Değerli okuyucularım, halkı aydınlatan basındır. Yönetimlere seçtiğimiz belediye başkanları,  milletvekilleri, siyasi iktidarlar ve muhalefet iktidarlar maalesef neler yaptıklarını caf caflı sözlerle anlatarak halkı aydınlatırlar. Emirlerinde kurdukları trolleri ile de bu caf caflı sözlerini halka duyururlar.

Biz gazeteciler, bizi yöneten yöneticileri uyarmak ve onların hatalarını yazmak,  onlara doğru olanı hatırlatmak istiyoruz.

Aşağıdaki yazdığım olaylar da bu maksatla yazılmıştır. Herkese cevap hakkı ve kendini açıklama fırsatı bu köşemde yer verilecektir.

Kuşadası Belediyesi Faaliyet Raporu 2020 Yılı Bütçe Faaliyet Raporundan…

CHP’li Ömer Günel’in başkanlık yaptığı Kuşadası Belediyesi’nin 2020 faaliyet ve bütçe raporunda bugüne kadar örneği görülmemiş gider kalemleri yer aldı.

Raporun 44. sayfasında yer alan “faaliyet bütçe dağılımı” bölümünde,

F.11.8 sıra numarası ile vurgulanan “Dava ve takiplerin belediye lehine sonuçlanmasının sağlanması” açıklamalı 742.280 liralık harcama maddesi kafalarda soru işareti oluşturuyordu.

                                                                                       Net  Bütçe       Harcanan 

Burada ifade edilen “dava ve takiplerin belediye lehine sonuçlandırılması sağlanması” ifadesinde avukatlara ödenen paradan söz edilmiyor. Peki, “bu ifade nedir?” diye hukukçulara sordum.

Zaten avukatlara ödenen para F.116 maddede 1.061.460 TL yukarıdaki tabloda gözüküyor.

Hukukçular resmi kurumda böyle bir harcama kalemi olamayacağını belirtirken, bu ifadenin her türlü yoruma açık olduğuna dikkat çekiyorlar.

 • Dilekçelerin alınıp bir üst mercie havale edilmesi.

   

 • F.11.4.  maddesinde;

Kuşadası Belediyesi’nin birinci katındaki ilgili kişi dilekçeyi alıyor. Birimlere havalesi için bütçeden harcanan para 975.847 TL.

İnsan aklına zarar olarak harcanan bu para, Kuşadası Belediyesi’ne verilen dilekçelerin -ki çoğu elektronik ortamda veriliyor- ilgili birimlere aktarılması için kullanılıyor.

Kuşadası Belediyesi bütçesinden 975.847,TL harcanıyor.

Faaliyet raporunda dilekçelerin kayda alınıp ilgili birimlere havale edilmesi için 975 bin küsur harcama yapmış Kuşadası Belediyesi.

Oysa dilekçeler birinci kattan alınarak üst katlara elden iletiliyor ve hiç masraf olmuyor sadece bir memurun maaşından başka.

Belediye bu kadar para harcadığını nasıl iddia eder? Acaba bizim bilmediğimiz bir şey mi var? Sayın Kuşadası’nın CHP’li Belediye Başkanı Ömer Günel ve yöneticiler anlatsın da bilelim.

  

Kuşadası Belediyesi’nin “alkışlarla” kabul edilen 2020 faaliyet raporundaki ilginç ayrıntılar bitmek bitmiyordu.

Ne Kuşadası’nda ne de Türkiye’de bir başka belediyede daha önce örneğine rastlanmayan 742 bin liralık ”Dava ve takiplerin belediye lehine sonuçlanmasının sağlanması” kaleminden sonra bir başka çarpıcı örnek de dilencilik konusunda ortaya çıktı.

 • Dilencilerin Kuşadası’ndan Çıkarılması Konusu

Hani CHP felsefesinde sosyal belediyecilik vardı?

Eğer insanlar Kuşadası’nda dilencilik yapıyorlarsa bu ayıp Kuşadası’nın ve CHP’li Ömer Günel’in ayıbıdır.

Bu insanların karnını doyurursun, rehabilite edersin, iş bulursun.

Bu konuda tecrübe edinmek istiyorlarsa Kuyucak Belediye Başkanı Sn. Metin Ertürk’ü ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Türk vatandaşı olan bu insanları şehirden çıkarmak için aşağıda sunacağım bilgi rezaletine bakın, sosyal belediyecilik bu mu?

 • 2019 yılında “Duygu sömürüsü yaparak maddi çıkar sağlamaya yönelik her türlü faaliyetin engellenmesi için (dilencilik gibi) ekiplerce kontrollerin sıklaştırılması” çalışmalarına “yüz bin lira” harcayan Kuşadası Belediyesi’nin kasasından 2020 yılında aynı faaliyet için bir önceki yılın tam 18 katı para çıktı. Faaliyet raporunun bütçe dağılımının yer aldığı 45. sayfasında yani F.17.9 sıra numarası ile yapılan açıklamaya göre bu kalem için 2020 yılında “1.774.496 lira” harcama yapıldığı görülmekte.

 • Bir önceki yıl 100 Bin TL'lik bütçe harcaması ile 108 dilencinin yakalanması ve kovulması işini gerçekleştiren Kuşadası Belediyesi zabıtaları 2020 yılında bütçe harcaması 18 kat artmasına karşın, 145 dilenciyi yakalayıp 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 33. maddesi gereğince ceza kestiği 2020 yılı Faaliyet Bütçe Raporu'nda yer alıyor...

Kuşadası Belediyesi gerçekten harika işler yapıyor. Kuşadası’na gelen dilencilere hem ceza kesiyor, hem de şehir dışına çıkarmak için 1 milyon 774 bin 496 lira harcama yapıyor. Bu 145 dilenci için acaba ayrıca para mı ödendi?

Harcama makbuzlarını göstersinler biz de görelim!

 • Yine faaliyet raporunun F.4.3.2 sıra numarasında da yapılan açıklama tamı tamamına bir sallamaydı. Bu numarada yer alan “Kitap ve edebiyat günlerinin düzenlenmesi” şıkkında harcama miktarı “302.277 lira” olarak gösterilmişti.

Kuşadası Belediyesi’nin düzenlediği iddia ettiği fuarı yapanlar hatta bu fuarı düzenlediğini ifade eden kitap yazarı arkadaşımla konuştum.

Bana “Ahmet Ağabey, Kuşadası Belediyesi’nde bu Kitap Günleri’ni ben düzenledim” dedi.

Kuşadası Belediyesi yetkililerinin kendisine çıkardığı zorlukları bir bir anlattı, ileri de bunları da yazacağım. (Bu kişinin ismi bende saklıdır.)

Fuar için, Kuşadası Belediyesi’nin bırakın 302 bin lira harcamayı, 302 kuruş bile sarf etmediğini söylediler.

Fuara katılan yazarlara bir bardak su bile verilmediğini, sadece Fikri Sağlar ile Ümit Zileli’ye söyleşi yaptırıldığını ancak onlara yemek verildiğini söylediler.

Kitap günlerine 302 bin lira harcadıklarını söylemeleri doğru ise bize bunun harcama kalemlerine ait makbuzları göstersinler. Bunları da yayınlayalım.

 • 1/5000 ve 1/1000 imar planları arasındaki uyumun sağlanması için 179 bin lira harcanmış… Hiçbir belediyenin faaliyet raporunda bu kalem yer almaz. Zira böyle bir harcama yeri yoktur. Çünkü belediyenin imar planlarını yapan şehir plancıları vardır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile organize olarak gerçekleştirilen işlemler sonucunda Aydın Büyükşehir Belediyesi 1/5000 planlarını hazırlar, Kuşadası Belediyesi 1/1000 planları yapar.

Burada ifade edilen, 1/5000 ve 1/1000 plan arasında uyum sağlanması hususu meslek hayatımda duyduğum en komik olay.

İki plan arasındaki uyumun sağlanması konusunda planlardaki parsel sahipleri arasındaki koordinasyondan mı bahsediliyor, bunu Ömer Günel bana lütfedip açıklarsa çok memnun olurum.

Son olarak 1/1000 Davutlar - Soğucak mevkiinde binlerce hektara ait mevzii imar planı kabul edildi ve maalesef imara açıldı.

Buradaki zeytin ağaçları, çam ağaçları ve endemik bitkiler yok olacağından endişe ediliyor.

Kuşadası’ndaki çevre örgütlerinden ses yok.

Soğucak Bölgesi de beton yığınına dönecek.

CHP’li Belediye Başkanı Ömer Günel ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Sn. Ertuğrul Yamen’i göreve davet ediyorum, Soğucak Kuşadası’nın gözbebeğidir, buraya kıymayın.

Sayın Özlem Çerçioğlu, maalesef Tariş Meydanı yapılanmasında olduğu gibi kandırılmaktadır.

Hep söylüyorum, Sayın Özlem Çerçioğlu’nu etrafındaki insanlar zor durumda bırakmaktadır.

Ak Parti Grubu adına Soğucak 1/1000 imar planlarına ret oyu veren Sayın Tacettin Özden’e Kuşadası halkı adına teşekkür ederim.

Kendisinden planın iptali için davada açmasını bekliyorum.

Anlı şanlı Kuşadası’ndaki sivil toplum örgütleri de dava açacaklar mı bakalım?

 • KUSAV Başkanı Sn. Levent Köylü Altın Güvercin Festivali için belediyenin kasasından kuruş çıkmadı diyordu bana verdiği röportajda ve bununla her yerde övünüyordu.  

KUSAV Başkanı Dostum Sayın Levent Köylü Bey ile yaptığım röportajda övünerek “Ahmet Ağabey Altın Güvercin Yarışması için belediyenin cebinden ve bizden para harcaması olmamıştır” demiş, bende yazmıştım.

Ömer Günel’in ise “Aydın Büyükşehir’den aldığım 170 bin TL ile Altın Güvercini gerçekleştirdim” diye ifadeleri vardı.

Ancak, Kuşadası 2020 Faaliyet Raporu F.4.13. numarada

Altın Güvercin için net bütçe 6 milyon 148 bin 288 TL olarak gösteriliyor, harcananlar bölümü ise 1 milyon 300 bin olarak açıklanıyordu.

Ama kazın ayağı öyle olmadığından harcama tablolarında öyle gözükmüyordu.

Buyurun bakalım…

Değerli okuyucularım bu tabloyu iyi inceleyin.

F.41.3  Altın Güvercin için 1 milyon 300 bin 667.-TL

F.41.2  Kuşadası tanıtımı 2 milyon 363 bin 667.-TL

F.41.2  Kuşadası tiyatro vs. 1 milyon 311  bin 717.-TL

Toplam yekün 4.milyon 965 bin 051.- TL

 

Ömer Bey, hani sen bu işleri sponsorlarla yapıyordun?

Faaliyet raporundaki rakamları aynen yazdım.

Ayrıca medyada ve müzik piyasasında Altın Güvercin yarışması ne ses getirdi ne de viral oldu. Ben İstanbul’da yaşıyorum, Aydın’da da evim var. Müzik dünyasını iyi bilirim inanın tıs yok çünkü bu konuda seçici kurul dâhil ciddiyet yok.

Gelin Haber Türk’te yayınlanan habere beraber bakalım:

“Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, 23. Altın Güvercin Beste Yarışması'na destek veren sponsorların temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde düzenlenen yemeğe sponsor kurum temsilcileri ile davetliler katıldı.

Yemekte konuşan KUSAV Başkanı Levent Köylü, “Geçen sene sizlerin verdiği destekle belediyenin kasasından para çıkmadan Altın Güvercin Beste Yarışması’nı gerçekleştirdik” dedi. Bana da röportajında bunu ifade etti ve köşemde yazdım.

Değerli Okuyucularım, Kuşadası Belediyesi ile ilgili yazdığım bu köşe yazımı konuşabilmek adına, Sayın Ömer Günel’i www.aydinpost.com ‘da açık oturuma davet ediyorum, orada bunu karşılıklı konuşuruz.

 • İmar Planları,
 • Mıcır İhalesi,
 • Araç Kiralaması,
 • Çevre Yolu İhalesi,
 • İşçilerin Parasının Nasıl Ödendiği,
 • Davutlar ve Kuşadası Atatürk Düşünce Derneğine Çektirilen eziyeti,
 • Rumelili Göçmenler Konusunu, Şehit Dul Yetim Derneğini Nasıl Yıktığını,
 • Eski Belediye Başkanı Sn. Özer Kayalının Kurşunlanmasını,
 • Belediye Başkan Yardımcısı’nın Kurşunlanmasını,
 • Tariş Alanının Nasıl Beton Yığınına Çevrildiğini,
 • Kuşadası Trafiğini İçinden Çıkılmaz Hale Nasıl Geldiğini,
 • Davutlar Güzelçamlık Soğucak ve Diğer Mahallelerin Perişanlığını,
 •  1/1000 Soğucak Planlarını
 • Karaova Bölgesinin Perişanlığını,
 • Kanalizasyonların Patlamasını,
 • Kuşadası’ndaki ünlü Bir Otelle Olan Kavgayı
 • Kuşadası’nın Susuzluğunu, 
 • Verilen İmarları
 • Personel Müdürü Sn. Fuat Özen konusunu
 • Ak Parti Eski Siirt İl Başkanı şimdilerde İç İşleri Bakanı Danışmanı kişiyle muhabbetleri, sana gösterdiği ev sahipliği ve ağırlamaları.

 

     

Yukarıda yazdıklarımdan ötürü cevap hakkın köşemde her zaman açıktır.