• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075

  Germencik’te Jeotermal elektrik santrallerinin ruhsatları var mı? Ruhsatları kim verdi? Ruhsatsız santraller hakkında ne yapıldı?

  11.03.2019 08:45
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Germencik’te faaliyette olan birçok jeotermal elektrik santrali var. Bu santrallerle ilgili olarak,  4 Mart 2019 günü Aydınpost’ta yer alan bir haber herkeste büyük şaşkınlık yarattı. Haberde “Aydınpost’a ulaşan bilgilere göre, Germencik’te faaliyet gösteren bazı jeotermal elektrik santrallerinin ruhsatlarının olmadığı iddia ediliyor.” denilerek, kamu vicdanı adına bu skandal iddiayla ilgili olarak yetkililere sorular yöneltilmişti.

  Sorular neydi?       

  Germencik’te faaliyette olan jeotermal elektrik santrallerinin;

  1)“Yapı kullanma izin belgesi” var mı?

  2)“İşyeri açma ve çalışma ruhsatı” var mı?

  Bu sorular Germencik Belediyesi’ne, Aydın Büyükşehir Belediyesine ve Aydın Valiliğine sorulmuştu.

  jeotermal.jpg

   

   

  Sorulan sorulara tek yanıt 6 Mart 2019 tarihinde Aydın Büyükşehir Belediyesinden geldi. Aydın BŞB, ruhsatlandırma yetkisinin ilçe belediyesinde olduğunu açıkladı.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer aldı:

  “Gazetenizin internet sayfasında 04.03.2019 tarihinde yayınlanan ‘Germencik’ te faaliyet gösteren bazı Jeotermal Elektrik Santrallerinin ruhsatları yok mu?’ başlıklı habere istinaden;

  Jeotermal Elektrik Santral Tesisleri, 14.07.2005 tarih ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren, İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-2 Gayrı Sıhhi Müesseseler Listesi başlığı B bendinin 1.5 fıkrası gereği 2.Sınıf Gayri Sıhhi Müessese kapsamına girmektedir.

  5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. Maddesinde bulunan İlçe Belediyelerin Görev ve Sorumlulukları başlıklı kısmının c bendinde ‘Sıhhî işyerlerini, 2 nci ve 3 üncü sınıf gayrisıhhî müesseseleri, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerini ruhsatlandırmak ve denetlemek’ hükmüne istinaden Jeotermal Elektrik Santrallerini ruhsatlandırmak ve denetlemek yetkisi İlçe Belediyesinin görev ve sorumluluğundadır. Bu kapsamda Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Jeotermal Elektrik Santrallerine ilişkin herhangi bir İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı düzenlenmemiş olmakla birlikte, yönetmelik ve kanun hükmü gereği ruhsatlandırma ve denetleme yetkisi de bulunmamaktadır.”

  Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen yanıt hukuki olarak doğrudur.

  Jeotermal Elektrik Santral Tesisleri, İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-2 Gayrı Sıhhi Müesseseler Listesi başlığı B bendinin 1.5 fıkrası gereği 2.Sınıf Gayri Sıhhi Müessese kapsamına girmektedir. Jeotermal Elektrik Santrallerini ruhsatlandırmak ve denetlemek yetkisi Germencik Belediyesinin görev ve sorumluluğundadır.

   

  Sorulan sorulara yanıt vermeyenler hangi kurumlar?

  Bu soruların aslında birinci muhatabı, Germencik Belediye Başkanı, aynı zamanda 31.Mart.2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerden Efeler Belediyesi Başkan adayı Ümmet Akın. Bu sorularla ilgili Ümmet Akın’dan hiçbir yanıt gelmedi. Fakat Ümmet Akın 18 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklamada “Jeotermallere ruhsat verme yetkisi bende yok. O yetki Büyükşehir Belediye Başkanlarında, ruhsatları onlar verdi…” şeklinde beyanda bulundu.

  Merak eden okurlarımız, aşağıdaki videoyu izleyebilir.

  Ümmet Akın ne diyor?

  Ümmet Akın, açıkça jeotermal elektrik santrallerine ruhsat verme yetkisinin bulunmadığını, hiçbir şekilde ruhsat vermediklerini belirtiyor. Oysa yukarıda açıklandığı üzere bu yetki açıkça Germencik Belediyesinde.

  Aşağıdaki iki adet “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı”’nın Germencik Belediyesi tarafından düzenlenip düzenlenmediğini Ümmet Akın’a soruyorum. Eğer bir açıklama yaparsa sizinle paylaşacağım.

  jeotermal1.jpg

   

  Aydınpost’un sorduğu sorulara yanıt vermeyen ikinci muhatap Aydın Valiliğidir.

  Aydın Valiliği, söz konusu jeotermal elektrik santrallerinin yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatının bulunup bulunmadığını inceledi mi? İddia edildiği gibi yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmuyorsa, bu hususta bugüne kadar Aydın Valiliği ne yaptı?

  Hemen akla şu soru geliyor. Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılırsa bunun yaptırımı nedir?

  Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyerlerine İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu Yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler (Germencik Belediyesi ve Aydın Valiliği) tarafından derhal kapatılır.

  Kaldı ki jeotermal elektrik santrallerinin tüm denetim yetkisi doğrudan doğruya Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne aittir. İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı olmadan bir jeotermal elektrik santralinin çalışmasına Aydın Valiliği sessiz kalabilir mi?

  Bir mahalle arasındaki kıraathanenin açılmasında ve faaliyetinde, kamunun bütün gücünü kullanarak, kılı kırk yararak titizlik gösteren Valilik ve Belediyelerin, böylesi çevreye olumsuz etkileri olabilecek, 2.sınıf gayrısıhhi müessese konumundaki JES’leri “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” olmadan faaliyetlerine izin verdiği düşüncesi bile insanın tüylerini diken diken ediyor!

  Sorulara yanıt geldiği takdirde buradan sizlerle paylaşacağım.

   

  jeotermal2.jpg

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 3844 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim