banner141

Aydın Valiliği kanunlardan kaynaklanan görevlerini yapıyor mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme raporuna göre hava kalitesi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar kötü olan tek il Aydın oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarının bugüne ait hava kalitesi raporları kurumun resmi web sitesinde yayınladı. Sabah saat 09.00 itibariyle Hava Kalitesi İndeksi (HKİ) 499 olarak ölçülen Aydın, tehlikeli grupta yer alan tek il oldu. Hava kalitesi ciddi sağlık etkilerine neden olabilecek seviyedeki tek il olan Aydın'ı, hassas HKİ grubunda yer alan Muğla, Denizli ve Eskişehir illeri takip etti. Bu dört ilin dışındaki illerin hava kalitesi iyi ve orta HKİ olarak sıralandı.

 

aydin-hava-kirliligi.jpg
 

Bu açıklamalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme raporuna ait.

Bu konuda Aydın Valisinden herhangi bir açıklama geldi mi?

Bu yazının yayınlandığı 29.04.2019 tarihine kadar herhangi bir açıklama gelmedi.

Peki, Aydında yaşanan çevre kirliliği ile ilgili olarak çalışma yapmak birincil olarak kimin görevidir?

Devletin ve Aydın Valiliğinin.


 

11.03.2019 tarihinde yayınlanan yazımız ile Germencik’te faaliyette olan jeotermal elektrik santrallerinin ruhsatları olup olmadığını, var ise kimin verdiğini, santraller ruhsatsız ise bu santraller hakkında ne yapıldığını sormuştuk.

Bu yazının yayınlandığı ana kadar Aydın Valiliğinden yanıt gelmedi.

Aydın’daki jeotermal elektrik santrallerinin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ve iskan ruhsatı verme yetkisi kime ait?

İlgili ilçe Belediyesine. Yani somut olayda Germencik Belediyesine.

Germencik Belediyesine bu konuda Aydın Barosu ve Germencik Çevre ve Doğa Derneği’nin yazılı olarak başvurmasına rağmen ne eski Belediye Başkanı Ümmet Akın, nede henüz yeni seçilen Belediye Başkanı Fuat Öndeş herhangi bir yanıt vermedi.

Jeotermal elektrik santrallerinin her yönüyle denetim yetkisi ve görevi kime ait?

Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne!

Aydın ilinde, herhangi bir pastanenin veya işletmenin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı olmadan, binasının iskan ruhsatı olmadan çalışmasına izin vermeyen Aydın Valiliği koskaca jeotermal elektrik santralleri ile neden ilgilenmiyor?

Eğer ilgileniyorsa, bu santrallerin iskan ruhsatı ve işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı olup olmadığını neden açıklamıyor?

Bunlar Aydın Valiliğinin görevi değil mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme raporuna göre hava kalitesi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar kötü olan tek il Aydın oldu. Bunun sorumlusu, denetlenmeden çalışmasına izin verilen Aydındaki jeotermal elektrik santralleridir.

Lütfen bir kez düşünün.

Germencik’teki santrallerin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ile iskan ruhsatı olmadan yıllardır çalıştığı iddia ediliyor. Fakat sayın Aydın Valisi bu konuda bir tek kelime açıklama yapma gereği duymuyor.

Bu görev kimin?

Aydın Valiliği’nin.


 

18.02.2019 tarihli yazımla Germencik Alangüllü yöresindeki binlerce zeytin ve incir ağacının kurumasından sonra Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bu alanda yeraltı sularında ve sulama sularından numune alarak ölçüm yaptığını ve sonuçlarının açıklanmadığını yazmıştım.

İncelemeyi yapan kim di?

Aydın Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü.

Peki alınan numunelerin tahlili sonuçları nasıl?

Yeraltı sularındaki Bor oranı 9 ppm.

Yeraltı sularında ve sulama sularında normal koşullarda en fazla ne kadar Bor bulunması gerekiyor?

Normal koşullarda yeraltı sularında ve sulama sularında 1,0 -1,5 ppm Bor bulunması gerekiyor. Bunun üzerindeki değerler zarar verici nitelikte kabul ediliyor.

Sonuç olarak, Germencik Alangüllü yöresindeki yeraltı sularında ve sulama sularında normal olması gereken değerlerden, 4-5 kat fazla Bor tespit edilmiş durumda.

Aydın Valiliği, bu sonuçların ortaya çıkmasından sonra derhal önlem alarak, sorumluların tespiti ve cezalandırılması için ne yaptı?

Aydın Valiliği’nin yeraltı ve sulama sularının hızla kirlenmesi karşısında herhangi bir önlem aldığına ilişkin bir bilgiye ulaşamadık. Yine sorumluların tespiti ve haklarında Çevre Kanunu ve Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca yasal başvurularda bulunup bulunulmadığı hususunda bir açıklama yapılmadı.

Fakat Aydın Valiliği hemen bir şey yaptı!

Aydın Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerine bu tahlil sonuçlarının açıklanmasını yasakladı.

Ortada bu kadar ciddi iddia var. Aydın’ın havası suyu ve toprağı hızla kirleniyor.

Tüm denetim, inceleme ve önlem alma görev ve yetkisi Aydın Valiliği’ne ait.

Aydın Valiliği bu sorunlarla ilgili ne yapmaktadır?

Sıradan bir vatandaş olarak soruyorum.Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!