Özel anahtarlar, sahte girişler, labirentler, delinmez duvarlar... Burası Antalya Muratpaşa’da 1963’te inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Antalya Şubesi. Binanın restorasyonu sırasında kasa dairesinde ortaya çıkan detaylar, dünyaca ünlü La Casa de Papel dizisinde ‘soygunun beyni’ Profesör karakterine bile parmak ısırtacak türden.

Yapı alanı 2 bin metrekare olan 3 katlı binanın bodrum katında oluşturulan kasa dairesi, mimari içinde mimari olacak şekilde tasarlanmış. Güçlendirilmiş duvarlar arasında dar boşluklar bırakılarak olası bir soygun girişimine karşı önlemler alınmış. Ayrıca kasa dairesinin ana girişinden çok farklı bir noktaya sahte bir kasa girişi oluşturulmuş. CHUBB marka kasa giriş kapısı da özel olarak İngiltere’den getirtilmiş. Banka binasının çok özel olduğunu kaydeden Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram, Hürriyet’e şu bilgileri aktardı:

Yapının en önemli kısmı bodrum katı. Çünkü burada çok özel bir mimari tasarım yapılmış. Yapıyı nitelikli kılan ve geleceğe taşıyan da bu anlayış. Bankanın soyulma ihtimaline karşı birçok önlem alınmış.

MİMARİ İÇİNDE MİMARİ