İçinde bulunulan zamanın gerçeklerini konu alan önceki tarzı siyasette bir belediye başkanı seçilirken aranan anahtar özellik halkın talepleriydi. Günümüzde ise sosyal medya ve reklamlar üzerinden üretilen pembe yalanlardır.

Bizim insanımız belediye başkanlarını, mahalle muhtarını seçeceğinde taleplerini rahat iletebileceği adaylara oy verir. Gururlu, kibirli, sert halk dilinde kasıntı olanlara belediyeyi teslim etmek istemez.

Vatandaşın aradığı bir talebini çarşıda, pazarda, sokakta, düğünde, kahvede kısaca her gördüğü yerde ve de makamında kendisinin aracısız iletebileceği bir başkandır.

Bu gerçeği bilen partiler göstereceği adayın halkta karşılığı olan, siyasetin tozunu yutan, iletişim becerisi olan bilinir, tanınır, sempatik olmasına dikkat ederler.

Burada dikkat edilirse bir halkın oy vermede bir belediye başkan adayında aradığı anahtar özellik taleplerini aracısız doğrudan iletebilmesidir.

Yapmayı vaat ettiği köprüler, daldı-battılar, çöp depolama tesisleri, su isale hatları diğer alt yapı hizmetleri çoğunluğun ikinci derece öncelikleri arasında gelir, hatta bazılarının umurunda bile olmaz.

Siyaseti uzun vadeli yapan bu gerçeğin farkında olan belediye başkanları randevuyla değil kapılarını açık tutarak dileyenin derdini birinci ağızdan kendileri dinlemeye özen gösterirler.

Artan zamanlarını her fırsatta halkla birlikte geçirirler.

Adnan Menderes Bulvarı’nda korumasız dolaşırlar, esnafa hayırlı işler dilerler, arzu edenin çaylarını içerler, kaldırımda ayaküstü insanlarla kısa sohbetler ederler, gönül alırlar.

Cumaya gidenler her hafta bir kenar mahallede namaz kılarlar, sonrasında mahalle kahvesinde muhtarla, halkla hem sohbet ederler hem de şikâyetlerini dinlerler ona göre de çözüm üretirler.

Keza semt pazarlarını dolaşırlar, pazarcı esnafını ve vatandaşı dinlerler varsa esnafın derdi kısa vadede çözülebilecekse çaresine bakarlar.

Aydın yerelinde belediye başkanlığı ve siyaset böyle yapılır.

Ne zamanki siyasette nefrete dayalı ikili bir siyasi yapı oluştu Aydın’da da belediye başkanlığında partilerin aday tespitlerindeki ölçü de değişti.

 Bir parti gururlu, kibirli, sert, halk dilindeki adıyla kasıntı olup olmadığını incelemeden sırf seçim kaybetmemek adına tercih yöntemiyle seçtikleri adaylarla seçim kazanır oldular ama bu sefer de halktan kopuk, yönetim kültürü olmayan başkanlar talepleri nasıl yerine getireceklerini bilemediklerinden çareyi sosyal medyaya sarılmakta buldular.

Aynı ekolden siyaseti bildikleri iddiasında olanlar bu son fırsattır, nefret nasıl olsa her yanlışı örtecek güçtedir, düşüncesine kapılarak siyaseti kendi çıkarlarına alet ettiler.

Artık günümüz moda siyaseti vatandaşın taleplerini hasıraltı etmek, sosyal medya üzerinden üretilen yalanlara önce kendilerini, sonra da başkalarını inandırmaktır.

İşin yanlış ve acı olan yanı bu tarzı siyasetin içinde halk yoktur, politikacıların ve yakınlarının yararı vardır.Bu şekilde siyaseti çıkar amacı yapanların  tek hedeflediği  milleti kandırmak ve gözünü boyamaktır.

İşte vasatın iktidarı tam da buna denir.

(Orta demek olan vasat sözcüğü yönetimle birlikte kullanıldığında şöyle, böyle anlamına gelir ki, kalitesizliği ifade eder.)

Hatırlarsınız sağlığa ve can güvenliğine aykırı pazaryerleriyle, bakımsız sokaklarıyla, şehir içi ulaşım sistemiyle bir kasabadan farksız olan Efeler geçen dönemde verilen reklamlarla marka kent ilan edilmişti.

950 bin TL karşılığında yaptırılan Efeler Belediyesi Hizmet Binası projesi sebepsiz yere savurganlıkla çöpe atılmıştı.

Günümüz yeni model belediye başkanlarında moda eski başkanların her fırsatta gezerek sohbet ettikleri söz gelimi çarşı esnafını belediyeye ait fotoğrafçılar eşliğinde ziyaret etmek, ardından da bir iş yapılmış gibi sosyal medyada paylaşmaktır.

Hem böylece eskilerin aksine halkın içine fazla çıkmadan gizemli bir başkan havasına bürünmek hem de sorunları sosyal medyanın da yardımıyla gündem oluşturmadan geçiştirmektir.

İşte sosyal medya üzerinden üretilen yalanlara önce kendilerini, sonra da başkalarını inandırmak diye tam da buna denir.

Hâlbuki bu tür ziyaretlerde ilgili yer ya da esnafla ilgili bir sorun çözülürse haber olur. Sıradan ziyaretlerin haber değeri açısından bir kıymeti harbiyesi yoktur.

Velhasıl içinde bulunulan zamanın gerçeklerini konu alan önceki tarzı siyasette bir belediye başkanı seçilirken aranan anahtar özellik halkın talepleriydi. Günümüzde ise sosyal medya ve reklamlar üzerinden üretilen pembe yalanlardır.

Siyaseti ve belediye başkanlığını aklından geçirmeyip de kucağında bulanlardan da bundan fazlası beklenmez her halde.

LGS sonuçları ve Aydın Milli Eğitimi Makale: LGS sonuçları ve Aydın Milli Eğitimi