Pet shop’ların kasaplar odasına bağlanmasıyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, yanlış anlaşıldıklarını dile getirdi.

En fazla fiyat farkı maydanozda görüldü! En fazla fiyat farkı maydanozda görüldü!
Pet shop’ların odalaşmadığı kentlerde canlı hayvan satanların kasaplar odasına, yem satanların ise fırıncılar odasına kaydedildiğini, düzenlemenin ise yeni olmadığını vurgulayan Yardımcı, “1 yıl önce yapılan bir düzenleme. Tamamen esnafı korumak için yapılmış bir çalışma ama görüyorum ki yanlış anlaşılmışız. Pet shop’lardan canlı hayvan satanlar eğer odalaşamadıysa karma oda olarak kasaplar odası içinde yer alıyor. Yem satanlar ise fırıncılar odasının çatısı altında toplanıyor. Antalya’daki pet shop’ların tamamında veteriner var. Düzenli ve sağlıklı şekilde hayvan satışı yapılıyordu. Bence pet shop’larda canlı hayvan satışı yapılmadır” diye konuştu. Vatandaşın tepki gösterip ‘Kasaplarda kedi köpek mi satılacak?’ diye konuştuğunu da ifade eden Yardımcı, böyle bir durumun söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

DENETLEMEDE DEĞİŞİKLİK YOK

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan ise kararla ilgili detayları anlattı.  Arslan, “Aslında bütün meslek birimlerinin alt grupları var. Bunlar içerisinde kendi çalışma alanlarına göre yakın olan meslekler oraya üye olurlar. Burada da Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği’nin kendi iç düzenlemesi bu. Burada tam olarak söz konusu olan, Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Sanatkârları Birliği’nin alt birimi. Daha öncesinde Pet shop’lar farklı gruplara üye olabiliyorlardı. Mesela bundan önce çiçekçiler alt grubuna üyelerdi, şimdi de bir kısmını kasaplar odasına bağlamışlar. İşleyişinde, ruhsatlanmasında, denetlenmesinde herhangi bir değişiklik olmayacak. Yine Tarım Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlükleri tarafından çalışma izni verilecek. Denetimler yine aynı şekilde yapılacak. Ayrıca veteriner hekimlik hizmeti varsa yine veteriner hekimler odalarına bağlı veteriner hekimler tarafından bu denetimler yapılacak” diye konuştu.