Değerli okuyucularım, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçim çalışmaları son sürat devam ediyor. Cumhuriyet çok güzel bir idare yöntemi, çünkü tüm adaylar halkın önüne çıkmak zorunda.

Bu seçimler maalesef vatanın var olup olmamasıyla ilgili. Bu benim izlenimim değil. Millet İttifakı ve CHP’nin ortağı HDP, alenen “Atatürk’ün kurduğu 100 yıllık Cumhuriyeti yıkacağız, yeni bir cumhuriyet kuracağız” diyor. “PKK’yla savaşan askerleri yargılayacağız, bebek katili Abdullah Öcalan’ı serbest bırakacağız. Misak-ı Milli hudutlarını değiştireceğiz. Türkiye’yi adeta parçalayacağız.” diyor. Sn. Kemal Kılıçdaroglu’ndan ise ses çıkmıyor. Kılıçdaroğlu HDP’nin isteklerini onaylıyor. 6+1 Masa’nın açıkladığı tüm belgelerde bu saydıklarımın hepsi mevcut. Belgelerin altında ise 6+1 Masa’da oturanların imzaları bulunuyor.

HDP dışındaki diğer tüm partiler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ağızlarından düşürmüyorlar. 6+1 Masa’nın sakinleri, bir yıldır süren çalışmaları sırasında bir kere Anıtkabir’e, Atatürk’ün huzuruna gidemediler. Çünkü böyle bir belge yayımlayan ve bu belgede “Atatürk’ün kurduğu 100 yıllık Cumhuriyeti yıkıp yeniden inşa edeceğiz” diyen bu parti liderleri ne yüzle Atatürk’ün karşısına çıkacaklar ki.

Tüm bunlar yaşanırken Millet İttifakı’nın karşısına Sn. Muharrem İnce çıktı; şok oldular.

İnce ile Kılıçdaroğlu görüştüler, görüşmenin ardından “Bay bay Kemal” sloganı dillere pelesenk oldu. Daha önce hatırlarsınız, masa dağıldığında CHP trolleri devreye girmişti. Sn. Meral Akşener ve İyi Parti eski Milletvekili Sn. Yavuz Ağıralioğlu’nun deyimiyle “bir yılda edilmeyen küfür bir günde edilmişti.” Ağıralioğlu “bu şartlarda ben bu partide durmam” diyerek İYİ Parti’den istifa etti. Meral Hanım ise o küfürlerin ardından o “kumar masası”na geri döndü. Tabi %20 olan oy oranı birden %10’lara kadar düştü. Neden geri döndü, 24 saatte neler yaşandı, tamamen karanlık.

CHP trolleri yine iş başındalar. 40 yıllık Sn. Muharrem İnce’ye saldırıyorlar. CHP bu konuda çok becerikli, hiç vefa duygusu yok. Zamanında Aydın’da bana da aynı şeyi yapmışlardı. Yahu bu adam sizin Cumhurbaşkanı adayınızdı. Yıllarca parti sözcülüğünüzü yaptı. Madem bu kadar kötüydü, bu kadar ahlaksızdı, 40 yıl boyunca CHP’de neden barındırdınız? Buçuklu partilere gösterdiğiniz saygı ve sevgiyi niye Muharrem İnce’ye göstermiyorsunuz? Maalesef CHP’nin fıtratında bu var. Sn. Deniz Baykal rahmetliye aynı tuzağı kurup genel başkanlıktan indirerek Kılıçdaroğlu’nu getirmişlerdi; bu gerçek tüm yalınlığıyla ortada duruyor. Geçmişte CHP’li troller ile milletvekillerinin Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’a ettikleri hakaretler ortada. Şimdilerde onlara gösterdikleri nezaketin onda birini “evladımız” dedikleri Muharrem İnce’ye göstermiyorlar. Bu ayıptır.

İYİ Parti bu masanın en büyük ortaklarından biriyse onlara da küfür edemezsiniz. Sn. İnce, Kemal Bey’le görüştükten sonra ifade etti. İnce, “buçuklu partilere gösterdiğiniz nezaketi bana göstermediniz” dedi. CHP masada “fikir alınan” pozisyonunu terk etmiş; “fikir dayatan” pozisyonuna geçmiştir. Şimdi ise, 6+1 Masa’daki partiler hep birlikte, Atatürk ve silah arkadaşlarının bin bir güçlükle kurduğu “Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkacağız” diyen HDPKK’yla birlik oluyorlar. Hani siz kongrelerinizde devamlı “Atatürk’ün partisiyiz” diyerek mangalda kül bırakmıyordunuz.

Tüm bunların gölgesinde 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine gidiyoruz. Millet İttifakı’nın tüm politikası “Erdoğan gitsin de ne olursa olsun” üzerine kurulu.

Vatanın parçalanması, Türkiye’nin yabancıların mandasına girmesi umurlarında değil. Şu anda, Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, HDPKK’nın istekleri altında eziliyor ve “durun arkadaşlar siz ne diyorsunuz” diyemiyor.

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Çalışmaları

 

Aday adayı çalışmalarına Tayyip Bey’in ifadeleri damga vurdu. “Önümüzdeki seçimlerde birçok Bakan arkadaşımız milletvekili olacaklar” deyip noktayı koydu. Bu sözüyle kabineyi tümden değiştireceğinin sinyalini verdi.

İşte bu ifadesiyle Sn. Erdoğan her zamanki gibi lider olduğunu gösterdi. Ayrıca “bu arkadaşları ayrıca değerlendireceğim” dedi. Düşünebiliyor musunuz; deve dişi gibi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi kişileri meclise göndermek kolay bir iş değil. Bu ifade ayrıca, teşkilatlarda, milletvekili aday adaylarında ve parti üyelerinde muazzam bir heyecan dalgasına sebep oldu. Atatürk Spor Salonu hem içi hem dışıyla hınca hınç doluydu. Tüm milletvekili aday adayları Aydın Ak Parti delegelerinin önünde adeta görücüye çıktı. Ak Parti Aydın milletvekilleri Ankara’da görev başında oldukları için burada yoklardı.

Ak Parti Aydın il yönetiminde deneyimli bir bilgisayar uzmanı olan Selma Barlas tüm bilgisayar sistemini kurdu. Tüm delegelerin bilgisayar sistemi aracılığıyla kullandıkları oylar saniyeler içinde genel merkezin önüne düştü. Oylamayı Sn. Erdoğan’ın an be an takip ettiğini söylediler.

Benzer sistemler Türkiye’de tüm illerde kuruluyor.

Tabi, İl Başkanı Sn. Av. Gökhan Gökten, disipliniyle temayül yoklaması sürecini çok iyi idare etti. Yönetim Kurulu da arı gibi çalıştı.

Sn. Erdoğan’ın Aydın’daki adayları belirlerken sadece temayül yoklamasına bakmayacağını, devletin tüm birimlerini devreye sokarak onlardan bazı bilgiler alacağını biliyorum.

Spor salonuna AK Parti eski Milletvekili, halihazırda HAYKOPP Genel Başkanlığı yapan Sn. Ahmet Ertürk’le gittim. Edindiğim intiba şu; bu seçimlerde Ak Parti meselenin farkına varmış. Tüm teşkilat ayakta. Kendileri ve Başkanları Sn. Tayyip Erdoğan için bu seçimlerin adeta olmak veya olmamak anlamına geldiğini biliyorlar.

İyi Parti Milletvekili Aday Adayı Çalışmaları

İyi Parti’nin üye bazlı aday belirleme süreci gerçekten özlenen bir tabloyu ortaya çıkardı. Süreç kıran kırana ve seviyeli bir şekilde geçti. Sn. Meral Akşener teşkilatına verdiği sözü tutunca, masada yaşanan son olaylar teşkilatı hiç etkilemedi. Milletvekili aday adayları için oy kullananların tümü parti üyesi. Yanlış söylemiyorum; oylamaya delegeler değil, parti üyeleri gitti.

Buradaki oylamanın heyecanına da ortak oldum. Ancak Ak Parti’nin kurduğu bilgisayar sistemi İYİ Parti’de yoktu. Tabi, buradaki en önemli şey şuydu. Aydın İYİ Parti Milletvekili Aydın Sezgin sabah gelmiş, oyunu kullanmış, sonra çekip gitmiş. Belli ki rahmetli İsmet Sezgin’i hiç örnek almamış. İsmet Abi böyle durumlarda seçim alanından hiç ayrılmazdı.

Üyeler, seçim alanında “Adnan Aydın Sezgin Bey nerde Ahmet Abi” diye bana soruyorlardı. Temayülün neticesinde Milletvekili Adnan Aydın Sezgin seçmenden kırmızı kart yedi ve 5. sıraya geriledi.

Tabi çok üzüldüm. Şurası bir gerçek ki, Aydınlı vefasız olanı hiç sevmez. Sn. Adnan Sezgin, Sn. Özlem Çerçioğlu nezdinde ve Ankara’da Aydın’daki İYİ Partililerin hiçbir işini görmedi, dostlarını hiç aramadı. Aydın’a turist olarak geldi, turist olarak gitti. Bana göre yazık oldu.

Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise, İYİ Parti İncirliova Belediye Başkanı’nın da alanda olmamasıydı. Üyeler kendisinden şikayetçiler. Önümüzdeki dönem onun da Aydın Sezgin gibi kırmızı kart göreceği kesin.

Aday adayı listesi sıralamasında en dikkat çekici gelişme, yıllarca İYİ Parti İl Başkanlığı yapmış Cemal Sarı’nın 7. sıraya düşmesiydi. Yönetimindeki Semra Yücel Hanımefendi’nin parti üyeleriyle yakın ilişki kurarak 2. olmasına sevindim.

Sn. Ahmet Ertürk birinci sırayı bileğinin hakkıyla kazandı, kendisini kutlarım. Burada kutlanacak asıl kişi Aydın İYİ Parti Başkanı, değerli Sn. Recep Taner’dir. Tüm adaylara eşit mesafede durdu. İl Başkanlığında kendisine rakip olan Sn. Ahmet Ertürk’e isteseydi çelme takabilirdi. Asaletli bir duruş sergileyerek seçim alanına bile gelmedi. Seçimin asıl galibi Recep Taner’dir; il başkanlığı böyle yapılır.

İYİ Parti Aydın’da inşallah yükselişe geçer. Ancak HDP ve CHP’nin Cumhuriyeti devirme niyetlerine karşı nasıl tavır alacak, çok merak ediyorum. Şurası bir gerçek ki, Millet İttifakı’nda Meral Hanım daima fren görevi görecektir. Atatürk ilke ve inkılaplarında, vatanın bölünmez bütünlüğünde üzerine düşeni yapacaktır. Keşke CHP ve İyi Parti birlikte olsalardı. Halkın isteği de bu yönde.

CHP Milletvekili Aday Adayı Çalışmaları  

Değerli okuyucularım, Aydın’ da en sıkıntılı parti CHP.

Sn. Kılıçdaroğlu’nun HDPKK ilişkisi parti mensuplarını çok zor durumda bırakıyor. Herkes şunu biliyor; Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu seçimler için buçuklu partilere verdiği sözler sebebiyle CHP’nin milletvekili sıralamasında ne olacağı hiç belli değil.

Milletvekili aday adayı tanıtımında Aydın İl Başkanı belki otuz kere Atatürk’ten söz etti. Ancak, Sn. Kılıçdaroğlu’nun ortağı HDPKK’nın “Atatürk’ün kurduğu 100 yıllık Cumhuriyeti yıkacağız” ifadeleri yenilir yutulur şeyler değil. HDPKK’nın isteklerinin hepsinin kabul edilmesi, Atatürk Cumhuriyeti’nin yıkılmak istenmesi ve Türkiye’nin parçalanmasına yönelik ifadeler belli ki Aydın il teşkilatında bomba etkisi yapmış. İl Başkanı Atatürk’ten otuz kere söz edince salon inledi. Atatürk karşıtı bu ifadeler eğer seçim meydanlarında devam ederse, bu Atatürkçü kitlede ibre, CHP’li üyelerle yaptığım konuşmalara istinaden söylüyorum, Sn. Muharrem İnce’ye döner.

Tanıtıma Germencik ve Didim Belediye Başkanları katıldı. Kuşadası, Efeler, Söke ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanları katılmadı. Etkinliğe katılanlara sordum; “Belediye Başkanlarının, tanıtımın kıymet-i harbiyesi yok diyerek katılmadıklarını, işin formalite olduğunu” ifade ettiler. Yani CHP öksüz çocuk gibiydi. Koskoca parti küçücük bir tiyatro salonuna sokulmuştu. Böyle mi olmalıydı? AK Parti temayül yoklaması Atatürk Spor Salonu’na sığmamıştı. Eskiden CHP’nin bu tür organizasyonları spor salonlarında yapılırdı. Kemal Bey’in yanlış politikaları Aydın’da CHP’yi küçültmüş.

Toplantının yıldızı Sn. Prof. Dr. Yüksel Yalova idi. Yüksel Yalova tanıtım alanına girdiği andan itibaren CHP’li üyeler etrafını sardılar. Herkes “sizi çok özledik, biz sizi istiyoruz, siz bizim önemli değerimizsiniz, Aydınlısınız, sizin yaptıklarınız ortada, sizin milletvekili olmanızı yürekten istiyoruz” dediler. Sn. Yüksel Yalova her partiden insana iyiliği dokunmuş biri. CHP’den milletvekili adayı olursa Aydın’da çok şey değişebilir.

    

Ancak CHP’li Özlem Çerçioğlu ve Sn. Bülent Tezcan’ın bu konuda ne diyecekleri çok önemli. Çünkü şu an ipler onların elinde.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. CHP’nin Yüksel Yalova’ya çok ihtiyacı var. Çok donanımlı olduğu kadar Aydın’da da sevilen bir kişi.

Allah hiçbir zaman Atatürk düşmanlarına fırsat vermesin. Vatanımızın bütünlüğü için bu seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum.