CHP gerek ideolojik gerek il içi bölge dengelerini gözetecek bir aday listesi belirlerse 2018’de elinden kaçırdığı milletvekilini bu seçimde kazanabilir, bununla da yetinmez, Cumhurbaşkanlığı oylarına da katkı yapar.

Seçim takvimi işlemeye devam ediyor, zaman da daralıyor, AK Parti temayül yoklamasını yaptı, sıra adayları tespite geldi. İYİ Parti teşkilatlar sorumluluğunda önseçim yaptı.

Yapılan önseçimde listenin beşinci sırasında kendine yer bulabilen İYİ Parti’nin Aydın’daki tek milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in seçilme şansı oldukça zor.

Sıralamaya genel merkezin rıza gösterip göstermeyeceğini ise göreceğiz. Örnek parlamentoda söz gelimi Aydın Adnan Sezgin gibi Meclis’te bulunmasını arzuladığı vazgeçilmez adaylar listelerin seçilemeyecek sıralarında yer almışlarsa ne olacak?

Sıralamaya uysa bir türlü, uymasa başka bir türlü sıkıntı, alta tükürse sakal, üste tükürse bıyık misali…

İYİ Parti önseçimi başka bir gerçeği de gün yüzüne çıkardı, vatandaşta sandığa karşı soğukluk olduğu az çok gözlemleniyordu ancak İYİ Parti’nin yaptığı önseçimde katlım oranının yüzde 45’ler gibi oldukça düşük olması vatandaşta seçim hevesinin olmadığını bir kez daha gösterdi.

Bu isteksizlik hali Ankara’daki havanın Anadolu’daki ile örtüşmediğine bir işarettir ki,bu milletin siyasetten ümidini kesmesinin bir göstergesi midir, yoksa yaklaşık bir yıldır gündemini işgal eden seçimlerin sorunlarını ikinci plana atmasından kaynaklı her şeyden soğumasının  bir belirtisi midir, araştırmaya muhtaç bir konudur.

Eğer bu saydığımız gerekçeler gerçek bir gösterge ise seçmenin sandığa gitme oranı geçen seçimlere kıyasla düşük olacak demektir ki,bu da demokratik sistem açısından iyiye işaret değildir.

Hele bir de partiler vatandaşın derdini kendine dert edinecek adaylar yerine önceki adetleri üzere bu işin konforuna tamah eden kişilerle seçmen karşısına çıkarlarsa sandık boykotu yapacak seçmenden hangi parti ne oranda etkilenir, bu günden onu kestirmek kolay değildir, o ancak sandıklar açılınca görülür.

Böyle bir durumdan en fazla etkilenecek olan parti de CHP’dir. Çünkü bu parti içinde sosyalistinden ılımlı solcusuna, liberalinden, ulusalcısına ve Kemalist’ine hatta İslamcısına kadar birden fazla siyasal ve sosyal düşünceyi içinde barındıran çok sesli bir oluşumdur.

Aslında bir parti için yönetebilecek ve yararlanabilecek bir lider için temsil noktasında bu çok katmanlı çeşitlilik bir zenginliktir. CHP son dönemlerde helalleşme adı altında bu çok sesliliğe ve çeşitliliğe kapılarını açmıştır.

Çoklu düşünce ve temsile bu parti kapılarını aralarken eski bir partilinin dediği gibi kendi içindeki küskünlerle ve bir şekilde partiden atılanlarla helalleşmek gerekirken bunlara kapılarını kapatması kayda değer bir çelişkidir.

Mademki, CHP değişimden ve yeni bir Türkiye’den yana bir hamlenin öncülüğünü yapıyor ilk önce bu yenileşmeye kendi içinde milletvekillerinden başlamalı, metal yorgunu üretken olmayanları ayıklayarak seçmenin huzuruna özellikle Aydın’da yeni yüzlerle çıkmalıdır.

Geçen dönem milletvekillerinden Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan genel merkez çalışmalarından Aydın’a ayıracak zaman bulamamış olacak ki, ne Aydın’ın sorunlarıyla ilgilenebildi ne de pek fazla halkın içinde görünebildi.

Hüseyin Yıldız’ın ise halkın sorunlarıyla ilgilenmede üzerine düşeni yapamadığını kendi partilileri söylüyor. Hal böyle olunca bütün yük Süleyman Bülbül’ün üzerine kaldı.

Eğer CHP milletvekilliği için başvuran 26 aday dayı arasından ince eleyip sık dokuyarak Aydın’a gerçek anlamda aidiyet duyanlardan yeni bir liste ile milletin önüne çıkarsa artı birle yarışa başlar.

Bu avantajı sağlayacak aday adayları kimler?

Ali Çankır, eski il başkanı…Eczacı…Nazilli…Birnur Uçarlı, Kadın kolları yönetim kurulu üyesi…Efeler…Bülent Öntuğ, fidancılık… Kuyucak… Bilindik bir isim milletvekili Bülent Tezcan, genel başkan yardımcısı…Efeler…

Evrim Güngör, Avukat… Efeler… Evrim Karakoz, Avukat… Aydın BŞB Başkanvekili… Efeler… Ferdi Zenginoğlu, esnaf, Yapı Malzemeleri… Kuşadası… Feridun Uzun, emlak danışmanı… Kuşadası…

Fulya Üstündağ, parti okulu eğitmeni,,,Eski yönetim kurulu üyesi…Efeler…Gamze Yolcu Metin, Diş Hekimi…Nazilli…Hakan Topçubaşı, ticari danışman…Kuşadası…

Hüseyin Yıldız, milletvekili… Didim… Kaan Vardarlı, Gençlik kolları il sekreteri… Efeler… Kemal Güneri, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı… Ankara…

Mehmet Vergili, eski AYÇEP Başkanı… Emekli… Efeler… Mesut Yörükoğlu, eski DSP’li… Nazilli… Nebahat Oskay Ürün, Avukat… Kuşadası… Nilüfer Ünüvar, optisyen… Efeler…

Salim Tümer Apaydın, eski Belediye Başkanı… Bozdoğan… Bilinen bir isim Süleyman Bülbül, milletvekili… Nazilli… Türkmentos Ertugay, elektrik mühendisi… Didim…

Yılmaz Buğra Alpay, gençlik kolları üyesi… Didim… Yusuf Murat Genç, emlak danışmanı… Kuşadası… Prof.Dr. Yüksel Yalova, Eski Devlet Bakanı (ANAP)…2.tercihi İzmir 1.Bölge…

Zeliha Gündoğdu, Özürlü kontenjanı… Umurlu… Ziya Yılmaz, Veteriner Hekim… Çine.

Eski milletvekili Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar’ın da aday adayı olması bekleniyordu, başvurmadığı görülüyor Hemşerilerinin dediğine göre CHP adına bir eksikliktir.

Fulya Üstündağ hem 7 Haziran 2015 hem 24 Haziran 2018 seçimlerinde son sıra adayıydı.2018’de ise Kaan Erçetin 6.sıra, Kemal Güneri de 7.sıra adaylarıydı, bu üçlü bu seçimde aday gösterilecek mi,sıraları ne olacak merak konusu.

CHP gerek ideolojik gerek il içi bölge dengelerini gözetecek bir aday listesi belirlerse 2018’de elinden kaçırdığı milletvekilini bu seçimde kazanabilir, bununla da yetinmez, Cumhurbaşkanlığı oylarına da katkı yapar.

Çıkardığı liste sol kesimi tatmin etmezse CHP oylarının belirli bir kısmı Emek ve Özgürlük İttifakına gidebilir.

TİP Başkanı Erkan Baş Aydın’a geldiğinde salonun dolup,taştığı unutulmamalıdır.

Aday sıralamasında Merkez (Efeler), Doğu (Nazilli), Batı(Söke) dengesi dikkate alınmazsa CHP seçmeninin oldukça mahir olduğu stratejik (ters) oylarıyla bir milletvekili eksik çıkarır.

Örnek 2007 seçimleri… O seçimde yapılan önseçimde Söke’den bir adayın seçilebilecek sırada yer almamasına sinirlenen seçmen bunu ayak oyunlarına bağlamasının bir sonucu MHP’yi Söke’de birinci yapmış ve o seçimde üç milletvekili çıkarmasına karşılık CHP iki ile yetinmek zorunda kalmıştı.

CHP seçmenini stratejik oy kullanmaya sevk edecek başka bir konu da 2018’de olduğu gibi liste üzerine birilerinin gölgesinin düşmesidir.

Bilindiği üzere o seçimde dördüncü sıra adayı içine sinmediği için Söke CHP seçmeni tercihini İYİ Parti başta diğer partilerden yana kullandığı için kendi partisi bir eksik milletvekili çıkarmıştı.

Sonuç olarak CHP’nin sıralamada yapacağı yanlış Sol İttifak’a ve İYİ Parti’ye yarayacaktır. İYİ Parti ve Sol İttifakı seçmenin içine sindiremediği adayı sıralaması da CHP’nin bir milletvekili daha fazla çıkarmasını sağlayacaktır.

Millet İttifakı’ndan Meral Akşener’in bir ara ayrılması sonucu bu partiden ayrılan seçmen geri dönmez de tercihini CHP’den yana kullandığı takdirde de CHP’nin bir milletvekili daha fazla çıkarma ihtimali vardır.

Kısaca milletvekili çıkarma sorunu olmayanların bir vekil daha fazla çıkarabilmek için vekil çıkarmak için sınırda olanların da umutları rakiplerinin aday tespitte yapacakları stratejik hatada olacaktır.

Bu varsayımlar CHP’nin Aydın’da kendi listesiyle seçime gireceği ihtimaline göredir. Aksi olur çoklu liste söz konusu olursa oyun yeni kurulacağı için kâğıtlar da yeniden karılır.