Hadi bu yazıyı okumaya başlamadan önce telefonları elimize alıp sosyal medya hesaplarımızda bir gezinti yapalım. Ne tür paylaşımlar gördünüz? Siz bugüne kadar ne tarz paylaşımlar yaptınız? Başkalarının hayatlarına dair gördüğünüz kareler size kendinizi nasıl hissettirdi? Siz yoğun stresli bir günün içindeyken gördüğünüz tatil fotoğrafı modunuzu düşürdü mü? Belki de eşinizle yaptığınız bir tartışma sonrası gördüğünüz çift fotoğrafı ne romantik ilişkiler var dedirterek keyfinizi kaçırdı. Siz tek çocukla ev işlerine yetişemezken üç çocuklu annenin mükemmel ev paylaşımları kendinizi yetersiz hissetmenize neden oldu mu hiç? Esas soruya gelelim hadi, tüm bu insanlar gerçekten de göründüğü kadar zengin, başarılı, mutlu, rahat, esnek ve mükkemmel mi yoksa sahte bir yanılsama içinde miyiz? Cevabı hepimiz tahmin ediyoruz sanırım. Değiller. Tüm bu fotoğraflar sosyal medyanın görünen yüzü bir diğer tabirle gösterilmek istenen tarafı. Hemen hepimiz olmasını istediğimiz ya da olduğunu düşünmemiz istenen sahte kareler içinde kaybolmuş durumdayız. Bu durum zaman içinde hem gerçeklik algımızı hem de kendilik değerimizi etkiledi.

Stanford Üniversitesi’nde öğrencilerle yapılan çalışmanın sonucunda, kişilerin hayatlarına dışarıdan bakıldığında hiç çaba göstermeden başarılı ve mutlu olduklarının görülmesi durumu ördek sendromu olarak ifade edildi. Bu kavram suda yüzen ördeklerden esinlenerek ortaya atıldı. Bir göl üzerinde yüzen ördekleri hayal edin. Ne kadar dingin ve sakin bir görüntü var suyun üzerinde değil mi? Peki ya suyun altında görmediğimiz kısımda da her şey bu kadar sakin mi? İşte orada hızla çalışan bacaklar ve büyük bir çaba var. Tıpkı sosyal medyada basit ve zahmetsiz görünen mükemmel karelerin arkasında saklanan gerçekler gibi.

Özetle sosyal medyada gördüğümüz hayatlar tıpkı kendi paylaşımlarımızda olduğu gibi çok da mükemmel değil. Gerçek yaşamla gösterilmek istenen, olunan kişiyle olduğumuzu sanmaları istediğimiz kişi arasındaki fark gün geçtikçe yanılsamalarla açılmakta. Peki bu konuda ne yapılabilir? En önemli adım farkındalık.  Belleğimize ekleyeceğimiz ördek sendromu kavramı bile olayları değerlendirirken bir fark yaratacaktır. Önce kendi yaptığımız paylaşımları değerlendirip gördüklerimize bir de bu gözle bakalım. Hayatın mükemmel karelerden oluşamayacağını, iniş çıkışları olan ve sürekli mücadele isteyen bir yolculuk olduğunu unutmamanız dileğiyle.

İyi haftalar.