Her zaman genç görünen bir cilde sahip olmanın hayâlini kuruyorsanız cildinize iyi bakmanız gerekir. Düzenli uygulanan cilt bakı rutinleri ile cildinizi besleyip onarabilirsiniz. Cilt bakımında kullanılan doğal yağları da bakım rutinine ekleyerek hücre yenilenmesine destek olabilir ve cildinize gençlik aşılayabilirsiniz. Cilde nem depolayan ve cildi kısa sürede onaran bu doğal yağlar kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltıyor.

Cildinize gençlik aşılamak ve hücre yenilenmesine destek olmak için doğal yağların gücünden faydalanabilirsiniz.

Bazı doğal yağları cilt bakım rutinine eklediğinizde cilde kolajen desteği sağlayıp cildin erken yaşlanmasını önleyebilirsiniz.

Bu yağlar içerisindeki bulunan vitaminler sayesinde cildi adeta yeniliyor ve bebek gibi pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Cilde gençlik aşılayan bu doğal yağları Posta.com.tr okurları için derledik.

1- TATLI BADEM YAĞI

Tatlı badem yağının içerisinde bol miktarda A ve K vitamini bulunur. Cilt ve saç bakımı denildiğinde akıllara ilk olarak gelen tatlı badem yağı, cildi nemlendiriyor ve dış etkenlere karşı daha güçlü olmasına destek oluyor.

Tatlı badem yağı cildin yumuşamasına destek oluyor. Cilt için adeta bir gençlik iksiri olan tatlı badem yağı, botoks etkisi ile cildi toparlıyor. Daha sıkı ve canlı görünmesine yardımcı oluyor.

Tatlı badem yağını cilt bakım rutinine dahil ederek cildinize gençlik aşılayabilirsiniz.

2- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı en popüler doğal yağlar arasında yer alıyor. Hindistan cevizi yağı cilde kaybettiği nemini geri kazandırıyor. Cilde nem depoladığı için pul pul dökülme, kuruluk ve tahriş gibi cilt sorunlarını engelliyor.

Hindistan ceviz yağı, cildin erken yaşlanmasını da önlüyor. Cildi hem nemlendirdiği hem de güçlendirdiği için kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını engelliyor. Cildin her zaman aydınlık ve canlı görünmesine destek oluyor.

Koronavirüs ile ilgili dikkat çeken uyarı geldi! Tedavisi yok Koronavirüs ile ilgili dikkat çeken uyarı geldi! Tedavisi yok

NOT: Eğer yağlı bir cildiniz varsa Hindistan cevizi yağını çok dikkatli kullanmanız öneriliyor. Hindistan cevizi yağı yoğun yapısı ile yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanmasına yol açabiliyor.

3- ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Üzüm çekirdeği yağının cildi güzelleştirdiğine inanılır. Üzüm çekirdeği yağını cilt bakım rutininde kullanmak güçlü bir cilt yapısına sahip olmak açısından önemlidir.

Üzüm çekirdeği yağının antioksidan etkisi yüksektir, cildin en temel besinlerinden biri olan E vitamini deposudur ve hücre yenilemede etkili linoleik asit içerir.

Üzüm çekirdeği yağı hafif ve kolay emilen yapısı ile severek kullanılır. Gözenekleri tıkamaz.

Üzüm çekirdeği yağı cilde kolajen desteği sağlar. Cildi yeniler ve hücrelerin tazelenmesine yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği yağı cilde dolgunluk kazandırır. Yaşlanma belirtilerini gözle görülür bir şekilde azaltır.

4- JOJOBA YAĞI

Jojoba yağı cildin sebum dengesini kontrol altına aldığı için hem yağlı hem de kuru ciltlerde rahatlıkla kullanılır.

Jojoba yağı cilt bariyerini güçlendirir ve cildi dış etkenlere karşı korur. Ciltte akne, sivilce ve siyah nokta oluşmasını engeller.

Jojoba yağı cildi yumuşatır. Özellikle hassas ciltleri rahatlatır. Cildi nemlendirir ve ince kırışıklıkların açılmasında etkili olduğu söylenir.