Tek Kullanımlık Sanal Numara Tek Kullanımlık Sanal Numara
Öğrenciler şu sıralar ara tatilde. Önümüzdeki ayın hemen başında ikinci dönem start alacak. Ardından Haziran ayının ortasında yaz tatili başlayacak. Bu düzen yıllardır bu şekilde devam ediyor. Fakat mevsimsel geçişlerin artık eskisi gibi olmadığı aşikar bir gerçek.

Özellikle son birkaç yıldır, yaz mevsimi normal periyodunun dışına çıkmış durumda. Genele baktığımızda Haziran ve Ağustos döneminde ısınan havalar artık Mayıs ve Eylül periyoduna sarkmış durumda.

Uzmanlara göre bu durumun temel nedeni ise küresel ısınma. Küresel ısınma ile birlikte mevsimlerde de değişimler meydana geliyor.

Bu durum bazı Avrupa ülkelerini de harekete geçirmiş durumda. Türkiye ve pek çok ülkenin eğitim sistemini örnek aldığı Finlandiya’da yaz tatilinin 1 ay daha genişletilmesi gündemde. Peki bu nasıl olacak? Yeni tasarıya göre yaz tatili Mayıs ayının son Cuma günü başlayacak ve Eylül ayının son cuması sona erecek.

Bu bağlamda yaz tatili Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayacak. Burada temel unsur öğrencilerin yaz aylarında sosyalleşmelerini ön plana almak. Malum, İskandinav ülkelerinde öğrencilerin sosyalleşmesi herşeyin önünde tutuluyor.

Türkiye’nin eğitimde Finlandiya’yı örnek aldığı biliniyor. Çünkü eğitimde Finlandiya dünyanın 1 numarası konumunda. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Türkiye’de de yaz tatilinin öne alınması olası. Peki sizce de Türkiye’de yaz tatili 4 yıl olmalı mı? Cevabını yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.