Ülkemiz maalesef son zamanlarda oldukça zor günlerden geçiyor. Bir taraftan bitmek tükenmek bilmeyen zamlar, diğer taraftan henüz tam olarak geçmeyen pandemi derken vatandaşın başı bir de kiralık evler yüzünden dertte. Üstelik bu konuda hem ev sahibi hem kiracı dertli.

Telegram'ın son güncellemesi, gerçek zamanlı mesaj çevirisi getiriyor Telegram'ın son güncellemesi, gerçek zamanlı mesaj çevirisi getiriyor

Kiracı, kiralık evlerin fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçiyken ev sahibi ise kiracının sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesinin sıkıntısını yaşıyor. Üstelik devlet deseniz o herkesten fazla şikayetçi çünkü sözleşmeler yasal zemine yansıtılmadığı için vergi kaybı korkunç seviyelerde. İşte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamaya göre üzerinde çalışılan yeni bir uygulamayla, bundan sonra kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerinden yapılması zorunlu hale gelecek.

Bu uygulama sonrasında, ev sahiplerinin talepleri yasal zemine oturtulmuş olacakken, kiracılar da devlet destekli yasal kira sözleşmelerine kavuşmuş olacaklar. Üstelik her şey e-Devlet üzerinden gerçekleşeceği için, ev sahiplerinin kira gelirlerini beyan etmeme gibi bir şansı da olmayacak. Yani yeni düzen teoride herkesin sorunlarına çözüm getirecek.

Öte yandan bu düzenlemenin hemen bugünden yarına uygulamaya konulmayacağını da belirtelim. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu yeni uygulama üzerindeki çalışmalar devam ederken, Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi uygulamasına en erken 2024 yılının sonlarında geçiş yapılabileceği belirtiliyor.