Süper Lig'in altı da üstü de kaynıyor

Mart ayının ortalarında pandemi sebebiyle ara verdiğimiz süper futbol ligi ve TFF 1. Lig maçları haziran ortası itibarıyla başladı. An itibarıyla, süper ligde otuz haftayı tamamladık. TFF 1. Ligde ise 32. hafta bu hafta oynanacak maçlarla tamamlanacak. Her iki ligde de takımlar son düzlükteler, iyi idare edilen takımlar mutlu sona ulaşacaklar… Takım yönetimi, kadro genişliği, kriz yönetebilme yeteneği, teknik yönetim, ekonomik sorunlar, algı yönetimi, sağlık sorunları vb. gibi kriterleri yöneten takımlar daha öne çıkacaklar. 2. 3. Lig ve Bölgesel amatör lig maçlarının oynatılmama kararını da yürekten destekliyorum. Federasyon bu konuda çok önemli bir yanlıştan dönmüş oldu.

Bugünlerde, futbol maçlarına insanlarımız tarafından çok fazla ilgi gösterilmiyor. Bu ilgisizliğin en önemli sebebi, üç büyük İstanbul takımının yarış dışında kalmaları diye düşünüyorum. Galatasaray kulübü yaşadığı talihsizlikler ve Trabzonspor yenilgisinden sonra tamamen lige havlu attı. Bundan sonra bütün mücadelesi şampiyonlar ligine katılmak, yani ligi 2. bitirebilmek için olacak. Pandemi sebebiyle, hepimizin yaşadığı depresif durumda, lige olan ilgiyi azalttı. Ekonomik sıkıntılarımız, her meselenin önüne geçti. Trabzon şehri ve küme düşmemeye çalışan şehirlerin sporseverleri dışında futbola yoğun bir ilgi gözlemlemiyorum. İnsanlarımızın büyük bir çoğunluğunun survivorda kimin eleneceğini, kimin şampiyon olacağından daha çok merak ettiğini düşünüyorum. İnsanlarımızın yaşamımın hiçbir döneminde bu derece apolitik, agündem olduklarını gözlemlememiştim.Son yıllardaki yaşanmışlıklar vepandemi sebebiyle ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar sebebiyle, son yılların en pragmatist ( faydacı ) toplumuyla karşı karşıyayız.

Süreç futbol sektörüne de büyük zararlar verdirtti. Ülkemizde ve bütün dünyada takımlar ekonomik açıdan can çekişiyorlar. An itibarıyla süper ligimizin piyasa değeri 551.20 milyon Euro, TFF 1. Ligin ise piyasa değeri 90.18 milyon Euro… Müthiş bir kayıp söz konusu. Avrupa’nın en iyi 100 kulübü arasında piyasa değeri açısından sıralamaya giren tek takımımız Galatasaray. Galatasaray piyasa değeri açısından Avrupa’nın 96. takımı. İlk üç takım ise; Manchester City, Liverpool, Real Madrid diye sıralanıyor.Bu üç takımın da piyasa değerleri yaklaşık 1 milyar Euro’ ya yaklaşıyor. Galatasaray’ın piyasa değeri ise, sadece 87,50 milyon Euro. Nerede ise onda birleri kadar. Ekonomik çıpa,pandemi döneminde daha da açıldı. Avrupa’da piyasa değeri açısından en değerli on kulübün piyasa değerleri ve ülke sıralamaları ise şöyle… Tabloda İngiltere’den 5 kulüp, İspanya’dan 3 kulüp, Almanya ve Fransa’dan birer kulüp var…

TFF 1. Ligimizde de yarış devam ediyor. Hatayspor takımı süper lige çıkmaya daha yakın gibi görünüyor. Hatayspor şehrine ve camiasına hayırlı olsun. Yanında hangi takımları taşır sorusuna cevap bulamıyorum. Erzurumspor, Adana Demirspor, Bursaspor, Akhisarspor, Karagümrük ve hatta Altay süper lige çıkabilir…19 Temmuzda tablo biraz daha netleşecek…TFF 1. Ligde düşen takımlar belli olduğu için, orada önemli bir yarış yok. Osmanlıspor, Adanaspor ve Eskişehirspor kulüpleri önümüzdeki yıl 2. Ligde mücadele edecekler.İşte bu şartlarda liglerimiz devam ediyor. Ligimizde 31. hafta maçları, hafta içi yapılacak maçlarla devam edecek. Hem süper ligde hem TFF 1. Ligde maçlar çatır çatır devam ediyor. Süper ligde Başakşehir ve Trabzonspor mücadelesi son haftaya kadar devam edecek. Ben 72 puanı bulan veya geçen takımın şampiyon olacağını tahmin ediyorum. Süper ligde asıl yarış, düşme potasında olan takımlar arasında gerçekleşecek. Son sekiz takım arasında kıyasıya bir yarış yaşanacak. Ankaragücü takımının bile küme düşeceğini öngöremiyorum. Her şey son haftada belli olacak.Net sonuçları 26 Temmuzda göreceğiz. Süper ligimizin piyasa değeri ve oyun kalitesi çok yüksek olmamasına rağmen, çok çekişmeli bir lig olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bütün takımlarımıza öncelikle sağlık, daha sonra başarılar diliyorum. Selam ve dua ile…

banner189