Tam Bir Nisan 2022 günü saat gece 23.15 suları. Bir Nisan Şakası değil:

Hastamız 86 yaşında. Adı Hasan ÇOBAN. Uzun yıllar Kuşadası İlçesi’nin Davutlar Mahallesinin gelişme ve kalkınmasına hizmet etmiş önemli bir şahsiyet. Zattürre (Pnönomoni) olduğu her halinden belli. Öksürdüğü zaman ciğerleri yerinden çıkacak gibi. Nefes almakta zorlanmakta. Evde bütün aile seferber olmuş, hastaneye götürmek için iknaya uğraşmakta. Teredüdü de var. Bakıma muhtaç olduğu için, Devlet hastanelerinin özel odaları yok. Devlet hastanelerine gitmem diyor. Rahat edeceği özel oda ve yanında illaki kız çocuklarından biri yanında olsun, yani refakat etmesini de istiyor.

Uzun uğraşlar sonucu Özel Hastaneye gidilmesi için Hasta ikna edilir.

Aydın Özel Medinova Hastanesi saat 21:45’de telefonla aranılır. Kuşadası Davutlardan Hasta getireliceği ve tüm branş doktorlarının olup olmadığı ve hasta kabul edilip edilmeyeceği sorulur. Bayan Görevli özetle  “hastayı öncelikle acil doktorunun görmesi ve daha sonra yatışa karar verileceğinini, branş doktorlarının yarın sabah hastayı görebileceğini” söyler. Bunun üzerine 86 yaşındaki Hasan ÇOBAN ailesi tarafından Medinova Özel Hastanesine getirilmek üzere hazırlanır ve Kuşadası Davutlardan ailesi refakatinde yola çıkarılır.

Kırkbeş dakikalık bir yolculuktan sonra gece saat 23.15-23.30 suları Aydın Medinova Özel Hastanesi Acil Bölümünden Hasta, Acil Doktoru rafından muayeneye alınır. Kısa bir muyaneden sonra 86 yaşındaki Hasta Hasan ÇOBAN’nın zatürre (pnömani) olduğu, tedaviye alınması gerektiği ailesine söylenir. Bunun üzerine ailesi “hastayı yatıralım o halde” diyecekken Acil Doktoru “ancak göğüs hastalıkları doktorumuz hamile ve altı aylık izinli” cümlesi Bir Nisan Şakası gibi gelir. Acaba Bir Nisan Şakası mı diye bir an duraladı hasta ailesi.

Kısa bir şaşkınlıktan sonra Hasta Ailesi “nasıl olur, başka göğüs hastalıkları doktoru yok mu, Koca Özel Medinova Hastanesinde bir göğüs hastalıkları doktor mu var, 6 ay boyunca gelecek göğüs hastaları kabul edilmeyecek mi? diye itiraz etmeleri üzerine; Acil Doktoru “maalesef Sağlık Bakanlığı Özel Hastanelerde ikinci bir branş doktoru istihdam edilmesine izin vermiyor” cevabını verir. “Siz en iyisi hastanızı branş doktoru olan bir hastaneye götürün” diye devam eder. Bütün aile şaşkınlık içinde!

Bütün bu olaylar gözümün önünde cereyan etti. Hastaneyi telefonla arayan bendim.Tüm branşlarda doktor olduğunu kulaklarıyla duyan ben. Uzun yıllar idarecilik yapmış bir bir üst yönetici olarak inanamadım. Bu kez ben sordum. Branş Doktoru 6 aylık izinliyse yerine bakacak branş doktoru vekaleten görevlendirilemez mi diye sordum? Cevaben Sağlık Bakanlığı’nın buna izin vermediği söylendi.

Çaresiz başka bir hastanenin yolunu tutarken 86 yaşındaki Hasan ÇOBAN herkesin duyacağı bir sesle “bak damat bunları yazacaksın, Sağlık Bakanlığı’na yazacaksın ben de altını imzalayacağım” dedi. İlgili ve yetkililere duyurulur.