Vahşi kapitalizm her sektörü derinden etkiliyor, ayak uyduramayanlar ise yok olup gidiyor. Artık her sektör günümüz ekonomisine ayak uydurabilmek için değişik yollar deneyerek var olma savaşını kazanmak istiyor. İşte farklı kazanç yolları arayıp bu yollardan gelir elde etmek hem kişilerin hem de yönetim kademelerinin en önemli uğraşı oluyor.

Geçtiğimiz dönemde İncirliova Belediyesi bu amaçla "Deve sütü" üzerinde çalışmalar yaparak Adnan Menderes Üniversitesi ile işbirliği oluşturup deve sütü konusunda bir proje hazırladılar. Bu proje ile hijyenik ortamlarda deve sütü üretimi yapmak, bu üretimi sağlıklı koşullarda artırmak, yeni üretim çiftliklerinin kurulmasına yardımcı olmak, üretilen deve sütünün tanıtım ve pazarlaması ile halkın yeni gelir kaynağı elde etmesini sağlamayı amaçladılar.

Dünyada deve sütü üretimi yaklaşık 3 milyon ton civarında bulunuyor. Ülkemizde ise az miktarda üretim yapılıyor. Proje ile deve sütünü sadece iç tüketime değil dış piyasalara da göndermek hedefleniyor. Dünyada 48 ülkede deve yetişiyor, bu ülkelerin dışındaki çok sayıdaki ülkeye de ihracat amaçlanıyor. Buna bağlı olarak proje paydaşlarından İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya Projenin Türkiye'ye ve Aydın'a büyük katkı sağlayacağını, Türkiye'de deve sütü üretimini artırmak için deve sayısının artmasının gerekli olduğunu söylüyor.

Başkan Aytekin Kaya ayrıca bu proje ile üretimi artan deve sütünün Türkiye'ye ve Aydın'a ekonomik bir katkı sağlayacağını, İncirliova'dan Avrupa'nın her ülkesine pastörize deve sütü pazarlamasının yolunu açacaklarını, buna bağlı olarak Aydın'ı ve İncirliova'yı da tanıtmış olacaklarını vurguluyor.

Bedeviler, 20. yüzyılın ortalarına kadar geleneksel ve sağlıklı beslenme diyetlerinde deve ürünlerini kullanmışlardır. Başta deve sütü olmak üzere deve ürünleri zor çöl şartlarına dayanabilmek için gereken tüm proteinleri, vitaminleri ve karbonhidratları sunar. Bedeviler ayrıca deve yağı ve sütünü, güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla kullanır. Kadınlar yüzyıllar boyunca deve sütünün güzelleştirici özelliklerinden yararlanmışlardır. Bu amaçla deve sütü ile zeytinyağının birlikte kullanıldığı sabun elde edilmekte, bu sabun hassas ciltler için harika sonuçlar vermektedir.

Deve konusunda ne yazık ki sağlıklı istatistik verileri olmasa da Dünya üzerinde 17.5 milyon ile 35 milyon arasında bir deve varlığından söz ediliyor. Ancak bu miktarın sadece 12 bin ile 30 bin kadarı ülkemizde bulunuyor. Eskiden taşımacılıkta kullanılan develer günümüzde deve güreşleri, turistik geziler ve sucuk üretiminde kullanılıyor. Son zamanlarda deve sütü üretimi deveye bağlı olarak gelişen sektör olma yolunda hızla ilerliyor.

Deveden elde edilen sütün ve süt ürünlerinin yaygınlaşması küçük çaplı üreticinin yararına bir durum oluşturuyor. Deve sütünün protein miktarı düşük olmasına karşın, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Ayrıca faydalı yağ asitleri yönünden zengindir. Peynir, tereyağı ve diğer ürünlerin üretiminde deve sütü kullanılmaktadır. Ayrıca birçok uzman dünya üzerindeki en şifalı sütün deve sütü olduğunu vurguluyor.

Deve sütünün faydalarını gelince:

Yapılan bilimsel çalışmalar deve sütünün diyabeti önlediğini kanıtlamıştır. Ayrıca deve sütü tip 1 diyabet tedavisi gören kişilerde de olumlu gelişmeler yaşanmasına yardımcı olmaktadır.

Deve sütü B1 vitamini yönünden zengindir. Yalnızca bir bardak deve sütü günlük B1 vitamini ihtiyacının yüzde 70'ini karşılamaktadır.

Yapılan araştırmalar deve sütünün bağışıklık sistemini güçlendirdiğini doğrulamaktadır.

Çocukların gelişiminde deve sütü önemli bir yer teşkil eder. İnek ve keçi sütüne oranla deve sütü çocukların kemiklerinin güçlenmesine daha çok yardımcı olmaktadır.

Yüksek oranda demir içeren deve sütü dolaşım sistemini olumlu anlamda etkilemektedir.

İçerdiği sağlıklı yağlarla kolesterolü dengeleyen deve sütü kalp sağlığı içinde kıymetlidir. Deve sütü metabolizmayı hızlandırır. Potasyum ve fosfor yönünden zengin olan deve sütü tansiyonu dengeler.

Yapılan çalışmalar deve sütünün anti-kanser ürünü olduğunu kanıtlamıştır. Deve sütü tam bir probiyotik kaynağıdır. Deve sütü mide ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Deve sütü inek sütüne oranla üç kat daha fazla C vitamini içerir. İnek sütüne oranla deve sütü 10 kat daha fazla demir içermektedir.

Deve sütü besleyici, bol vitaminli, onarıcı, hücre yenileme ve botoks etkili cilt gerginleştirici ve sıkılaştırıcı özelliğiyle ciltte ipeksi görünüm sağlar ve sedef hastalığına iyi gelir, anti sedef özelliği vardır.

Deve sütü herkes için büyük bir problem olan, sivilce ve aknelere iyi gelmektedir. Kuru cilde sahip kişiler için oldukça yararlıdır ve kuru ciltlere oldukça iyi gelmektedir. Ciltte oluşan enfeksiyon veya cilt lezyonlarına iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Deve sütü üretimine destek olarak halkın gelir kaynaklarını artırıcı çalışmalar yapan herkese teşekkürler.

"İnsan eke dursun, zamanla ürün alır." (Goethe)