Mayıs ayı başında Türk Lirası mevduatlarında uygulanan stopajda düzenlemeye gidilerek, söz konusu düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayınlanan düzenlemeye göre 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5’ten yüzde 7.5’e yükseldiği dikkatleri çekerken, bir yıla kadar olan vadeli hesaplarda ise yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarılmış olması gözlemlendi.

Bu değişiklik sonrası, TL mevduat faizleri, bir aydır dengelenme sürecine girdi. TL mevduata uygulanan stopajın artırılmasının ardından ise TL mevduat yatırımcılarının net faiz gelirleri düşeşe geçti. Düzenleme öncesi, 45 bin TL’lik mevduatın 32 gün vadede net faiz getirisi 1830 TL iken, düzenleme sonrasında 1490 TL’ye kadar düştü.

Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Uzman Yardımcısı Emre Özdemir, Hürriyet.com konuşarak, şu bilgileri aktardığı dikkatleri çekti;

Özdemir, 100 bin TL’si olan bir yatırımcı %54 faiz oranı üzerinden 100 günlük bir vade dahilinde, “14 bin 794 TL” brüt getiri elde ederken stopaj masrafının 739 TL, net kazancın 14 bin 55 TL olduğunu vurgulayarak, düzenleme sonrası, stopaj masrafı 1109 TL’ ye çıktığını ve bu nedenden dolayı dolayısıyla net kazancın 13 bin 685 TL’ ye düştüğüne dikkat çekti. Düzenleme sonrası, Özdemir düzenleme sonrasında ortaya çıkan, farkın, risksiz sabit getiri olduğunu ve mevduat yatırımını tercih eden yatırımcı için kayda değer bir sorun teşkil etmeyeceğini açıkladı.

Mekke'deki aşırı sıcaklar nedeniyle 550'den fazla hacı adayı hayatını kaybetti Mekke'deki aşırı sıcaklar nedeniyle 550'den fazla hacı adayı hayatını kaybetti

Perform Portföy Fon Yöneticisi Altan Aydın, yatırımcıların vade avantajını tercih etmeye devam ettiğini dile getirerek, “Mevduat faizlerinde oluşan gerilemeyi, ilk etapta normal karşılıyoruz. Asıl önemli olan bundan sonraki süreç, bu durumun sonucunu mevduat vadesinin uzaması ile  görmeyi bekliyoruz” dedi.

Faizlerdeki yükselişin durduğuna, bu durumun da diğer yatırım araçlarına talebin devam ettiğine dikkat çeken Aydın, “Sıralama yapmak gerekirse eğer hisse senetleri, altın, borçlanma araçları ve döviz seklinde talebin dağılacağı düşünüyorum.” Dedi.