Aydın Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Genel Kurul tarihi 19 Şubat 2023 olarak belirlendi. Genel Kurul önümüzdeki dönem kooperatifi yönetecek yeni yönetimi belirleyecek olması açısından oldukça önemli. Bakalım eski Başkan Ahmet Karabenli devam mı diyecek, yoksa yeni bir yüz olarak ve esnaf odalarının desteğini alarak adaylığını açıklayan İbrahim Ertekin mi ipi göğüsleyecek?

Aydın’ın tanınmış simalarından İbrahim Ertekin, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığına esnaf odaları yöneticilerinden oluşan güçlü ve donanımlı bir ekiple aday olduğunu çok önceden açıklamıştı. Uzun yıllardır görevde olan mevcut Başkan Ahmet Karabenli, tekrar aday olduğu takdirde İbrahim Ertekin'in de içinde yer aldığı ve çok sayıda oda başkanının desteklediği, başarılı ve dinamik bir ekiple yarışacak. İbrahim Ertekin aday olduğu günden bu güne çok sayıda oda yönetiminin desteğini alarak seçimi kazanmak için çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor.

Halen Aydın Bakkallar Odası İkinci Başkanlık görevini yürüten İbrahim Ertekin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finans ihtiyacını karşılayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin başkanlığına aday olduğunu açıkladıktan sonra konu ile ilgili yoğun bir çalışma dönemine girmişti.

Kendisi ile yaptığımız görüşmede kamu kaynaklarının esnaf kesimi tarafından daha verimli ve etkili kullanılması gerektiğini belirten İbrahim Ertekin; ‘’Bu da ancak gelişen-değişen koşullara ayak uydurabilen, organizasyon kabiliyeti olan, yeniliklere açık ve uyum sağlayabilen, dinamik bir ekiple mümkün olacaktır’’ dedi.

Çağın gerekliliklerini bilen, üretken değişime ayak uydurabilen, çözüm odaklı düşünen ve bu düşüncelerini uygulamaya aktarabilen çalışkan ve oda yöneticisi isimlerle yönetime talip olduklarını söyleyen İbrahim Ertekin konuyla ilgili ayrıca;

‘’Esnaf kesimi, yani küçük ve orta ölçekli işletmeler, gerek kuruluş aşamalarında gerekse faaliyetlerini sürdürürken bir takım kredilere ihtiyaç duymaktadır. Toplumsal ve ekonomik olaylar öncelikli olarak zayıf sermaye yapısına sahip olan bu kesimde hissedildiğinden, hızlı finans ve bilgi desteği çok önemlidir. Bundan hareketle ilimizdeki Kefalet Kooperatifi-esnaf ilişkisi sorgulanmalı ve sorunlar ortaya çıkartılarak çözüm üretilmelidir. Günümüz esnafının karşılaştığı finansal sıkıntıya karşılık oluşturulan kamu desteği, esnaf-sanatkâra doğru bilgilendirme yapılarak iletilmeli ve tam anlamıyla faydalanması sağlanmalıdır. Kefalet Kooperatif sisteminin oluşturduğu esnaf-kredi ilişkisi; iktisadi olarak ilimiz ölçeğinde ortaya çıkartılıp, iyi analiz edilerek Aydın’ın kredi limitinin artırılması yönünde gayret sarf edilmelidir. Unutulmamalıdır ki; sınırlı sermaye güçleri nedeniyle olumsuzluklardan anlık etkilenme hassasiyetine sahip olan esnaflık sistemi, sürdürülebilir finansal kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. İşte bu kaynağın sağlayıcısı pozisyonunda olan Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin, esnafı ve sektörleri doğru okuyabilen kadrolarla yönetilmesi zorunludur. Oda yöneticileri olarak üyelerimizin teşvik-kredi gibi finans ihtiyaçlarının çözümü için uğraş verdiğimizden esnaf ve sanatkarın sıkıntılarını biliyoruz. Başkanlığına ve yönetimine talip olduğumuz Esnaf Kefalet Kooperatifi vesilesi ile de esnafımıza hizmet alanımızı genişletme arzusundayız. Ayrıca mevcut yönetim şimdiye kadar esnaf ve sanatkar ile iyi ilişki kuramamış, kooperatif ile üyeleri arasında kalın bir duvar oluşmuştur. Biz bu duvarı yıkmaya, esnaf ve sanatkar ile kol kola çalışmaya geliyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

Başkan adayı İbrahim Ertekin'in destekleyen oda başkanı sayısının fazlalığı kazanma şansını artırıyor. Ancak olur da seçimi kaybederse asıl kaybeden kendisi değil, kendini destekleyen çok sayıdaki oda başkanı ve Esnaf Odaları Birliği olacaktır. Bunun için seçimlere yaklaşık iki hafta kalmışken tüm oda başkanlarının seçime yönelik çalışması gerekmektedir. Yoksa seçimden sonra hepsi başarısız olarak anılacaktır. Bizden söylemesi.

"Başarı istediğini elde etmektir. Mutluluk elde ettiğini istemektir." (Dale Carnegie)