Değerli okuyucularım, Türkiye, Suriye’deki Pençe Kılıç Harekatı’nda vatan savunmasını yaptığı sırada Aydın ilinde Nazilli Belediyesi’nin İYİ Parti’den AK Parti’ye geçmesi Aydın ilinde deprem yarattı.

 

Bunun böyle olacağı 11.04.2021 tarihinde belliydi.

 

Sayın Süleyman Demirci ile geçmişte yaptığım röportajı okuyacaksınız, bugünkü olayların dip sarsıntılarını anlayacaksınız.

Sn. Süleyman Demirci’nin il başkanlığından, İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Özlem Çerçioğlu, Nazilli İYİ Parti Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan hiç memnun kalmamışlardı.

Süleyman Demirci’yi İYİ Parti İl Başkanlığı görevinden aldırmak için İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Özlem Çerçioğlu, Nazilli İYİ Parti Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan; İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener nezdinde Süleyman Demirci hakkında akla hayale gelmez şikâyetlerde bulunmuşlar ve Süleyman Demirci’yi parti disiplin kurulu vasıtasıyla partiden ihraç etmişlerdi.

 

Ancak,

Sn. Meral Akşener’in Aydın ziyaretinde Sn. Süleyman Demirci ile baş başa sohbetlerinde her şey konuşulmuştu.

Sn. Süleyman Demirci’yi il başkanlığına istemeyen Özlem Çerçioğlu ve İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’e karşı, Süleyman Demirci’yi destekleyen İYİ Parti Aydın Kurucu İl Başkanı Sn. Recep Taner İl Başkanı yapıldı.

Bu durum Özlem Çerçioğlu’nun İYİ Parti Milletvekili Aydın Sezgin’in hiç hoşuna gitmemişti. Çünkü Cemal Sarı ile gayet uyumlu çalışıyordu.

 

Buyrun 19.04.2021 tarihli röportajımdan bölümleri okuyun,

 

 

 

 

19.04.2021

                                                                                                                

 

Süleyman Bey, MHP’den neden ayrıldın, İYİ Parti’ye geçtin

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Ben sorgulayan, itiraz eden bir kişiyim. Gençliğimde biraz asi ruhluyum mücadeleyi seviyorum. Daha iktidardayken Sn. Devlet Bahçeli’nin bu kişi bizi iktidara taşımaz kanaati bende oluştu benim farklı hayallerim vardı Sn. Meral Akşener’i etmeye başladım. Fikirleri bana çok uygun geldi. MHP içinde Meral Hanım başkan olması için mücadele verdim. Ben Meral Hanım’ın yanındaydım.

2016 yılında MHP’den istifa ettim. Aydın İYİ Parti kurucuları içinde görev aldım. Recep Bey’in il başkanı olduğunda ben başkan yardımcısı idim.

Aydın İyi Parti İl Başkanı Cemal Sarı dönemini anlatır mısınız?

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Sn. Cemal Sarı, Özlem Hanımın isteği doğrultusunda görüşmeler yaptı. Özlem Hanımın Cemal Beyi tercih etmesi Cemal Beyin Özlem Hanımın her isteğini yerine getirmesidir.

Sayın Özlem Çerçioğlu sizin yerinize Sn. Cemal Sarı beyi mi tercih etti yani?

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Gençlikten kalan mizacımız var, bazen itiraz ediyorum. Bir de ittifakın iyi gitmeyen yerleri vardı. Evet, o daha çok Sn. Cemal Sarı’yı tercih ediyordu.

 

Sen Ülkücü idin, milliyetçi idin… Kongrede Cemal Sarı’nın karşısına aday oldun. 18 ay sonra il yönetimi her şey Cemal Beyin elindeyken sen Aydın İl Başkanlığına aday oldun ve seçildin… İYİ Parti delegesine ne vaat ettin de bu başarıyı elde ettin?

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

18 ay başkanlık yapan Cemal Bey başarılı olsaydı bu seçimi kaybetmemeleri gerekirdi. Ama Bunlar 18 Ay boyunca bir yerden bir yere adımlarını atmadılar. Biz AK Parti iktidarından kurtulmak için kurulduk ve iktidara gelmek için kurulduk. Bu 18 aylık dönemde mahalli idarelerde tabanın istekleri yerine getirilmedi. Taban homurdanmaya başladı. Bizim seçimi almamızın sebebi şudur. Cemal Bey, Özlem Hanım’la çok iyi uyumlu grafik çizdi. Biz ise eksikleri söyledik bu şekilde delege bana oy verdi. Cemal Bey’e olan homurtular sebebiyle ben bu tepkiyle seçimi aldım.

Hem Cemal Bey’e hem ittifakın gidişine çok büyük tepki vardı. İYİ Parti tabanında bu ittifakın iyi gitmeyişinin sorumlusu Sayın Özlem Çerçioğlu’dur. Cemal Bey ve Özlem Hanım ittifakın iyi gitmeyişinin sorumlusudur.

Kendi açılarından ittifakı iyi götürdüklerini sanıyorlardı. İYİ Parti tabanı açısından hiç de öyle değildi. Benim seçilmemin sebebi de budur.

Siz bu dönemde Delegelere ne diyordunuz?

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Bu ittifakta iyi gitmeyen konular vardı. Hala istihdamın i’si bile yok. Büyükşehir’e benim dönemimde ve Cemal Bey döneminde bir kişi alınmadı. Bu büyük yara taban bunu bekliyor İstanbul’da 950 kişi iyi partiden işe alınmış. Burada ise hiç kimse İYİ Parti’den alınmadı.

İyi Parti olarak ortaklık yapınıza uygun beraber olduğunuz belediyelerde üst yönetimde herhangi bir kişiye başkan yardımcılığı seviyesinde bir kadro seçimi yapıldı mı?

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Şimdi bunların dedikleri daha önceden böyle bir şey konuşulmamış. Bu ittifak karambolde CHP’nin isteği tarzda gitmiş. Yazılı hiçbir şey yok. Ben kimseyi eleştirmiyorum.

Zaman içinde ortak olarak bizi rahatsız eden durum şudur:

Özlem Hanıma biz uzun yıllardan beri Aydın’da %15 kitle kendisine destek verdi. Konu AK Parti’ye kaptırmamak için biz CHP’li değiliz, bunun değerinin bilinmesi lazım. Bizim 55 tane meclis üyemiz var ki tane Nazilli ve İncirliova belediyelerimiz var. Bizim içimizde çok değerli meclis üyeleri var bu adamlar şimdi şunu söylüyor, bizi idare ediyorlar maçı idare ediyorlar diyorlar.

Mantık şu, ben kendilerine de söyledim, Sayın Özlem Çerçioğlu’na söyledim. Bizde okkalı kadrolar var. Kurumsal kadroda oluştu görev verin dedim. Eğer önümüzdeki seçimlerde Sayın Özlem Çerçioğlu, İYİ Parti tabanını hoşnut etmez ise seçilme şansı sıfırdır.

İYİ Parti tabanı gidişattan hiç memnun değil ve Aydın ilinde felakete doğru gidiyoruz, 80 bin fark çok çabuk kapanır.

İYİ Parti Tabanını mutlaka gönlünün edilmesi lazım buda çok zor değil.

İyi Parti ilçe başkanları ile görüşmek istemeyen bir Özlem Çerçioğlu var.

İlçe Başkanları Sayın Özlem Çerçioğlu’nun bir çayını içmedik diyor. Özlem Çerçioğlu, İYİ Parti ilçe başkanları ile görüşmekten kaçıyor. Bu da hoş bir görüntü değil. Bizim arkadaşlarımızda fikirlerini söylesinler bunlar çok değerli insanlar.

Bizim görüşme isteğimiz vardı. Özlem Hanım ilçe başkanları gündem oluştursun dedi. Gündem oluşturuldu Özlem Hanım gündemden hoşlaşmadı. Bu gündemde personel alımı, başkan yardımcılıkları gibi istekler vardı. Ben bu gündemle orada olmam önce il başkanları görüşsün dedi. Ancak ilçe başkanlarımız da bunu ret ettiler.

İlçe başkanları Özlem Hanım bizi niye ret ediyor dedi ve alındılar.

Özlem Hanım, daha ziyade bazı İYİ Parti belediye meclis üyeleri ile bu konuları götürmek istediği ortaya çıktı. İlçelerden gelen istekler kendine yakın İYİ Parti meclis üyelerinden geçsin istedi. İlçe başkanlarını ve il başkanını bir tarafa bırakarak kendine yakın iyi parti meclis üyeleri ile işi götürmek istedi aynen böyledir.

İyi Parti’yi Özlem Hanım dizayn etmeye çalışıyor. Yani bu durumda savaş başlatabiliriz.

Son Meclis Başkanlığı seçiminde Başkanlık Divanı ve komisyonlara verilecek üyeleri oluştururken İYİ Parti İl Başkanı olarak size soruldu mu?

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Hayır, sorulmadı mı?

Şu anda Özlem Hanımın İYİ partiyi dizayn ettiği izlemine kapıldı. Benim üzerime ciddi baskılar arttı. Bana karşı parti tabanında ciddi muhalefet başladı. Taban, partimizin hakkını ara diyor. Ama parti başkanımızın dediği gibi bu ortaklığı bozan taraf olmayacağız diyoruz. Bu yüzden dikkatli davranıyorum benim üzerime ihaleyi bırakabilirler.

Sana ne ihalesi bırakacaklar ki?

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Kendi içimizde beni sürekli görevden aldırmak için çalışan bir gurup var Özlem Hanım da bu işin içine girmiş durumda.

Benim fikrim budur.

Bu da hoş bir görüntü değil. Bakalım bu iş nereye varacak. Özlem hanım şu anda beni görevden aldırmak için kongrede kaybetmiş gruplarla beraber.

Bizim parti iç işlerimize Özlem Hanımın karışmaması gerekir.

Sayın Başkan,  Söke olayını nasıl karşılıyorsunuz?

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

CHP, AK Partililerle işbirliği yaparak bizim üyemizi seçtirmemişlerdir. Burada tutarsız olan CHP’lilerdir. Millet ittifakına ihanet edildi. 4 CHP’li bunlar. Fire verenler arasında Fatih Akkentli ile direk akrabalık ilişkileri olan var. Fatih Akkentli, ASKİ’nin bir çalışanıdır. Batı bölgesini dizayn etmeye çalışması bizi son derece rahatsız ediyor. Bunu kabul etmiyoruz. Bunun bedelini mutlaka bir gün bunlar ödeyecekler. Bu bedeli Fatih Akkentli’yi destekleyen güçler ödeyecektir.

Bunu biz kabul etmiyoruz ve bunu yemedik. Söke konusu daha sert konu burada Millet İttifakına ihanet edildi. Burada Cumhur İttifakının önü açıldı bunlarla işbirliği yapıldı.

Burada anlamadığım konu AK ve MHP bir encümen üyeliği için CHP ile iş birliğine girdiler ve çok mutlu oldular. Ben burada CHP ile işbirliğine giren AKP ve MHP’yi protesto ediyorum. CHP’yi bu kadar mı özledi bunlar? Biz CHP’ye nasıl güveneceğiz. Demek ki bunlar AKP ve MHP ile hemen işbirliği yapabilecekler.

Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, son derece karakterli hareket etti. İttifak ortağının hakkını aramak için canla başla uğraştı. O adama günah değil mi? Adamı saf pozisyonuna düşürdüler.

Adam İYİ Partinin hakkını korumak için şu an CHP tarafından dışlandı. Veya Büyükşehir tarafından yani Özlem Hanım tarafından dışlandı.

Hala bana ve Söke ilçe başkanımıza indiren olarak tehditler geliyor.

Fatih Akkentli, bizim ilçe başkanımızı tehdit ediyor. Bunun hesabını kendisiyle göreceğiz. Fatih Akkentli, Cemal Beyi özlediği için onun resmini paylaştı. Çağlar’la olan resmini koyarak paylaştı aklınca Çağlar’la bizim aramızı açacak. Biz bunu yemiyoruz bir tarafa yazdık.

Bunlar Aydın’da meydanı boş bulmuşlar. Biz CHP tabanıyla hareket edeceğiz onlara saygımız sonsuz ama bu, Fatih Akkentli grubunu kesinlikle CHP’li olarak düşünmüyoruz.

 

Sayın Başkan, kongrede seçimi kazandıktan sonra CHP üst yönetimi seni nasıl karşıladı?

 

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Ahmet Ağabey, ben il başkanlığı seçimi kazandım CHP’liler 15 gün en direk olarak bana sopa gösterdiler görevden beni aldırmak ittifak ruhuna hareket ediyorsun dediler.

Baya benimle uğraştılar. Beni görevden aldırmak için.

Benim hedeflerim var. Aydın’da birinci parti olma hedefimiz var. Tabanda, başkan milletvekili seçimlerinde birinci olduk sarı bina için düşüncen ne diyor. Çünkü orada Aydın beyliği var biz milletvekili seçimlerinde birinci çıktığımız takdirde sarı bina için benim tabanım aday çıkarır, yakışan da budur. Bu şekilde sarı bina bu ittifakta biz aday çıkarırız. Ve bizim olmalı sarı bina.

Bunu dediğim için bunlar CHP’liler genel seçim için iddianı ortaya koyabilirsin ama sarı bina için koyamazsın diyor. Biz de Nazilli’ye aday çıkarırız diyorlar.

Kim öle kim kala çıkartabilirsiniz diyoruz.

Biz IYI Partili belediyelerden destek görmüyoruz.

Başkan röportajın sonuna yaklaşıyoruz, başka neler söylemek istersin?

SÜLEYMAN DEMİRCİ

Biz ittifakın bozan tarafı olmayacağız. Parti politikalarına uygun hareket edeceğiz. Şerliği sevmiyorum. Aydın siyaseti de çok iyi yere gelecektir.

Genel Merkezimizin kontenjanlarda hoyrat davranmasını bir daha istemiyoruz.

Milletvekili seçimlerinde Aydın 3 kontenjan yedi. Yakışmadı. Genel Başkanımız seçilmiş il Başkanlarına çok değer veriyor. Biz burada ön seçim tercih ediyoruz adaletli bir şekilde, biz Aydın’da birinci parti çıkmak istiyoruz.

Sayın Özlem Çerçioğlu’nun içimizden bazı kişilerle beni görevden aldırmak istemesi bu röportajın en önemli kısmıdır doğru mu? Evet Doğru.

**

Değerli okuyucularım,   

Yukarıdaki röportajın üzerinden 7 ay geçince Sn. Kürşat Engin Başkan Engin elinden geldiğince Özlem Çerçioğlu’na hizmet etti,  herkesi kullanmayı adet edinmiş

Özlem Çerçioğlu Nazilli’de Kürşat Engin Özcan’ın değil, İyi Parti’nin Aydın’da başarısızlığını ortaya koymak için Nazilli’de hiçbir yatırım yapmamıştır.

Çünkü Milletvekili seçimlerinde Nazilli’de başarılı olup tüm CHP reylerini süpürmesi, kendisinin Aydın’da belediye başkanı olmasının önünü kapayacaktı.

Kimse bu oyunu fark etmiyor, İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner ve İYİ Parti eski İl Başkanı Süleyman Demirci devamlı bunu söylüyorlar. Aynı şekilde Söke’de de oynuyordu bu oyunu Özlem Çerçioğlu.

 

Sn. Adnan Sezgin Aydın ilinde yaşamadığı için bu olayların hiç farkında değildi, oynanan oyununun asla farkında olmadığı Özlem Çerçioğlu’nun ne kadar kurnaz olduğunu bilmeden Özlem Çerçioğlu’nun dümen suyunda hareket edip bu krizi yönetememiş ve suçludur.

Şimdi buradan Özlem Çerçioğlu’na soruyorum: Söke Belediye Başkanını sevdiğini söylüyorsun ama Söke’yi daha çok sevdiğini ifade ediyorsun ve istifa etmesini ima ediyordun. Bu istifa oyununda Fatih Akkentli’nin teyzesinin kocası AK Partili Hasan Turan’ı başkan yapıp AK Parti’ye göz mü kırpıyor acaba?

 

Ayrıca, Meclis çoğunluğu 38 cumhur ittifakı, 44 millet ittifakı oldu. 6 kişi millet ittifakına geçerse millet ittifakı iktidarı elinden gidecek, işte o zaman baş kabahatli siz olacaksınız Sayın Özlem Çerçioğlu.

Yukarıda Sayın Süleyman Demirci ile ilgili röportajı okudunuz. İyi Parti Aydın Büyük Şehir A Takımında uygulayıcı noktada herhangi uygulayıcı kişi var mı?

 

Nazilli’ye yatırım gitti mi, Söke’ye yatırım gitti mi?

 

Kuşadası’nda patlayan kanalizasyonlar, çarpık mevzii imar planları hepsi bana göre Özlem Hanım’ın 10 yılda Aydın ilini köy haline getirmesinin hikâyesidir.

 

Nazilli Belediye Başkanı şahsi ikbalini tehlikeye atmıştır, niye atmıştır? Nazilli’ye hizmet getirmeyen Özlem Çerçioğlu’ndan bir ümit AK Parti’ye geçmiş şikayet ettiği Süleyman Demirci’den bayrağı devir almıştır, eğer Özlem Çerçioğlu aleyhinde konuşsaydı partiden ihraç edilecekti.

Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi İYİ Parti ortaklığı kerhen devam etmektedir. İYİ Parti Özlem Çerçioğlu’nu iktidara getirmiş ama Özlem Çerçioğlu tarafından saf dışı bırakılmıştır, İncirliova Belediye Başkanı CHP’den istifa ettirilerek İYİ Parti’den belediye başkanı olmuştur.

Sayın Süleyman Demirci’nin bana verdiği röportajdaki ifadeleri gibi.

Bir ümit AK Parti’ye geçmiştir.

Ben bardağın dolu tarafından bakıyorum Nazilli il olur belki siyasi iktidarın yatırımları ile Nazilli başarılı olur inşallah. Hele Nazilli il olursa Sümer Üniversitesi açılırsa işte o zaman Kürşat Engin Özcan’ın Nazilli’ye heykeli dikilir yoksa oda harcanır gider.

 

Kimse bu olayda ahlaktan söz etmesin, Sayın Özlem Çerçioğlu en başta hakkını helal etmekten söz etmesin.

 

Sn Özlem Çerçioğlu Yenipazar’dan 3 kişi, Nazilli’den 1 kişiyi Meclis toplantısına katılmasına engel olarak, bütçe görüşmelerinde meclis çoğunluğunu elinizde tutmadınız mı? 

 

Sizi o zaman o makamda tutan Yenipazar Belediye Başkanı Zafer Savcı şu an çok zor durumda.

 

Hiç arayıp sordunuz mu Yenipazarlı, sizin bir dediğinizi iki etmeyen, bir dönem basın sözcünüz, meclis üyeniz Sn. Necmettin Ünüvar’ı arayıp soruyor musun?

 

Siz de vefanın zerresi yok bir de hakkımı helal etmem diyorsunuz. Asıl bu insanlar size haklarını helal etmeyecekler.

 

Sayın Özlem Çerçioğlu,

Milletvekili olarak gidin Aydın’dan çünkü fırtına geliyor