banner141

Efeler'de 100 Gün

Efeler belediyemiz yeni kurulmuş bir belediye. 2014’te kurulan Efeler Belediyesi 31 Mart 2019 seçimlerinde ikinci defa CHP’li bir adaya teslim edildi. Belediyenin Kurucu Başkanı Mesut Özakcan her ne kadar seçimlerde CHP’den aday gösterilmediğinde istifa ettiyse de kendisi 2014 seçimini CHP adına kazanmıştı. 2019 seçiminde ise yine bir CHP’li olan Fatih Atay başkanlığı kazanmıştı. 31 Mart’tan bu güne 102 gün geçmiştir. Bu süreçte Efeler Belediyesi’nde neler yapıldı, neler yapılmadı, yapılan iyi çalışmalar ile kötü çalışmalara kısaca değinelim istedik.

Elbette 100 gün kısa bir süre. Bu sürenin önemli bir kısmının tebrikleri kabul etmekle geçirdiği düşünülürse Fatih Atay kısa sürede beklenenin üzerinde bir performans gösterdi diyebiliriz.  Bana göre ilk meclis toplantısında Boğa güreşleri ile alınan iptal kararı en yerinde karardı. Ayrıca Aydın için yaptığı Jeotermal çıkışı oldukça anlamlı ve önemliydi. Bu konuda verdiği destek alkışı hak etti.

Fatih Atay Efeler kültürüne artı değer katacağını bu sürede gösterdi. Özellikle eski SGK binasının bu amaçlı kiralanması, yeni kültür merkezlerinin açılması, sokak kütüphaneleri, tiyatro çalışmaları, çocuk şenlikleri, kültür yayınları ile ilgili yayın kurulunun oluşturması bize ilerisi için umut verdi. 

Fatih Atay’ın bir defa bile olsa belediyeye bisiklet ile gitmesi halkla ilişkilerinin sıcak olacağının göstergesiydi.  Her fırsatta halkla birlikte çalışacağını vurgulaması ise önce insan anlayışına uygun davranacağının delili gibiydi. İlçemizde yaşayan gençlerin başarılarını ödüllendirmesi, onları spor ve sanata teşvik edip başarılarının artmasını sağlamaya çalışması olumlu davranışlardı.

Pazaryeri tahsis ücretinde indirime gitmesi, çevre duyarlılığı göstererek şehrin temizliği için yoğun mesai harcaması, çevre konusunda duyarlılık gösterip çocuklara yönelik atık pil ve atık yağ toplanmasını ödüllendirmesi takdiri hak eden davranışlarıydı. Ayrıca halkı jeotermal konusunda bilgilendirmek için mücadele eden Aydın Tabip Odası, TEMA ve AYÇEP yöneticilerine yönelik soruşturmalarda desteğini göstermesi alkışı hak etti. İlçedeki demokratik kitle örgütlerine sıcak yaklaşımı toplumsal barış için olumlu bir adım olarak görüldü.

Fatih Atay Efeler’e yeni bir enerji yeni bir yüz olarak geldi. Bu ayarını devam ettirirse sonraki dönemlerde de seçimi kazanacak pozisyonunu kaybetmez. Ancak yaptığı hataları ve yapacak olduğu hataları önlemeli, şimdiden o yönde çalışmalara başlamalı. Hataları elbette vardı. Özellikle bazı yönetici ve kişilerle sözlü polemiğe girmesi hanesine eksi puan yazdı. Bu tür polemiklerin her iki tarafa da zarar verdiğini unutmamalı. Sıkıntıları polemikle değil, diyalogla aşması kendisine her zaman artı puan yazacaktır.

Efeler Belediyesi büyük bir belediye. Yalnız belediye başkanının iyi olması ile başarılı bir yönetim gösterilemez. Efeler gibi kalabalık kentlerde belediye başkanının yanındaki ekibin de iyi olması gerekir, hem de çok iyi. Fatih Atay ekibinde önemli değişiklikler yaptı. Ekibini yetenekli kişilerden oluşturduğunu ümit ediyoruz. Ekip üyelerinden birinin yaptığı hata doğrudan belediye başkanına mal edileceği için umarım ekibi hata yapmadan iyi işler çıkarır. Zaten Fatih Atay ekibinde zayıf halkaları fark ederse yanlışından hemen dönebilecek bir yapıya sahiptir. İyi bir yönetim için ekibinde zaman zaman değişikliklere gideceğini şimdiden söylemek yanlış olmaz. Hepimiz bu güzel kentte yaşıyoruz ve kentimizin güzel olmasını istiyoruz. Halka bütünleşen yapısı ile Fatih Atay bu güzelliği yaratacaktır diye düşünüyoruz.

“Erken elde edilen başarı, insanı kararsız ve maceraperest yapar.” (Bacon)

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!