Eğitimciler, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın, öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini protesto etmek için 81 kentte iş bırakma eylemi yaptı.

Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Anadolu Eğitim Sen, Eğitim Gücü Sen, TÖB-Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş 10 Mayıs (bugün) için eylem iş bırakma eylemi duyurusu yaptı.

Sendikaların çağrısının ardından bugün ülke genelinde gerçekleştirilen protesto kapsamında, çok sayıda okulda öğretmenler derse girmedi.

Eğitimciler, Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde bir araya gelerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yürüdü.

Diğer illerde ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylemlerde eğitimciler, "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları attı, Bakan Yusuf Tekin'i istifaya çağırdı.

Ankara'daki eylemde eğitim sendikalarının genel başkanları söz alarak açıklama yaptı.

İSTANBUL

Kartal'da bulunan Medine Tayfur Sökmen İlkokulu ve TOKİ Şehit Mustafa Kartal Ortaokulu grev nedeniyle boş kaldı. Öğretmenlerinin okula gelmeyeceğini haber alan veliler, öğrencilerini okula göndermedi. 

MALATYA

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan öğretmenler attıkları sloganlarla öğretmenlere karşı artan şiddet olaylarına karşı yasal düzenleme istediler.

GAZİANTEP

Gaziantep’te öğretmenler, İstanbul’da görev yapan okul müdürünün öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından basın açıklaması yaptı. Çok sayıda öğretmen 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek eğitimde şiddeti kınadı.

KARS

Kars'ta iş bırakan öğretmenler İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı. Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan öğretmenler, silahlı saldırıda hayatına kaybeden öğretmen için saygı duruşunda bulundu, 'şiddete hayır' sloganları attı.

Fotoğraflar Pucca'nın taşındığı daireden... Ev sahibi isyan etti Fotoğraflar Pucca'nın taşındığı daireden... Ev sahibi isyan etti