Kürşat Engin Özcan’ın geçişi sonrasında Nazilliyi AK Parti yetkililerinin hiç boş bırakmaması da milletvekillerinin katılımıyla bayram coşkusunda “yeni cülus töreni” düzenlenmesi de Nazilli halkında il yapılacağı beklentisini pekiştiren olaylar oldu.

Milletvekilliği yanında, bakanlık da yapmış olan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın,bizim  siyasetimizde örneği az görülen, kendine oy veren seçmene haksızlık etmemek adına milletvekilliğinden de istifa ederek İYİ Parti’ye katılması,güçleniyoruz,diyen  muhalefeti sevindirirken çözülüyor algısına neden olan AK Parti’de tedirginlik yarattı.

Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hem de seçim önü bu istifasının AK Parti’de keyifleri bu denli kaçırması onun yalnız seçim bölgesi Şanlıurfa’da değil, Bölge’nin genelinde ağırlığa sahip bir siyasetçi olmasından kaynaklanıyordu.

Ayrıca parlamentodaki haklarından feragat edince Ahmet Eşref Fakıbaba hakkında ne iktidar kanadı ne de onun destekçisi konumundaki gazetelerin köşe yazarları ne de trol takımı TV yorumcuları sert bir dille eleştirebilmişlerdi.

Bütün bunların bir sonucu AK Parti’yi demoralize eden bu istifa olayını telafide imdada Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan yetişti ve onun İYİ Parti’den istifa ederek AK Parti’ye geçmesi camiada, cana can, dişe diş, rövanşın alındığı havası estirdi.

Beklenmedik bir anda gerçekleşen bu istifaya bir anlam vermekte zorlanan kesim sıcağı sıcağına yaptığı değerlendirmede Kürşat Engin Özcan’ın Nazilli’nin il yapılacağı sözü verildiği için parti değiştirdiğine hükmetti.

Bu kanıya Kürşat Engin Özcan’ın AK Parti’ye geçtiğine dair basında yer alan haberler üzerine yapılan sosyal medya paylaşımlarından varıyoruz.

Konuyu 45 yıldır Nazilli halkının duygularıyla oynanmak olarak değerlendiren ve halkın bu duygusunu istismar eden siyasileri hedef alan  Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da olaya tepkisini dile getirirken şunları söylüyor:

“Ama ne zaman bir siyasetçinin başı belaya girse Nazilli il olacak diye çıkartıveririler. Nazilli halkını 45 yıldır neden kandırdınız? Hangi parti olursa olsun, bir Nazillili olarak söylüyorum, Nazilli’yi kandıranlara diyorum.45 yıldır il olacak dediniz, hani nerede?

Ama yeter artık, Nazilli halkının onuru, gururu ile oynamayın. Tutamayacağınız sözleri de vermeyin.” ( Aydınpost,02.01.2023)

Özlem Çerçioğlu haklı olmasına haklı da ümit sadece fakirin ekmeği değil ki, halkın da ekmeği, hele olmaz denilenlerin olduğu, yapılmaz sanılanların gerçekleştiği seçim dönemlerinde o umut  zirve yapar.

Ne de olsa bizde adananın, vaat edilenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine, makul ve mantıklı   olup olmadığına bakılmaz bol ke4seden adamayana,sınırsız vaatte bulunmayana seçmen pek itibar etmez.

Özlem Çerçioğlu söylediklerinde haklıdır ve 45 yıldır il yapacağız denilerek Nazilli halkının duygularının sömürüldüğü bir gerçektir ancak partilerin uçan kuştan medet umduğu böylesine iddialı seçim dönemi olunca yapılanın propaganda olduğunu bilen insanlar bile “acaba mı, diyebiliyorlar.

Nazillilere bu sefer biraz da “acaba mı,” dedirten faktör iktidar AK Parti’nin bu transfere olması gerekenin üzerinde önem vermesiydi. Sanki olan bir transfer değil de yenilenen bir seçimin kazanılmasıydı.

Kürşat Engin Özcan’ın geçişi sonrasında Nazilliyi AK Parti yetkililerinin hiç boş bırakmaması da milletvekillerinin katılımıyla bayram coşkusunda  “yeni cülus töreni” düzenlenmesi de Nazilli halkında il yapılacağı beklentisini pekiştiren olaylar oldu.

Bunu Bilim ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın Nazilli Belediyesi’ni ziyareti ve memnuniyetinin bir ifadesi olarak Bakan’ın bundan böyle Nazilli’nin bakanı olacağı söylemi izledi.

Ardından yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki de yaptığı ziyaretle Başkan Kürşat Engin Özcan’a desteğini güçlü bir şekilde göstermiş oldu.

Gerçi AK Parti 20 yıllık iktidar döneminde bir kere de olsa “Nazilli’yi il yapacağız,” sözü vermemişti. Ama insanlarda umut ve hayaller de bitmiyordu hele ki, iktidar ve muhalefetin at başı bitirme ihtimali olan bir seçimde…

AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Aydın’daki açılış töreninin ardından kalabalık bir bakan grubuyla Nazilli’yi ziyaret edeceği duyulunca Cumhurbaşkanı’nın Nazilli’ye il sözü vereceği ümit olmaktan çıktı bir heyecana dönüştü.

Nazilli halkı işte o ümit ve heyecanla o ana şahitlik yapmak için meydanı doldurdu. Cumhurbaşkanı kendine ve partisine gösterilen ilgiden oldukça memnundu. Miting sonrası sosyal medyadan Nazilli halkına yaptığı teşekkürle de hoşnutluğunu göstermişti.

Ancak miting meydanını “o sözü” duymak için dolduran ve soğuk havaya rağmen meydanı terk etmeyen kalabalık yine sosyal medya verilerinden öğrendiğimiz kadarıyla meydandan ayrılırken Cumhurbaşkanı’ndan o müjdeyi alamayınca biraz üzgün ayrıldı.

Böylece Nazilli halkının günümüze gelinceye kadar geçen sürede hiç bu kadar yaklaşmadığı il olma hayalleri bir başka bahara kaldı.