İsrail'in önde gelen finans gazetelerinden Globes, Türk Ticaret Bakanlığı'nın yerel inşaat sektöründeki fabrikalara gönderdiği mektuplarla İsrail'e ihracata yeniden başlamaları için geçici izin verildiğini öne sürdü.

Bireysel kredilerde yüzde 65 artış Bireysel kredilerde yüzde 65 artış

"Türkiye Ticaret Bakanlığı, tam bir ay önce getirilen 54 ürün ihracat yasağına kadar İsrail'le çalışan yerel inşaat sektöründeki fabrikalara mektup göndererek bugün (Perşembe) İsrail'e tedarikin yeniden başlatılması için geçici onay verildiğini bildirdi. " iddiasını öne süren gazete şunları kaydetti:

"Bu, genel inşaat ürünlerinin İsrail'e ihracatına yönelik bir onay değil, geçici ve yalnızca İsrail ile çalışmış olan fabrikalar için verilen bir onaydır. Bu, Türkiye-İsrail Ticaret Odası'nın üst düzey yetkilileri ile Türkiye Ticaret Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileri arasında dün Ankara'da gerçekleşen bir toplantıdan kaynaklandığı anlaşılan bir gelişme.

"ERDOĞAN'IN SİYASİ İHTİYAÇLARI"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi siyasi ihtiyaçları uğruna, eylemlerinin "İsrail'e diz çöktürdüğünü" göstermek istedi, o zaman durumun artık böyle olmadığı açıkça görülüyor.

Gazete, Türk iş insanlarının İsrail'e yönelik kapsamlı ihracat kısıtlamasından "memnuniyetsizlik" duydukları da iddia etti.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İsrail Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları kesinlikle hayal ürünü olup, gerçekle hiç bir ilgisi yoktur.

İsrail ile ticaret konusunda hükümet olarak almış olduğumuz kararın arkasındayız. Bu karar geçerliliğini korumaktadır" derken "İsrail’in Gazzeye yönelik saldırılarının durdurulması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve Gazze’deki Filistinli kardeşlerimize yönelik insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması konusundaki şartlarımız sağlanıncaya kadar, İsrail ile ticaretin durdurulması kararımız yürürlüktedir" diye ekledi.