İYİ partinin kurulduğu günden bu güne toplumun umudu olma yolunda gösterdiği çaba seçmen tarafından karşılık bulmuş, 2019 yerel seçimlerde CHP ile yapılan ittifakın sonucu kazanılan İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerin kazanılması İYİ partinin de girdiği ilk  yerel seçim olmasına rağmen % 7.45 Oy almasına katkı yapmıştı.

Millet ittifakının cumhurbaşkanlığı seçimleri için genişletilerek kurulan çalışma masası İYİ parti genel başkanı Meral AKŞENER'in güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş çağrısı ittifak ortakları tarafından desteklenince İYİ parti kamuoyu araştırmalarında % 17-18 seviyelerine kadar çıkış yakaladığına şahit olmuştuk.

Meral AKŞENER'in bu çıkışları toplumda takdir ile karşılanmış başbakan olacağım açıklaması da samimi bir ifade olarak değerlendirilmişti.

Ta ki; bu masa kumar masası, biz de noter değiliz çıkışı ile yaptığı açıklamalar sonrası CHP genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU'nun Cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkarak masadan kalkıp, yeniden oturması 2023 14 Mayıs Milletvekili seçimlerinde % 17-18 oy oranı beklentisinin % 9.68 OY oranı ile sonuçlanmasına neden oldu. 

İYİ partinin 2018-2023 arasındaki yükselişi 2023 Milletvekili seçimleri ile gerilmeye başlamış, 2024 yerel seçimlerinde CHP ile hiç bir seçim bölgesinde ittifak yapmadan "Özü başına" her yerde İYİ parti olarak kendi adaylarımızla seçimlere katılacağız çıkışı ve Meral AKŞENER'in Ankara ve İstanbul CHP Büyükşehir belediye başkan adayları Mansur YAVAŞ ve Ekrem İMAMOĞLU ile ilgili söylediği sözler takındığı tavır, özellikle 2019 yerel seçimlerde ittifak oyları ile seçilen CHP büyükşehir Belediyelerinin "Ankara ve İstanbul " başta olmak üzere Ak parti adayları kazanır endişesi seçmenin Meral AKŞENER üzerinden İYİ partiye tavır almasına sebep olmuştu.

İYİ parti kurulduğu 2017 yılından sonra katıldığı 2024 31 Mart yerel seçimlerde % 3.76 oy oranı ile en düşük OY aldığı seçimler oldu. 

İYİ partinin % 3.76 OY oranına gerilemesine en büyük etken Meral AKŞENER'in CHP ve Ankara, İstanbul büyükşehir adayları üzerinden yaptığı eleştiriler seçmenin tepkisine neden olduğu gibi İYİ partinin başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Büyükşehir belediye başkan adaylarına tepki gösterilerek 14 Mayıs Milletvekili seçimlerine göre çok düşük OY almalarını sağladı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Adana, Balıkesir gibi büyükşehirlerde İYİ partinin 31 Mart'ta aldığı OY Türkiye ortalamasın da çok etkili oldu.

2024 31Mart yerel seçim sonuçlarının ortaya çıkan tablonun sorumluluğunu üstlenen Meral AKŞENER yaptığı açıklama sonrası yapılan olağanüstü kongre de aday olmayacağını ifade ederek kurucu genel başkan olarak başladığı süreci kendi isteği ile sonlandırmış oldu.

Aydın İYİ parti olarak 2018-2019-2023-2024 de katıldığı Milletvekili ve yerel seçim sonuçları olarak değerlendirildiğinde bugün gelinen noktanın Aydın İYİ parti olarak hiçte iyi olmadığını gösteriyor.

Oysa İYİ parti kurulduğu 2017 tarihinden bu güne Aydın İYİ parti teşkilatı olarak katıldığı her seçimlerde İYİ partinin Türkiye genelinde aldığı OY oranın üzerinde OY almış birkaç ilden birisi olmuştu.

2018 Milletvekili seçimlerinde Aydın İYİ parti OY oranı olarak Türkiye ortalamasının üzerinde % 14.77 OY alarak 1 milletvekili çıkartmıştı. 

2023 Milletvekili seçimlerinde ise % 12.95 OY oranı ile yine İYİ partinin Türkiye ortalamasının üzerinde OY alarak 1 Milletvekili çıkarttı. 

Aydın İYİ parti CHP ile ittifak yaparak katıldığı 2019 yerel seçimlerinde Nazilli- İncirliova belediye başkanlığı ile 12 büyükşehir meclis üyesi olmak üzere toplam da 55 Meclis üyelikleri kazanmıştı.

2024 31 Mart yerel seçimleri tüm Türkiye'ye de olduğu gibi Aydın'da da büyük bir OY kaybına sebep olan bir çok olumsuz gelişmeler yaşadı.  

Parti içinden 3 Büyükşehir, Bir EFELER Belediye başkan aday adayı olmasına rağmen kontenjan vekil ile atama il başkanı Chp'nin kabul etmediği isimleri Büyükşehir ve EFELER belediye başkan adayı yapmaları parti içinde itirazlara İSTİFALARA neden oldu. 

Kontenjan vekil ve atama il başkanı birçok ilçede Belediye başkan adayı bulamadığı gibi belediye meclis üyeleri sıralamalarında problemler yaşadılar.

2023 Milletvekili seçimlerinde Aydın kontenjan milletvekili olarak atanıp seçilen Ömer KARAKAŞ'ın Aydın İYİ parti teşkilatları, Belediye başkan adayları ve meclis üyeliklerine yaptığı müdahaleler parti içinde büyük bir tepki ile karşılanıp bir çok parti yöneticisi ve üyelerinin İSTİFA etmesi özellikle Büyükşehir ve EFELER Belediye başkan aday belirlenmesinde yapılan hatalar 31 Mart yerel seçimleri İYİ parti açısından Aydın da büyük bir hayal kırıklığına dönüştü.

2023 Milletvekili seçimlerinde kontenjan vekil olarak seçilen Ömer KARAKAŞ Aydın İYİ parti tabanında karşılık bulamadığı gibi Aydın İYİ parti teşkilatları ve parti üyeleri ile diyalog kurmakta oldukça başarısız oldu. 

Gerek il başkanı gerekse ilçe başkanlarının ataması ve Belediye başkan adaylarının belirlenmesinde Genel başkan ve genel başkan yardımcılarını yanlış bilgilerle yönlendirmiş olduğu seçim sonuçları ile ortaya çıktığı gibi bir çok partilinin İYİ partiden ayrılmasına neden oldu.

2024 yerel seçimler öncesi EFELER Belediye başkan adayı olmak üzere il başkanlığından İSTİFA eden Recep TANER yerine il yönetimi içinden yeni il başkanı seçilmesi yerine atama yolu ile il kongresinde Recep TANER'e rakip olan Ahmet ERTÜRK'ün il başkanı olarak kontenjan vekil tarafından ataması sağlanınca Aydın İYİ parti teşkilatları içinde birçok İSTİFA küslük, kırgınlık yaşandı.

14.Mayıs 2023 Milletvekili seçimleri ile 31 Mart 2024 yerel seçimlerin de Aydın İYİ parti 70 bin OY kaybı yaşadı. 

2019 yerel seçimlerde kazanılan 2 belediye başkanlığı ve 55 belediye meclisi üyesinin seçilmesi ile sonuçlanmış olmasına rağmen 2024 yerel seçimlerinde Büyükşehir adayı % 4.77 OY oranı ile beklenenin çok altında OY alarak 17 ilçede belediye başkanı seçilemediği gibi sadece bir ilçede 9 Belediye meclis üyesi seçildi. 

İYİ partinin olağanüstü genel kurulunda seçilen genel başkan, başkanlık divanı ve Gik üyelerinin yenilenmesi bir ümit oluşturmuş olsa da tüm il ve ilçelerin bir an önce yenilenmesi gerçekleşmedikce 
İYİ partinin yeniden toparlanması bilhassa Aydın da mümkün görünmüyor. 

Takdir her zaman olduğu gibi okuyucularındır...

Sokak ve kaldırım işgalleri son bulacak mı? Makale: Sokak ve kaldırım işgalleri son bulacak mı?