Zor konuları konuştuğumuz zor bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde herkese iyi gelebilecek bir konuya,  hepimizin sahip olduğu bir kaynağa değinmek istedim. Düşüncesiyle bile içimizi ısıtan türden bir kelime; aşk, özlem, arkadaşlık, şefkat gibi duyguları tek bir hareketle anlatabilen bir eylem: SARILMAK!

Sevdiğiniz kişilere sarıldığınız anları düşünün ya da sevdiğiniz birine sarıldığınızı hayal edin. Neyi deneyimlediniz, nasıl hissettiniz? Daha iyi değil mi? Gerçekten de sarılmanın iyileştirici etkileri saymakla bitmiyor. Gelin öncelikle sevdiklerimize sarılmanın nelere iyi geldiğine bakalım..

-Sarılmak, beden sağlığımıza iyi gelirken bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

-Sevdiğimiz kişilere sarıldığımızda daha içten ve derin ilişkiler kurmaya başlıyoruz. Sadece o kişiye değil çevreye de daha çok güveniyoruz.

-Sarılmanın yatıştırıcı etkisiyle kan basıncı düşüp kalp atışları yavaşlıyor. Kalp hastalıklarına yakalanma riski azalıyor.

-Sarıldığımızda daha mutlu ve huzurlu hissediyoruz. Pozitif düşünmeyi destekliyor.

-Günlük hayatın stresiyle daha kolay baş edebiliyoruz, stres ve anksiyete düzeyimiz azalıyor.

-Sevdiğimiz kişiye sarıldığımızda acı eşiğimiz yükselirken hissettiğimiz ağrı ve acı azalıyor.

-Sarılmak çocuğumuz ve eşimizle daha sağlıklı ilişkiler kurmamıza yardımcı oluyor.

Nereden geliyor bu iyileştirici güç?

Sarılmanın arkasındaki gizem: OKSİTOSİN

Sevdiğiniz birine sarıldığınızda vücudunuz oksitosin salgılamaya başlar. Oksitosin, beyinde hipofiz bezinin arka kısmından salınan bir hormondur ve bağlanmadaki rolünden dolayı “aşk ya da bağlılık hormonu” olarak da adlandırılmaktadır. Oksitosin, kişilerin derin ve kalıcı bağlar geliştirmesine yardımcı olur. Stres ile tetiklenen kortizol salınımını baskılayarak anksiyeteyi azaltan bir işlevi vardır. Yine yapılan araştırmalarda oksitosin salınımının yara iyileşmesinde rol aldığı ve ağrı kesici etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu hormon annelik içgüdüsünün oluşması, anne bebek arası bağın kurulması, cinsel uyarılma, güven, romantik bağlanma gibi birçok konuda önemli rol oynamaktadır.

Sevdiklerimize sarılmak için ne çok sebebimiz var !

Tam da burada, sevdiğimiz kişilere sarılmak için bir nedene mi ihtiyaç var, diyebilirsiniz. Elbette yok, çoğunlukla içten gelen doğal bir yönelimdir bu. Ancak yaşadığımız bu zorlu süreç sebebiyle ya da dönem dönem karşımıza çıkan zorlukların etkisiyle bu kaynağı kullanmakta zorlanabilir, etkisini unutabilir, bilince getiremeyebiliriz.

Fark etmek, hatırlamak, hatırlatmak oldukça önemli..

Birlikte iyileşeceğimiz bu dönemde sahip olduğunuz bu muhteşem kaynağı sık sık kullanmanız dileğiyle.. Deneyimleyin, yan etkisi yok…

Umutla kalın.