Rektörlük yönetimi denge hesabı yapmaksızın BŞB’nin yollarını yapmadığını dile getirince olay havuz konusunda olduğu gibi siyasal bir nitelik kazandı ve çözümü zorlaştı.

Başlığı okuyan ne var bu ziyareti önemli kılan, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Kent ve ziyaret ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Aydın’da ikamet etmiyorlar mı, diyebilir.

Haklıdır, ancak bu ziyareti önemli hale getiren 17 Mart 2023’te göreve başlayan Rektör Bülent Kent’in bu ziyarete haberde de yer aldığı şekilde 440 gün gecikmeli gitmiş olmasıdır.

Olayı İhlas Haber Ajansı (İHA) şöyle haberleştirdi:

“Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü olarak 17 Mart 2023 günü göreve başlayan Prof.Dr. Bülent Kent göreve başladıktan tam 440 gün sonra Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.(...)

Görev süresinin neredeyse yarısına gelen ADÜ Rektörü Bülent Kent’in ziyareti ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken Üniversite Hastanesi’nin yolunu bile yaptıramayan Rektör’ün Büyükşehir Belediyesi’nden talepleri merak konusu oldu.”

Haberde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan paylaşımda da:

“Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof.Dr. Bülent Kent Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette ADÜ Rektörü Kent, Çerçioğlu’nu Aydın’daki başarılı çalışmalarından dolayı kutladı. Aydın’ı gençler için de daha yaşabilir bir kent haline getirmek için çalışmaya devam ettiklerini belirten Çerçioğlu, ADÜ Rektörü Kent’e nazik ziyaretleri için teşekkür etti,” dendi.

Bu haberde öne çıkan ilk husus: Rektör’ün BŞB’ ye ziyaretinin hayli gecikmeli yapılmış olması. Üniversite çalışanlarına rektörlüğün randevu vermede cimri davrandığı biliniyordu. Muhalefet partili belediye başkanlarına da randevu vermede nazlanıldığı bu vesile ile ortaya çıktı.

Haberde ikinci öne çıkan konu: Ziyaretle bağlantısız gibi görünen yol yapımının BŞB ile Rektörlük arasında yaşanan bir geçmişinin bulunmasıdır.

Haberi okuyunca doğal olarak herkesin aklına Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Rektör Prof. Dr. Bülent Kent’i göreve başladığında ziyaret etmedi de bu gecikme ondan mı kaynaklı, sorusu geliyor.

Konu ile ilgili Büyükşehir tarafından iki kez randevu girişiminde bulunulduğu her ikisinde de Rektör Bülent Kent’in Ankara’da bulunduğu gerekçesiyle randevu verilmediği, sonrasında da ADÜ tarafından BŞB’ sine dönüşün yapılmadığı biliniyor.

Bu durumda birinci ihtimal eğer randevu özel kalem aracılığı ile istenmişse Rektör bilgilendirilmemiş olabilir mi, mümkündür ancak her iki isteğin bir vurdumduymazlığa kurban edildiği zayıf bir olasılıktır.

O zaman da ikinci ihtimal olan şu soru akla geliyor: Rektör Bülent Kent Üniversite’yi siyaset kurumu gibi görmesinden kaynaklı BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’na randevu vermekten çekinmiş olabilir mi?

O zaman da akla siyasette iktidar-muhalefet denkleminde ne değişti de Rektör Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni ziyarette, gecikmeli de olsa, karar değiştirdi, sorusu gelmez mi?

Bunun cevabı 31 Mart seçimlerinden sonra siyasette değişen paradigma olmalı. O tarihe kadar siyasette geçerli olan sertlik liderler arasında başlayan diyalogla yerini yumuşamaya bırakmış olmasıdır.

Rektör Bülent Kent de genel siyasetteki bu değişikliğin cesaretiyle ılımlı havayı ADÜ adına Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ziyaretle başlatmak istemiş olabilir.

440 gün gecikmenin en mantıklı açıklaması bu gibime geliyor. Ancak bu ziyaretin ileriye dönük etkileri ne olur, bilinmez. Yalnız kurumlar açısından bakıldığında bu başlangıç yeni bir sayfanın açılmasına neden olabilir.

Hâlbuki bir rektör her şeyden önce milletten toplanan vergilerle finanse edilen bir kurumun tepe yöneticisidir. Yönettiği kurumsa ne bir siyasi iktidara ne de bir partiye aittir. Kurulduğu topaklarda hayat süren herkesin ortak paydası olan üniversite’sidir.

Rektörlere düşen görev Üniversite’ye bu gözle bakmak ve yönetmektir. Görevinde de eğer varsa, sempatizanı olduğu ideoloji, dernek, vakıf, siyasi parti farkı gözetmeksizin kurum yararını önde tutmak, zarardan da korumaktır.

Kaldı ki, günümüz atmosferinde birbirlerine hasım gibi görünen siyasi partiler, kişiler birbirleriyle dost ve müttefik olabilirler. O takdirde onların izinden giden amir, memur açıkta kalabilir.

Sonuçta siyaset toplumu etkileme sanatıdır. Tiyatroda sanatçının mükâfatı nasıl ki alkışsa, siyasetçinin de nihai hedefi oydur. Bu denklemde milletle siyasetçi dengesini kuracak ve gözetecek olansa yöneticidir, bürokrattır.

O dengeyi kurmada karşısına çıkacak engelleri diplomasi beceriyle aşabilenlere, yani Sezar’ın hakkını Sezar’a, İsa’nın hakkını İsa’ya verebilenlere devlet adamı deniyor.

Devlet adamının tam istinat noktasında durması gereken tahterevallide eğer devlet tarafına denge ağdırırsa olan millete olur, millet tarafı ağır basarsa doğacak zararı devlet öder.

En basit örnek bir türlü yapılamayan Üniversite yolu...

Rektör Bülent Kent ferasetiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile kapıları açık tutabilseydi arada oluşacak güvenle Büyükşehre devredilmeden de kurumlararası bir protokolle sorun çözülebilirdi.

Aydın’da benzer bir olay 2011 yıllarında Yarı Olimpik Yüzme Havuzu konusunda zamanın Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü arasında yaşanmıştı.

 Gençlik Hizmetleri İl Müdürü yapılacağı yeri diyalogla çözeceğine aynı böyle Belediye Başkanını kamuoyuna şikâyet edince havuz Merkez yerine Nazilli’ye yapılmıştı.

Onun içindir ki, Efeler’in yüzme meraklısı çocukları yıkılan Adnan Menderes Stadı Bahçesi’ne kurulan portatif çadırda yüzme öğrenmek zorunda kalıyorlarsa bu ayıpta zamanın beceriksiz yöneticilerinin payı büyüktür.

Rektörlük yönetimi denge hesabı yapmaksızın BŞB’nin yollarını yapmadığını dile getirince olay havuz konusunda olduğu gibi siyasal bir nitelik kazandı ve çözümü zorlaştı.

Sonuçta üniversiteler benzeri devasa kurumları yönetecek insanlarda bulunması gereken devlet adamlığı vasfının ne kadar önemli olduğu bu olayla bir kez daha görülmüş oldu.

Çünkü ADÜ özelliğinde bir kurum yöneticisinde bu eksikliğin yol açacağı zarara katlanmak zorunda kalacaklar sadece Üniversite çalışanları, hastalar ve yakınları değildir bütünüyle Aydın insanıdır.

Bu memleketin şanssızlığı da budur.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Kent’in bir yılı Makale: Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Kent’in bir yılı