Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ilaçlara yüzde 30 civarında zam yapıldığını söyledi. Ancak bu durum önümüzdeki ay yine güncellenecek.


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner'in verdiği bilgiye göre, dün itibarıyla 100'ün üzerinde ilaca zam yapıldı. Zam ise yüzde 30-35 aralığında. Ancak durum bununla da kalmayacak. Bir zam da gelecek ay ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan euro/TL kurunun güncellenmesi nedeniyle gelecek. Şu an itibariyle ilaç fiyatlarına yüzde 30 ila yüzde 35 aralığında zam geldi.

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, “18 Ocak itibarıyla bazı ilaçlara yüzde 30-35 civarında zam geldi” ifadelerini kullandı. Ercanlı, fiyatı artan ilaçların bazı antibiyotikler, insülin ilaçları ve kan sulandırıcılar olduğu bilgisini verdi.Ercanlı, “Hâlâ bazı ilaçlar bulunamıyor. Firmalar döviz kurunun artmasından dolayı ithalatlarını kısıyor. Çünkü ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan euro/TL kurunun düşük olmasından dolayı Türkiye’de sattıkları fiyat düşük kalıyor. Zam yapılabildiği ölçüde de ilaçların piyasaya verilmesi de mümkün oluyor” ifadelerini kullandı.

Euro/TL kurundaki oynamalar ilaçların fiyatlarını tekrar etkileyebilir. Şu anki durumda ilaçların fiyatlandırmasında kullanılan euro/TL kuru 4.5786 olarak kabul ediliyor. Ancak reel euro/TL kuru şu an 15.4 seviyelerinde.

Ercanlı’nın aktardığına göre, ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan kur, şubat ayının üçüncü haftasında güncellenecek. Haliyle bu durum da tüm ilaçların zamlanmasına yol açacak. Önümüzdeki ay ilaçların fiyatlarında yeni bir güncelleme olabilir.

Pet şişelerdeki sular sağlığı tehdit ediyor: Bu sudan uzak durun Pet şişelerdeki sular sağlığı tehdit ediyor: Bu sudan uzak durun