banner158

Germencik Belediyesi Yönetilememiş

6 Aralık 2012 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun gereği mevcut Büyükşehir Belediyelerine ek olarak 13 yeni Büyükşehir Belediyesi kurulmuş, bunlardan birisi de Aydın olmuştu. Böylece Germencik gibi ilçelerde 2009 seçimlerinde sadece ilçe merkezindekiler belediye başkanı için oy vermişken, 2014 seçimlerinde tüm ilçe sınırları içinde yaşayanlar oy vermişlerdi. Durum böyle olunca 2.635 oy ile 2009 seçimlerinde başkan seçilebilirken 2014 seçimlerinde başkan seçilen aday 11.055 oy almıştı. 2019 seçimlerinde ise başkan seçilen Fuat Öndeş 16.155 oy ile ipi göğüsledi.

İki dönem Ortaklar Belde Belediye Başkanı olan Ümmet Akın Büyükşehir Kanunu ile beldesi kapatılınca 2014 seçimlerinde Germencik Belediye Başkanı oldu. Süreç içerisinde kendisini Aydın Büyükşehir Başkan adayı olarak lanse etmeye ve Germencik Belediyesini ihmal etmeye başladı, böylece Germencik Belediyesi’nde bir yönetim boşluğu oluştu. Bu boşluk sonucunda Germencik Belediyesi iyi yönetilmedi.

Bunun sonucu olarak geçen hafta içinde basına birkaç defa bilgi veren Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, mali anlamda zor günler yaşayan Germencik Belediyesi’nin geçmişten kalan borç ve icralarla uğraştığını belirtti. Özellikle seçildiği günden beri belediyenin mali yapısını disipline etmeye çalışan Fuat Öndeş tüm güçlüklere rağmen köklü çözümleri gündeme getirdi.

Ancak Fuat Öndeş konu ile ilgili olarak: “hangi taşı kaldırsak altından borç, icra, haciz çıkıyor diyerek” tepkisini dile getirdi. Özellikle göreve geldiği günden beri önceki dönemden kalma ödenmesi gereken çok sayıda borç bulunduğunu, çeşitli büyüklükteki bu borçları zorla bile olsa ödediklerini söyledi.  31 Mart yerel seçimlerinin ardından iki aylık hizmet süresinde işçilerin 2018/2019 dönem içerisinde ödenmemiş alacaklarını da yakın zamanda ödeyeceklerini ifade etti. Ekonomik olarak mağdur edilen çok sayıda vatandaş olduğunu, bunlarla da uzlaşmaya gittiklerini belirten Fuat Öndeş, her gün yeni sürprizlerle karşılaştıklarını söyledi.

Ayrıca Başkan Fuat Öndeş, 31 Mart itibariyle Germencik Belediyesi’nin borçlarını duyurmuştu. Bu borçların önemli bir kısmının ödemelerinin gerçekleştiğini, Germencik Belediyesi’nin esnafa küçük meblağlarda borçlu olduğunu, bu borçların karşılıklı anlaşmalarla ödendiğini söyledi. Belediyeyi devraldıklarında ilk olarak mali durum hakkında detaylı bir çalışma yaptıklarını, 26 milyon lira karşılığında 195 taşınmazın satıldığını buna rağmen 26 milyon lira borç olduğunu gördüklerini belirterek taşınmazlardan elde edilen gelirin buhar olduğu, bir o kadar da borç yapıldığını gördüklerini vurguladı.

 Görünen o ki, belediyede gelir kaynağı oluşturulmamış, israf had safhalara ulaşmış. 89 adet taşınmaz icra ve hacizlerle rehin edilmiş. Geçmişten gelen borçlar yüzünden bu rakam 100’e ulaşmış. İcralar ardı arkasına gelmeye başlamış.

Ekonomik sorunlarla boğuşan Germencik Belediyesi, bu günlerde atıl ve işlevsiz durumda olan yerlerle ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Son olarak Ortaklar Mahallesi’nde yer alan belediyeye ait atıl durumda olan fırında inceleme ve tespit çalışması yapan belediyeye bağlı ekipler detaylı bir rapor tuttular. Raporda, fırının çok az hizmet verdikten sonra faaliyetlerinin durdurulduğunu ve kaderine terkedilmiş bir vaziyette olduğu belirtilmiş. Ortaklar Mahallesi’nde yer alan önceki dönemde yapılmış ve atıl durumda olan fırına ilişkin açıklamalarda bulunan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş paraların boşa harcandığını, yatırımların atıl kaldığını ve kaderine terk edildiğini söyledi. Fırın yapılmış, binlerce lira para harcanmış ama son hali içler acısı durumda.

Konu ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Fuat Öndeş: “Tabiri caizse fırına daha kibrit çakmadan odun yerine Germencik halkının parasını yakmışlar. İşletmeyeceğin, kaderine terk edeceğin yere yatırım yapmak parayı ateşe atmakla aynı şeydir. Keza fırın konusunda da aynısı olmuş. Milletin parasının hoyratça nerelere ve nasıl harcandığını görmek her şeyden önce bir Germencikli olarak beni derinden sarstı. Konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İnşallah gereken yapılacak ve Germencik halkının hakkını koruyacağız. Tüm atıl durumda olan yerleri değerlendirip farklı konseptlerde halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Sonuç ortada, Germencik Belediyesi iyi yönetilmemiş, halka dönmesi gereken paralar çarçur edilmiş. Bundan sonraki dönemde umarım halkın paraları halka dönecek çalışmalar yapılır, kimse zarar görmez. 

“Acı da olsa doğruları söyleyiniz.” (Hz. Muhammed)

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE! Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

banner189