Değerli okuyucularım, bir taraftan Rusya-Ukrayna Savaşı şiddetle devam ediyor, ocaklar sönüyor, Ukrayna’da darmaduman olan insanlar oluyor, çok üzülüyorum… Diğer taraftan İstanbul inanılmaz kar yağışına teslim olmuş vaziyette. Bu sefer devletin valisi İstanbul’da olaya el koyduğu için ana arterlerde sıkıntı yok ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan yollarda İstanbul Büyükşehir sınıfta kalmış vaziyette.

Şu an seçim olsa CHP’li İmamoğlu’nun seçilmesi zor kişisel düşüncem. Çünkü İstanbul’da AK Parti iktidarından sonra İstanbul perişan vaziyettedir.

Atatürk’ün kaldığı odanın pencereleri Beşiktaş Dolmabahçe Caddesi’ndeki çınar ağaçlarına bakardı. Bu ağaçlar katliama uğradı haberiniz olsun. Üstelik İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ekibi tarafından.

Değerli Dostlarım, İstanbul’da en değerli yerlerden birisi Dolmabahçe Sarayı’nın önünden geçen Beşiktaş Stadı ve Beşiktaş arasındaki Çırağan Caddesi 5 km yol boyunca çınar ağaçları ile süslenmiştir. Bu çınar ağaçlarının yaslandığı sol taraftaki duvarlar Atatürk resimleri ile süslüdür. Bu çınar ağaçları, Atatürk’ün vefat ettiği odanın pencerelerden içeriye adeta dallarını uzatır. Atatürk, bu odayı çok severdi.

Ancak, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nın ekibi buradaki tarihi 112 çınar ağacını kesti, yazık!

Biliyorsunuz 1000 yıllık çınar ağaçları vardır.

Ben 1958 yılında İstanbul’a gittim, o yıldan beri bu tarihi çınar ağaçları vardı.

Beşiktaş benim gençliğimin geçtiği yerdir. Bu semtte MHP’den Beşiktaş Belediye Başkan adaylığım var. Beşiktaşlılar bu caddeden marşlar söyleyerek stada giderler ve şarkılar söyleyerek Beşiktaş Çarşı’ya veya Ortaköy’e giderler.

İstanbul’un en güzel caddesi Dolmabahçe Stadı’ndan Ortaköy’e kadar uzanan yoldaki cadde aynı zamanda İstanbul’un en gözde caddesidir.

Doğasever CHP’liler bir ağaç kesilse kıyamet koparırlar ama 112 asırlık çınar ağaçları kesiliyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor.

***

DAVUTLAR MUHTARLIĞI…

Kuşadası Davutlar Muhtarı Erol Yağcıoğlu, Dış İşleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’na ziyareti sırasında Kuşadası Belediyesi’nin Davutlar’a hizmet götürmediğini iddia ederek Ömer Günel’den şikâyet etmişti. Belki hatırlarsınız…

Bunun üzerine muhtar, AK Parti Milletvekilleri vasıtasıyla İç İşleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’ya gidip Ömer Günel’i şikâyet etmiş, şimdilik muhtarlığın tahliyesi durmuş.

SELANİK MUADİLLER DERNEĞİ

6 Kasım 2015 tarihinde Kuşadası Belediye Başkanı Sn. Özer Kayalı döneminde 299 sayılı Belediye Meclis Kararıyla derneğe bina tahsis ediliyor. Ömer Günel başkan seçildikten sonra 60 metrekareye evrensel müze yapılacak, Çevre Şehircilik Bakanlığından olur almadan burası kiralanmış denilerek Dernek Başkanı Altunsoy’a tahliye yazısı gönderilmiş. Şimdi olay mahkemelik.

Şimdi İyi Parti Kuşadası İlçe Başkanına sesleniyorum, “Evladı Fatihan” olan Atatürk’ümüzün ve İyi Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener hemşerilerine niye sahip çıkmıyorsunuz?

Şimdi buradan İYİ Partililere soruyorum. Sizin başkanınız Sayın Meral Akşener Selanik göçmeni değil mi? Atatürk’ün doğduğu yer Selanik değil mi? Bu Selanik göçmenlerini ve Meral Akşener’in bu hemşerilerine niye yardımcı olmuyorsunuz?

***

Değerli Okuyucularım, Dernek yetkililerin daveti üzerine Davutlar Atatürkçü Düşünce Derneğinden içeri girdim. Çok şaşırdım burası dernek mi, kütüphane mi dedim bir an. İçeride çocuklar derneğin mütevazı kütüphanesinden kitap almak için sıraya girmişlerdi, çok şaşırdım önce onlarla konuştum.

 

 Seray Eker ve Fatma Gülderen

İşte bu iki kız çocuğu bana hayatımın Atatürk ile ilgili en büyük dersini verdi.  Dedikleri söz Atatürk’ümüz bize özellikle çocuklara olan güveni tamdı, biz de ona layık olmak için bu derneğin mütevazi kütüphanesinden kitap alarak aydınlanıyor okuyoruz, iyi ki Davutlar’da Atatürk Düşünce Derneği var.

Ahmet Gözen

Siz hep böyle gelir misiniz? Kitap almaya mı geliyorsunuz sık sık buraya, bu alışkanlık size nerden geçti?

Seray Eker

Evet, ayda bir buraya kitap almaya geliyoruz, arkadaşlarım bana burayı önerdiler. Ben buraya gelince atamı ziyaret etmiş oluyorum. Benim için çok önemli Atatürk dünyanın en iyi lideri.

Ahmet Gözen

Peki, Fatma senin için Atatürk ne ifade ediyor? Atatürk Düşünce Derneği’ne niçin geliyorsun?

Fatma Gülderen

Atatürk olmasaydı bu ülkede yaşayamayacaktık benim için Türkler için çok önemli insan Atatürk.

Bu ülkeyi Atatürk sayesinde buraya kadar getirebildik. Davutlar’da Atatürk Düşünce Derneği’nden başka kütüphane yok. Büyüklerimiz burada kütüphane açsınlar, burayı kapamasınlar.

Atatürk Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Fevzi Aslım Bey ile Davutlar dernek binasında konuştuk.

Ahmet Gözen

Kendinizi tanıtır mısınız Fevzi Bey?

Fevzi Aslım

22 yaşında Almanya’ya gittim, aslen İstanbulluyum 46 sene Almanya’da kaldım teknikerim.  Benim ailem Selanik’ten gelmedir. Ben 1945 doğumluyum. İlkokulu Salihli’de okudum. Babam CHP’li olduğu için çok eziyet çekmiştir. Sonra İstanbul’a göçtük. Bakırköy Lisesi mezunuyum.

Ahmet Gözen

Derneğinizin sıkıntılarını anlatır mısınız?

Fevzi Aslım

Ahmet Bey, siz şu anda gözlerinizle gördünüz. Çocuklara biz Atatürkçülüğü aşılıyoruz.

Ama Sayın Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel devamlı bizimle uğraşıyor. Şöyle ki,

Türkiye’nin birçok yerinde CHP’li belediyelerden destek gören ADD şubeleri CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı’ndan eziyet çekiyor.

Daha önce aralarında Şehit Gaziler Derneği, Selanikli Rumeliler Derneği Federasyonu gibi kültürel faaliyetlerde bulunan kuruluşları kapının önüne koyan şimdiki Kuşadası Belediyesi’nin aksine, Atatürkçü Düşünce Derneği Davutlar Şubesi’ne önceki dönemde Kuşadası Belediye Başkanı Sn. Özer Kayalı tarafından aşağıdaki kira kontratı ile ADD tahsis edilmiş ve kira kontratı yapılmıştır.

Bu kira kontratına rağmen bizi yerimizden atmaya çalışıyorlar. Ancak tahliye gecikince tıpkı Kuşadası Atatürkçü Düşünce Derneği’ne yapıldığı gibi fahiş bir kira artışı yapıldı.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in son hedefi Atatürk Düşünce Derneği Davutlar Şubesi oldu. 2021 yılına ait tüm kira bedellerini ödedik.

Kuşadası ADD’ye yaptığı gibi bize de tahliye ihtarnamesi gönderdi.

Buraları ve Kuşadası’nı belediye hizmetlerinde kullanacağını ifade etti. Biz bunun üzerine bu kararın gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ettik. ADD Davutlar Şubesi ile soğuk savaşa girdiler.

2 Mart tarihinde Belediye ile daha önceden kira kontratımız 154 TL iken bu sefer ücret olarak 1750 TL’lik ücret talebinde bulundular.

Bunun üzerine Başkanımız Metin Aşıcı, Kuşadası Belediyesi’nin Davutlar’da Atatürkçü Düşünce Derneği’ni yok etmeye çalıştığı açıklamasında bulundu.

Üyelere şu mesajı gönderdi:

“Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel tarafından 3 yıldır süren baskılarla işgaliyeci olarak suçlanmaktayız. Oysaki Eski CHP Belediye Başkanı Özer Kayalı döneminde derneğimiz için kamu yararına kararı ile çalışan, ticari faaliyetleri olmayan bir dernek olduğu için süresiz olarak çok cüzi kira bedeli ile yukarıdaki kira kontratı ile bu yer bize tahsis edilmiştir. Ancak işbaşındaki CHP’li Belediye yönetimi siyasi nedenlerle ve bahanelerle derneğimizi yok etmeye çalışmaktadır.

Şimdi de bize ecrimisil davası açmış bulunmaktadır.

Ecrimisil Nedir?

Bir gayrimenkulün sahibinin izni olmadan kullanılması sonucu oluşan tazminat hakkına ecrimisil denir.

Oysaki biz buraya Kuşadası Belediye Meclisi kararı ile kira kontratı yaptık, kimseye de kullandırmıyoruz.

Şimdi bizde ADD olarak hakkımızı savunmak için CHP’li bir belediye ile haklarımızı savunacağız.

Bu durum çok acıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği’ne ecrimisil davası açılıyor.

Oysaki Sayın Özlem Çerçioğlu’nun ve Ömer Günel’in seçim kazanmasında Atatürk Düşünce Dernekleri’nin katkısı çok büyüktür.

İçimiz acıyor.