Saç dökülmesi en sık yaşanan saç problemlerinin başında geliyor. Saç kökleri güçsüzleştikçe saç dökülmesi sorunu artıyor. Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilmek için mutlaka günlük alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Güçlü ve dökülmeyen saçlara giden yok dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Saçlarınızın sağlığını korumak ve saç dökülmesini durdurmak için beslenme listenize bu besinleri ekleyin.

Saç dökülmesi en sık yaşanan saç sorunlarının başında geliyor. Saç dökülmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Yanlış beslenme, stres, doğru olmayan saç bakım uygulamaları, boya ve açıcı gibi aşırı kimyasal işlemlare maruz kalmak ya da genetik faktörler saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Saç dökülmesi sorunu ihmal edildiğinde kellik sorunuyla karşı karşıya kalınıyor. Genellikle günde 80-100 tel arası saç teli dökülmesi normal kabul ediliyor. Ancak saç dökülmeniz aşırı olmaya başladıysa mutlaka bir uzmana danışmanız öneriliyor.

Beslenme listenizde yapacağınız değişiklikler sayesinde de saç dökülmesini durdurabilmeniz mümkün. Vitamin ve mineral kaynağı bazı besinler saçları kökten uca güçlendirerek dökülmeleri durduruyor, kellik sorununu adeta tarihe gömüyor.

ISPANAK

Ispanak vücut için çok sağlıklı ve vitamin kaynağı besinler arasında yer alıyor. vücuttaki demir eksikliği, kandaki oksijen miktarını düşürerek saç köklerindeki hücrelerin yeterince oksijen almasını engeller.

Demir bakımından zengin olan ıspanak saç dökülmesini engellemek için bire bir. Eğer saç dökülmeniz çok fazlaysa ıspanak tüketmeye başlayarak saç köklerinizin güçlenmesine destek olabilirsiniz.

HAVUÇ

Havuç güçlü bir A vitamini kaynağıdır. Havuç genellikle göz sağlığını korumasıyla bilinir. Ancak havuç saçları güçlendirme konusunda da oldukça başarılı.

Havuç, saçlar için gerekli sebum adı verilen maddenin üretilmesinde çok aktif bir rol oynar. Bu özelliği ile saç köklerini güçlendirir, saçların nefes almasına yardımcı olur ve dökülme gibi sorunları bitirir.

CEVİZ

Ceviz içerisinde bol miktarda sağlıklı yağ barındırır. Diyet listelerinin vazgeçilmezidir ve muhteşem bir ara öğündür.

Ceviz tok tutucu özelliği ile kilo vermeyi destekler. Ceviz bu özelliklerinin yanı sıra saç sağlığını da destekler.

Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir. Tüm bu vitamin ve bileşenler ise saç köklerini uyararak, daha gür şekilde çıkmasına olanak tanır.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı saç sağlığını korumak için kullanılan en etkili yağlar arasında yer alır. Zeytinyağına besinlerinizde yer vererek saçlarınızın güçlenmesine ve canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Zeytinyağı saçlara nem depolar. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç tellerini onarır ve kırılmalarını engeller. Zeytinyağı E vitamini açısından çok zengin bir yağdır. E vitamini saçları kökten uca koruyarak daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur.

YUMURTA

Vücuttaki biyotin eksikliği saç dökülmesine sebep oluyor. Saçlar cansız bir hale geliyor ve kırılıyor. Yumurta vücuttaki biyotin eksikliğini gideriyor.

İçerisinde yüksek miktarda biyotin barındıran yumurta, B vitamini açısından da çok zengin olduğu için saçları kökten uca besliyor. Sabahları 1 adet haşlanmış yumurta yiyerek saç köklerini güçlendirebilirsiniz.

SOYA SOSU

Soyanın içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. Saçlarınızın güçlü olmasını istiyorsanız ve dökülmeleri durdurmak istiyorsanız soya sosundan faydalanabilirsiniz.

Soya sosunu haftada 1 kez tükettiğinizde saç köklerinizin güçlenmesine destek olabilirsiniz. Soyanın içerisindeki E vitamini saçları güçlendirirken dökülmeleri engeller. Ayrıca dökülen saçların sağlıklı çıkmasına yardımcı olur.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

ÖNEMLİ! Saç dökülmeniz gün geçtikçe artıyorsa ve genetik olarak ailenizde kellik varsa mutlaka bir uzmana danışın.