Esra Hankulu cinayetine ilişkin olarak, verilen cezaların gerekçesi açıklandı. Gerekçeli kararda, olay günü sanık Ümitcan Uygun’un maktule Esra Hankulu ile telefonundaki resim ve mesajlar nedeniyle tartıştıkları, sanığın genç kadına darp ve cebir uyguladığı anlatıldı. Kararda “sanığın fiilden sonraki davranışları, sanıkta pişmanlık ve ileri suç işlemekten çekineceği kanaati oluşmadığı” gerekçesiyle Ümitcan Uygun hakkında iyi hal indirimi yapılmadığı belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfa'da saldırı hazırlığındaki DEAŞ’lı terörist yakalandı Şanlıurfa'da saldırı hazırlığındaki DEAŞ’lı terörist yakalandı
Esra Hankulu 3 Ağustos 2020 tarihinde evinde ölü bulunmuştu. Şüpheli ölümle ilgili olarak, genç kızla geceyi geçiren Ümitcan Uygun hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, olay gecesi evde bulunan Dilan Civelek ve Furkan Gürgil için de “Suç delillerin yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapis talebiyle Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Yapılan yargılama sonucunda Uygun’a “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 10 yıl ceza verilirken, diğer iki sanık için de 1 yıl 6 ay hapis cezasına hükmedilmişti. Mahkeme gerekçeli kararını tamamladı.

DARP VE CEBİR UYGULADI

Gerekçeli kararda, olay günü sanık Ümitcan Uygun’un maktule ile birlikte saat 01.00- 02.00 civarında odaya geçtikleri anlatılarak, “İlerleyen süreçte sanık ve ölen Esra’nın telefonlarını değiştirdikleri muhtemelen cep telefonundaki resim ve mesajlar nedeniyle tartıştıkları (telefondan birtakım kayıtların silindiği sonradan tespit edilmiştir), sanığın ölen Esra’ya darp ve cebir uyguladığı, maktülenin kendisini savunduğu maktülün kollarındaki, bacağındaki, uyluk bölgesindeki ve boyundaki yaralanmalardan anlaşıldığı” belirtildi.