Apple'ın web sitesindeki yeni bir tanıtım, Fotoğraflar uygulamasının üretimsel yapay zekadan yararlanacak yeni bir sürümünün yayınlanabileceği iddialarını ortaya çıkardı. 

Apple'ın web sitesinde bugün gerçekleşecek etkinliği tanıtan logo dün erken saatlerde etkileşimli hale geldi. Bu interaktif görselde, kullanıcıların logonun bir kısmını ya da tamamını fareleriyle silmelerine olanak tanındı. Başlangıçta bunun Apple Pencil'a yönelik olduğu düşünülse de, Apple'ın bu yılın ilerleyen dönemlerinde piyasaya sürmeyi planladığı geliştirilmiş bir düzenleme özelliğine atıfta bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

AppleInsider'ın, Apple'ın yeni nesil işletim sistemlerine aşina olan kişilerden aldığı bilgilere göre bu özellik Apple'ın macOS 15'inin ön sürümlerinde "Clean Up" olarak adlandırılıyor ve Fotoğraflar uygulamasının yeni bir sürümünün düzenleme menüsünde ayarlamalar, filtreler ve kırpma için mevcut seçeneklerin yanında yer alıyor.

LG Türkiye yok fiyatına televizyon satıyor, hem de NanoCell ekranlı LG Türkiye yok fiyatına televizyon satıyor, hem de NanoCell ekranlı
Kaynak: AppleInsider

Özellik, Fotoğraflar uygulamasının macOS sürümlerinde bulunan Apple'ın rötuş aracının yerini alacak gibi görünüyor. Ancak rötuş aracının aksine, yeni özelliğin gelişmiş düzenleme yetenekleri ve bir fotoğraftaki daha büyük nesneleri kaldırma seçeneği sunması bekleniyor. Clean Up ile kullanıcıların bir fırça aracıyla fotoğrafın bir alanını seçebileceği ve görüntüden belirli nesneleri kaldırabileceği belirtiliyor.

Uygulamanın dahili sürümlerinde kullanıcılar, daha küçük veya daha büyük nesnelerin daha kolay kaldırılmasını sağlamak için fırça boyutunu da ayarlayabiliyor.

Söz konusu özellik henüz test aşamasında olsa da belki bugün bile karşımıza çıkabilir. Apple'ın bugün gerçekleşecek "Let Loose" etkinliğinden neler beklediğimize buradan göz atabilirsiniz.

Editör: Oğuzhan Oduncu