Devlet, kadınların iş hayatında daha aktif rol oynaması adına çalışan annelere destek vermeye devam ediyor. Son günlerde gündeme gelen eğitimli bakıcı desteği de kadın istihdamını arttırmak için verilen ve öne çıkan en önemli desteklerden biri oldu. Çalışan anneler, başvuru yapmaları halinde devletten 325 euro eğitimli bakıcı desteği alabilecek. Üstelik bu destek ödemesi aylık olarak yapılacak. İşte PTT’den annelere verilecek yeni ödemelere ilişkin detaylar…

Çalışan anneler için bir yıl boyunca her ay 325 euro (11.288,24 TL) tutarında bakıcı desteği verilecek. Okan Güray Bülbül'ün köşe yazısında ele alınan ve SGK ile Avrupa Birliği projesi kapsamında yürütülen destek programı için aranan şartlar açıklandı.

BAKICI DESTEĞİ ŞARTLARI BELİRLENDİ

Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül, çalışan annelere yönelik bakıcı desteği projesi hakkında yazdığı köşe yazısında destekten yararlanmanın şartlarını paylaştı. SGK ve Avrupa Birliği işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, eğitimli bakıcı çalıştıran kadınlara bir yıl boyunca her ay 325 euro (11.288,24 TL) ödeme yapılacak.

Yeni mezunlara iş fırsatı! Eylül'de başlıyor, 81 ilde geçerli Yeni mezunlara iş fırsatı! Eylül'de başlıyor, 81 ilde geçerli

ANNELER İÇİN BELİRLENEN ŞARTLAR

Süre: Desteğin, çocuğun 36 aylık olana kadar en fazla 12 ay boyunca kullanılabileceği belirtiliyor. Projenin ikinci döneminin ise Haziran ayında başlayacağı vurgulanıyor. İkamet ve Çalışma Durumu: İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde, çocuklarıyla aynı adreste ikamet eden ve tam zamanlı SSK’lı olarak çalışan anneler başvuruda bulunabilecek. Çocuk Yaşı ve Eğitimli Bakıcı: Başvuru tarihinde 0-24 aylık çocuğu bulunan annelerin, 0-36 ay çocuk bakımı eğitimi almış bir bakıcı sağlaması gerekiyor. Bu kriterleri karşılayan anneler, belirtilen illerde çalışıyorsa ve tam zamanlı olarak bir işte sigortalıysa, bu destekten 12 ay boyunca yararlanabilecek.