyı anlatamam.

Benim kendinden Belenova’da 30 yataklı 5 yıldızlı otel talebim oldu. Eğer burada otel olsaydı inanın 1 hafta orada kalırdım. Ahmet Ağabey “Niye olmasın?” dedi. 

 

Değerli Okuyucularım, 28 yıllık belediye başkanlığı tecrübesine sahip Pamukören’in köklü ailelerinden olan Sayın Metin Ertürk’ün başarılarının daim olmasını dilerim.

Tüm Aydın’daki belediye başkanları bir günlerini buraya ayırsınlar. Bir kent nasıl düzenlenir, görsünler. Başka bir beldede buluşmak dileği ile www.aydinpost.com’da kalın.