banner83

HDP İstanbul seçimlerini boykot mu edecek?

Mayıs ayının son haftasında iz bırakan olaylardan biri terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 8 yıl sonra avukatlarıyla görüştürülmesiydi.

31 Mart öncesi AKP-MHP ortak söylemle yerli-milli ve illet-zillet söylemleri ile karşı kanattaki CHP, İYİ Parti, Saadet Partisine sert sözlerle yüklendi. Bu partilerin PKK ve onun uzantısı konumunda olduğunu iddia ettikleri PKK ile anlaşma yaptıklarını iddia ettiler. Bu dönemde de havuz medyası bu söylemi günlerce haberlerinde, açık oturumlarında kullandı.

İsterseniz hafızamızı tazeleyelim.

6 Şubat 2019 tarihli Sabah Gazetesi haberi:

istanbul-secimi.jpgistanbul-secimi1.jpg

 

7 Mart 2019 tarihli a haberin haberi:

istanbul-secimi2.jpg

24 Mart 2019 tarihli Sabah Gazetesi haberi:

istanbul-secimi3.jpg

 

31.Mart seçimlerinin tekrar yenilenmesine ilişkin YSK’nın tartışmalı kararından sonra AKP’nin PKK ile ilgili görüşleri tekrar değişti. Süreçte neler yaşandığını bilmiyoruz. Fakat bilinen, birtakım görüşmelerin gerçekleştiği ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 8 yıl sonra avukatlarıyla görüşmesine izin verildiği.

Peki ne oldu, neler yaşandı da bu diyaloglar gerçekleşti?

Geçen hafta, Talat Atilla ise Turktime'daki köşesinde, "Öcalan 'Seçimi boykot edin' diyecek" başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme alarak, çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

Öcalan ile avukatları arasında geçen konuşmayı aktaran Atilla, "Öcalan ve avukatları arasında İstanbul seçimlerini yakından ilgilendiren kritik konuşmalar geçti" derken, "Avukatları Öcalan’a, HDP yönetiminden kendisine yakından bağlı bazı önemli isimlerin 'Seçimi boykot edin' önerisini getirdiler" diye belirtti.

Öcalan'ın, "Seçimi boykot edin diyeceksem, bu teklifi ancak tutanakla yaparım!" dediğini iddia eden Atilla, "Seçim sonuçlarının kıl payı olduğunu düşünürsek, Öcalan’ın yapacağı açıklamanın seçim sonuçlarını etkileme potansiyeli yüksek..." diye belirtti.

Son derece ilginç ve dikkat çekici bir açıklama.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 'Seçimi boykot edin' şeklinde bir açıklaması olursa HDP yönetimi ve tabanı bunu nasıl karşılar?

Açılım sürecini AKP iktidarı ile birlikte yürüten HDP’nin, Öcalan’ın 'Seçimi boykot edin' şeklindeki çağrısını karşılıksız bırakacağını zannetmiyorum. AKP’nin son yıllardaki politikasını şiddetle eleştiren, bu nedenle Selahattin Demirtaş başta olmak üzere birçok yöneticisi cezaevinde olan HDP’nin böyle bir kararı nasıl kabulleneceği, tabanına ve oy aldığı sol kesime nasıl anlatacağı ayrı bir sorun olarak karşılarına çıkacak.

 

Velhasıl önümüzdeki günler ilginç gelişmelere gebe!

*

Bayramınızı yürekten kutluyorum.

 

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

banner102