Dünyada ve ülkemizde en çok ilgi duyulan, takip edilen spor dalı futbol branşıdır diye düşünüyorum. Dünyada ilgi ve kalite her geçen gün artarken, bizde durum hiç de öyle değil.  Özellikle İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya konu ile ilgili yatırımlarını, her geçen gün planlayarak, üzerine bir şeyler de ekleyerek arttırıyor.

Bizde durum tam tersine; ilgi ve kalite her geçen gün kan kaybediyor. Köroğlu ‘’tüfek icat oldu, mertlik bozuldu ‘’ der… Para, dijital oyunlar, iddia vb. sosyoekonomik yaşantımıza girdiği andan itibaren, özellikle futbol federasyonunun kuruluş amaçları, her geçen gün çiğnenmekte, yok sayılmakta, görmezden gelinmektedir, diye düşünüyorum. Dejenerasyon artarak devam etmektedir.

Bu dejenerasyonun temel sebeplerini biraz irdeleyelim;

    Futbolumuzun kan kaybında en önemli sebep zanımca futbol federasyonunun, kulüplerin ehliyet ve liyakat sahibi insanlar tarafından yönetilmemesidir. Bana göre futbolumuz en tepede doğru kişiler tarafından yönetilmemektedir. Futbol federasyonunda adama iş vererek, daha ileri gitme şansı yok. İşe, adam bulma desturuyla hareket edilmelidir. Mesela, voleybol federasyonu doğru kişi tarafından temsil edilmektedir. Şunu da belirtmek isterim; voleybol branşında dünya markası olma durumumuzun gerçek sebebi federasyon değil, kulüplerimizdir. Eczacıbaşı, Vakıfbank ve Fenerbahçe kulüpleri voleybol branşında dünya markası olmamızın temel sebepleridirler… Bunun dışında başta THY, Kuzeyboru ve takip eden diğer takımlar imkânlar ölçüsünde ülke voleybolumuzun gelişimine katkı koyamaya devam etmektedirler. Aydın Büyükşehir Belediye Spor kulübümüz de üzerine düşen görevi ziyadesiyle yerine getirmektedir. Hâsılı futbolumuz federasyon seviyesinde doğru kişiler tarafından temsil edilmemektedir…

Bu değişim ve dönüşüm ivedilikle başlatılmalıdır. Sahanın göbeğinde bir hakem, bir kulüp başkanı tarafından darp edilmiş, tekmelenmiş, bir kulüp başkanı takımını maç oynanırken sahadan çekmiş vb. olaylar devam edegelmiştir. Değişim için, koruyucu, önleyici ve geliştirici önlemler almak için daha ne olması bekleniyor.

İşin acı tarafı, hiç bir şey olmamış gibi her şeyi unuttuk. İddia ve spor-toto oynamaya devam ediyoruz. Önemli olan da bu zaten… Evine ekmek götüremeyen onlarca insan, ‘’iddia’’ oynamaya devam etmektedir…

Futbolumuzun en büyük sıkıntılarından birisi de rekabetin adil olmamasıdır. Bir kurumda dejenerasyon, yozlaşma varsa kullanılabilecek tek kurtuluş reçetesi adalettir. Adalet yozlaşmayı yok eder. Hakemlerle ilgili meseleler her ortamda dile getiriliyor, buradan bir daha yazıp canınızı sıkmak istemiyorum. Size tespit ettiğim büyük bir adaletsizliği yazmak istiyorum. Türkiye kupası maçları için karşılaşma takvimi oluştururken güçlü takımlar adil olmayan bir şekilde bütün maçları kendi evlerinde oynamaktadırlar. Alt liglerdeki bütün takımlar deplasmana mahkûm edilmektedir. Hem ekonomik sıkıntıları olan, hem daha güçsüz takımlar, kendilerinden daha güçlü takımların sahalarında oynatılarak, figüran olarak kullanılmaktadırlar. Böyle bir kural varsa, bu kararı sadece bizim federasyonumuz alabilir…

Bu durum adil mi? Takımlar bu duruma tepki gösteremiyorlar. Çünkü işe yaramıyor…

Avrupa da yukarıda saydığım beş ülkede, maçlar ful tribünlerle oynanıyor. Her yaş grubundan sporsever maç izlemek için stadyuma geliyor. Futbolu turizm gelirini arttırmak için kullanan ülkeler var. Futbol müthiş bir eğlence sektörü haline getirilmiş.

Bizde kalitesiz yönetimler, kalitesiz ve adil olmayan maç yönetimi, kalitesiz antrenörler vb. sebeplerle insanlar stadyuma gidip maç izlemiyor. Buna ekonomik sıkıntıları da ekleyebiliriz. Stadyumlar yapıldı ama çok kısa sürede çimlerini koruyamadığımız için maç oynanamayacak hale geldiler.

Sorunlar anlatmakla bitmez. Devenin sırtı gibi. Eğri büğrü…

Yazımı 29.12.2023 Cuma günü yazıyorum. Akşam Süper Kupa maçı var. Birçok sporseverin ilgisini bile çekmiyor. Maçın, Suudi Arabistan’da maddi gerekçelerle yapılması hepimizi rahatsız etmiştir. Ülkemizin en üst liginde, diğer takımları alaşağı ederek şampiyonluk mücadelesi veren iki takımın futbol kaliteleri oldukça düşük. En son iki takımın yaptığı derbide sadece 43 dakika futbol oynanmış ve hepimizin canını sıkan bir futbol sergilenmiştir.

İnşallah düzeliriz. Allah, sonumuzu hayır eylesin…

Beşi̇ktaş depremi̇ futbolumuz i̇çi̇n hayırlı olur mu? Makale: Beşi̇ktaş depremi̇ futbolumuz i̇çi̇n hayırlı olur mu?