Detoks, son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına destek olan bir beslenme yöntemi olarak tanımlanabilir.

Yanlış yaşam tarzı seçimleri, kötü beslenme alışkanlıkları ve çevresel etkenler, vücutta toksin birikimine yol açabiliyor.

Doğru ve uygun şartlarda gerçekleştirilen detoks, vücuda birçok pozitif etki sunabilir.

Ancak, detoksun bir diyet programı olmadığı ve uzun süreli bir beslenme yöntemi olarak benimsenmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Karaciğerden toksinlerin atılmasında sağlıklı beslenme büyük önem taşır ve bu yüzden detoksifikasyon özellikleri taşıyan gıdaların tüketilmesi önerilir.

Egzama bu meslek grubunu hedef alıyor! Uzmanından çarpıcı açıklamalar Egzama bu meslek grubunu hedef alıyor! Uzmanından çarpıcı açıklamalar

BU BAĞLAMDA, 5 ÖNEMLİ DETOKS GIDASI ÖNE ÇIKMAKTA:

Kivi:

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi kivi, C vitamini bakımından zengin yapısıyla soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Ispanak:

Lif ve su içeriği yüksek olan ıspanak, kabızlıkla mücadelede ve sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde etkilidir.

Balkabağı:

C ve E vitaminleri ile A vitaminine dönüşen beta-karoten içeriği sayesinde cilt sağlığına katkıda bulunan balkabağı, detoks sürecinde tercih edilebilir.

Turp:

Lif bakımından zengin olan turp, sindirimi kolaylaştırır ve safra üretimini düzenleyerek karaciğer ve safra kesesinin korunmasına yardımcı olur.

Greyfurt:

Su oranı yüksek olan greyfurt, C vitamini kaynağı olarak toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini destekler.