Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler için çeşitli diyet programları bulunur. Bu diyetlerin bazıları çok etkili olsa da bazıları da tam bir hayâl kırıklığı olabilir. Akdeniz diyeti en yaygın olan diyet yöntemlerinden biridir. Beslenme ve diyet uzmanlarının çoğu Akdeniz diyetinin hem sağlıklı hem de çok etkili olduğunu söylüyor. Akdeniz diyeti nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyorsanız bu yazımıza mutlaka bir göz atın.

Akdeniz diyeti, Akdeniz'e yakın yerlerde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından ilham alan bitki temelli bir diyettir.

Öncelikle meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar içerir. Uzmanlara göre kilo vermenin en sağlıklı ve etkili yollarından biri Akdeniz diyetidir. Peki, Akdeniz diyeti nası yapılır? Akdeniz diyetinde hangi besinler tüketilir?

AKDENİZ DİYETİNDE OLMASI GEREKEN BESİNLER

Akdeniz diyeti yaparak kilo vermeye karar verdiyseniz diyet listenizde bu besinleri çok sık göreceksiniz demektir. Son derece sağlıklı ve bol lif barındıran bu besinler sindirim sisteminin de rahatlamasını sağlıyor.

AKDENİZ DİYET ZAYIFLATIR MI?

Akdeniz diyetinin bitki bazlı gıdalar, tam tahıl, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar içerdiği göz önüne alındığında, bu tür bir diyeti seçmek kilo verme hedefleriniz için etkili olabilir.

Lif bakımından zengin tam tahıllar, meyveler, yeşil yapraklı sebzeler sizi daha uzun süre tok tutarken sağlıksız yiyecekleri tüketmekten de uzak tutar. Ayrıca, bu diyet rejimine ait besinler, günlük besin ve mineral ihtiyacınızı da artırarak sizi gün boyu enerjik tutabilir.

Akdeniz diyetinin gerçekten faydalı olan yanı, kilo alımına ve obeziteye katkıda bulunan şeylerden ikisi olan şeker ve işlenmiş gıda alımınızı sınırlamasıdır. Temel olarak, bir Akdeniz diyet rejimi, isteklerinize boyun eğmek yerine sağlıklı beslenme alışkanlıklarını izlemenize yardımcı olur.

AKDENİZ DİYETİNİN VÜCUDA FAYDALARI

Akdeniz diyetinin iyi yanı, kişinin vücuttaki yüksek LDL kolesterolüne katkıda bulunan unsurlardan ikisi olan doymuş yağ ve trans yağ alımını sınırlamasıdır.

Yüksek kolesterol, inme ve kalp krizi dahil olmak üzere kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Ancak Akdeniz diyetini uyguladığınızda bu hastalık riskleri azalır.

Ek olarak, bir Akdeniz diyeti, yine yüksek tansiyonu olanlar için faydalı olan düşük sodyumlu gıdaları içerir. Ayrıca diyet programı, şeker dahil olmak üzere rafine karbonhidratların tüketimini kısıtlar.

AKDENİZ DİYETİNİ KİMLER YAPABİLİR?

 Akdeniz diyetini uygulamak diğer diyet programlarına göre daha kolaydır. Özellikle diyet yapmakta zorlananlar Akdeniz diyetini çok rahat uygulayabilir. Uzmanlara göre, bu tür bir diyet sadece besleyici değil, aynı zamanda çok esnektir.

Kısacası Akdeniz diyetinde ne yiyeceğinize siz karar verirsiniz. Akdeniz diyetini uygularken tabağınızı dengede tutmanız ve kararlı davranmanız gerekir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer kronik bir rahatsızlığınız ve düzenli kullandığınız ilaç varsa Akdeniz diyetini uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışın.