Sadece 3 dolarlık bu uygulama, kullanıcıların iPhone’larıyla daha derin ve zengin görüntüler yakalamasına olanak tanıyor, böylece mobil video çekiminin sınırlarını zorluyor. Bu gelişme, hem amatör hem de profesyonel videografiler için oyunun kurallarını yeniden yazıyor.

Apple’ın yerel kamera uygulamasını geride bırakan, yalnızca 3 dolarlık bir iOS uygulaması, iPhone 15 Pro kullanıcılarının daha yüksek çözünürlüklü mekansal videolar kaydetmesine olanak tanıyor. App Store’da yer alan Spatialify isimli uygulama, kullanıcıların Apple’ın Vision Pro’su için 1080p 60fps veya 4K 30fps çözünürlükte HDR ile 3D videolar kaydetmelerine imkan veriyor. Buna karşılık, Apple’ın yerel kayıt özelliği yalnızca HDR olmadan 1080p / 30fps destekliyor. Bu durum, aynı telefonda Spatialify kullanarak çekilen videoların, yerel kamera uygulamasıyla çekilenden çok daha keskin olacağı anlamına geliyor.

Spatialify, bu yılın başlarında, Apple’ın mekansal videolarını (HEVC formatında) Apple dışı VR başlıkları için, örneğin Meta Quest 3 için oynatılabilir hale getiren bir araç olarak piyasaya sürüldü. Ancak Meta’nın daha sonra başlıklarına yerel HEVC dönüşümü eklemesi, pazarda en çok satan başlık olmasıyla birlikte, Spatialify’nin üstün kayıt özellikleri, üçüncü taraf uygulamaya yeni bir hayat verebilir.

Amerika’nın önemli haber sitelerinden birinde kıdemli editör olan Devindra Hardawar, uygun ayarlar yapıldığında Spatialify’nin 4K / 30fps dosyalar ürettiğini doğruladı. Ayrıca, Spatialify ile çekilen videoların, Apple’ın kamera uygulamasıyla çekilenlere göre Vision Pro’da çok daha keskin göründüğünü ve HDR’nin videoların aydınlatmasını daha gerçekçi kıldığını belirtti. Üç dolar için hiç de fena değil.

YouTube'tan reklam engelleyici kullananlara son uyarı geldi, hemen tarayıcınızdan silin yoksa... YouTube'tan reklam engelleyici kullananlara son uyarı geldi, hemen tarayıcınızdan silin yoksa...

Apple’ın, iPhone 15 Pro ve Pro Max’in tam donanım kapasitesinden faydalanmasını yerel kamera uygulamasıyla sınırlı tutması biraz şaşırtıcı olsa da, bu durum daha önce yaşanmamış bir şey değil. Halide gibi popüler bir iOS kamera uygulaması, RAW çekim, manuel kontroller ve evcil hayvanlar için portre fotoğrafları gibi iOS fotoğrafçılık özellikleri konusunda Apple’ı solladı. Bu geçmişe dayanarak, Apple’ın yakında benzer gelişmiş mekansal kayıt özelliklerini kamera uygulamasına eklemesi, özellikle şu anki donanımın bununla hiçbir problemi olmadığını bildiğimiz için, beni şaşırtmaz.

Spatialify, App Store’da 3 dolara mevcut ve mekansal video yakalamak için bir iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max gerektiriyor. Bu uygulama, teknoloji severlerin Apple cihazlarından en iyi şekilde yararlanmaları için yeni kapılar açıyor, videolarını daha etkileyici bir boyuta taşıyarak.