Değerli okuyucularım, hepinize iyi haftalar diliyorum. İki hafta boyunca Cavit Çağlar Ağabeyimin kitabından hareketle Türk siyasetinden ibret alınacak konuları yazdım. Hani maçlarda devre arasında oyuncular dinlenirler ya, ben de adeta yerel seçimlerin yorgunluğunu üstümden attım, biraz dinlendim. Şimdi Aydın ve Türkiye’de neler olup bitiyor, halk ve iş adamları ne diyor, nabzı tutmak istiyorum. Çıkan sonuca gelin hep beraber bakalım.

SN. ÖZLEM ÇERÇİOĞLU VE CHP AYDIN’DA BAŞARILI OLMUŞTUR

Yerel seçimlerin başında CHP’de çok büyük çalkantı vardı. Bir tarafta Özgür Özel ve İmamoğlu, diğer tarafta Kemal Kılıçdaroğlu bir çekişme içerisindeydi. Bu çekişmede Sn. Özlem Çerçioğlu, Sn. Kemal Kılıçdaroğlu tarafındaydı. Bu bağlamda, Özel ve İmamoğlu’nu destekleyen CHP’li Sn. Süleyman Bülbül ile Sn. Bülent Tezcan Özlem Çerçioğlu’nun adaylığına şiddetle karşıydılar. Haklılardı da. CHP Aydın İl Kongresi’nin yapıldığı salonda Sn. Bülbül ile Sn. Tezcan’a hakaretler edilirken Sn. Özlem Çerçioğlu kılını kıpırdatmayıp yapılanlara göz yumdu. Bu, hazmedilecek bir şey değildi. Süleyman Bülbül ile Bülent Tezcan, Özlem Çerçioğlu’nun adaylığına şiddetle karşı çıktılar. AMA ORTADA DAĞ GİBİ BİR GERÇEK VARDI: Aydın’da CHP %25 oy alırken Özlem Çerçioğlu %52 alıyordu. Bu %28’lik fark Sn. Özgür Özel ve ekibinin kafasını karıştırdı. Ayrıca, kim ne derse desin, mahkemelerde bekleyen davaların, hükme bağlanmadığı sürece HALK NEZDİNDE HİÇBİR KIYMETİ HARBİYESİ YOKTU. Çünkü, Özlem Çerçioğlu Aydınlılara dokunuyordu. Aydınlı %52’yle kendisini en son seçimlerde Belediye Başkanı seçmişti. Etrafındaki insanların, kendisinin bir sürü yanlışına rağmen Özlem Çerçioğlu’na halkın gösterdiği sevgi, Özgür Özel ve ekibinin, Süleyman Bülbül ve Bülent Tezcan’a rağmen başkan adayı göstermesine sebep oldu.

Özlem Çerçioğlu, AK Parti İl Başkanı ve teşkilatının yanlışlarını da kullanarak, CHP İl Teşkilatı’nın desteğiyle hiçbir hususu şansa bırakmadan seçimi adeta sildi süpürdü. Bu büyük başarısından dolayı Özlem Hanım’ı kutluyorum.

Politika netice işidir. Başarılı olamadıysanız bükemediğiniz eli öpeceksiniz. Sn. Özlem Çerçioğlu hem Genel Merkezi hem de kendisini aday yapmak istemeyen başta Sn. Süleyman Bülbül ile Sn. Bülent Tezcan olmak üzere kendisine muhalifleri yendi.

Tabi bu başarı kendisine çok büyük mesuliyet de yükledi. Bundan sonra, mazeret üretmeden Aydın için çok şey yapması ve kimsenin gözünün yaşına bakmaması gerekiyor. İKTİDAR VE MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİYLE bir araya gelip Aydın için projeler üretmeli ve AYDIN’DA PROJE ÜRETEN, YATIRIM YAPAN İŞ ADAMLARININ ÖNÜNÜ AÇMALI.

 

AK PARTİ İL BAŞKANI GÖKHAN ÖKTEN BAŞARISIZ

 

Değerli okuyucularım, Ak Parti Aydın İl Başkanı ve Teşkilatı Aydın’da seçimin kaybedilmesinin baş sorumluları.

Yerel seçimlerden bir yıl önce Sn. Mustafa Savaş’ın aday olacağı herkesçe biliniyordu. Kendisi her ne kadar “ben istemiyordum” dese de temayül yoklamasına adını yazdırmıştı. Sn. Gökhan Ökten, Mustafa Savaş karşısında temayül yoklamasına katılıp AK Parti Genel Merkezi nezdinde niyetini ortaya koymuştu. Bu adım zaten ta baştan ipin kopmasına sebep oldu. Adaylığını zımnen pekiştirmek üzere AK PARTİ İÇİNDE ÇOK SEVİLEN 17 AK PARTİ İLÇE BAŞKANINI GÖREVDEN ALDI veya İSTİFALARINI İSTEDİ. Böylece, adaylığına giden yolun taşlarını da döşemeye başladı.

Seçime 6 ay gibi kısa bir zaman kala bu operasyon teşkilatta müthiş tepki topladı. Yetmezmiş gibi, KEDİNİN FAREYLE OYNAMASI GİBİ, İL BAŞKANLIĞI TEŞKİLATINI DA YERLE YEKSAN ETTİ. TEŞKİLATI KENDİ ADAMLARI AVUKATLAR VE MÜTEAHHİTLERLE DOLDURDU. Bu durum, Aydın’daki gerçek Ak Partili köylüler ve çiftçiler tarafından çok büyük tepkiyle karşılandı. AK PARTİ adeta halktan kopup BUNLAR YÜZÜNDEN KİBİRLİLER PARTİSİNE DÖNÜŞTÜ.

 

Aydın’da siyaset üretmesi beklenen Sn. Gökhan Ökten, Sn. Özlem Çerçioğlu’na karşı gerekli mücadeleyi veremedi. Etrafındaki bazı aklı evvellerin lafıyla Çerçioğlu’na karşı MACUN POLİTİKASI izledi. Açın gazete sayfalarına bakın. Sn. Gökhan Ökten, Sn. Çerçioğlu’nun aleyhine hiçbir politika üretmedi. Milletvekili seçimlerinde de yüksek performans sergileyemedi.

 

Bu seçimlerde ise adeta Sn. Savaş’ın ayağına çelme taktı. Ama seçimlerde oturduğu koltuğun havasını atmak için ÇAKARLI POLİS ARABASIYLA KİBİRLİ VE DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN EDASIYLA BAZEN SEÇİM ÇALIŞMALARINA KATILDI.

 

İl Başkanı olarak en büyük hatasını ise, Aydın, Nazilli, Söke, Kuşadası ve Didim Belediye Başkanlıkları ile Belediye Meclisi adaylarının tespitinde yaptı. Bu durumun baş sorumlusuydu. Çok merak ediyor ve belediye meclisi üyesi ile belediye başkanı adaylarından toplanan bağışların miktarının açıklamasını istiyorum.

Miadı dolmuş kişileri aday yaptı ancak “bunları ben aday yapmadım” dedi. O zaman Sn. Ökten’e şunu sormak lazım: Sen İl Başkanı olarak sana telkinde bulunanlara neden karşı çıkmadın?

Burada iki konu var: Birincisi, İl Başkanlığını sağlama alma düşüncesi, diğeri ise Sn. Mustafa Savaş’ın başarısız olmasıyla ileride milletvekili adaylığını sağlama alma düşüncesi.

·         Efeler’de MHP oyları sıfırken buranın belediye başkanlığını MHP’ye bırakmak AK PARTİ’YE, Sn. Mustafa Savaş’a yapılacak en büyük kötülüktü.

·         Nazilli’de miadı dolmuş, kibirli bir kişiyi aday yapmak büyük hataydı. Kuşadası ve Didim adaylarının geçmişteki defoları ortadayken bunların adaylığını neden kabul ettin Sn. Gökhan Ökten? Efeler’in MHP’ye bırakılmasına, meclis üyesi adaylarının tespitine niye karşı çıkmadın Beyefendi? Efeler’in Aydın’ın oy deposu olduğunu bilmiyor muydun?

·         Bence bal gibi de biliyordun. Ama işine geldi. Bütün amacın Sn. Savaş’ın başarısız olmasıydı.

 

Sn. Gökhan Ökten, siz kendinizi kurnaz, biz MİLLİYETÇİ MANEVİYATÇI felsefenin yılmaz savunucularını aptal mı sanıyorsun? Bu oyunu niye oynadığınızı biliyoruz. Bunları size söylediğimizde, “İSTİFA EDİN” DEDİĞİMİZDE KIZIYORSUNUZ. Bak Sn. Ökten, Aydın’da AK PARTİ’yi kuran ilk Başkanlar ve Milletvekilleri SN. AHMET RIZA ACAR, Sn. AHMET ERTÜRK, SN. MEHMET ERDEM ve SN. RIZA POSACI’yı bir günden bir güne çağırıp, “Buyrun sizinle seçim çalışması yapalım” dedin mi? Partinin başarılı olmasını istemedin.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE bunu yapmadın. Çok başarılı kampanya yürüttün. Sn. Gökhan Ökten, basın toplantısında size, “Başarısızsınız, İSTİFA EDİN.” DEDİĞİM VİDEOYU SN. AHMET RIZA ACAR İZLEMİŞ. BAK BANA NELER YAZDI. İbret dolu bu satırları mutlaka oku. 

·         Ahmet Bey sizi tebrik ederim. Açıklamanızın çok yerinde olduğu kadar sorunuz da güzel. Bunları size yazıyorum. Makam çok kıymetli bir aygıttır. Hele de iktidarların görevlendirdiklerine tahsis edilmiş koltuklar daha da değerlidir.

* Kişi koltuğa değer katacağına o koltuktan güç alır.

* Koltuk, yerine göre emretmeyi beraberinde getirir.

* Toplum kendisinden çekinir ve her dediğine “doğru” diyebilir.

* Koltuk sahibi kişi, fikir, düşünce ve icraatta usulüne uygun istişare yapmıyorsa yetersiz olduğu için egosunu tatmine yönelir.

* Aynı zamanda, koltuk akçeli işlere alet olabilme imkanı da verir.

* Bu ve benzeri birçok sebepten dolayı koltuğu herkes terk edemez.

* Ancak onurlu kişiler istifayı düşünür, tartar ve istifa ederler.

 

Selam ve dua ile.

 

AHMET RIZA ACAR

Sn. Ahmet Rıza Acar’ın bu ibret dolu yazısı size bir şeyler anlatıyor mu acaba?

Merak ettiğim bir konu var: Yıkılan Adnan Menderes Stadı’nın arsasını ne yapacaksınız? BURAYI PANAYIR YERİ YAPMAK ÜZERE bir çalışmanız oldu mu? Buradaki akçeli konulara bulaşmamanı tavsiye ederim, hele de bir avukat olarak Sn. Başkan. Üstelik, Valilikteki göreviniz gereği de bu işten uzak durmalısınız.

 

ŞU AŞAĞIDA SUNDUĞUM TABLOYA BİR BAK SN. GÖKHAN ÖKTEN

Aydın

Bu tablodan dolayı utanç duyuyor musun? Bu İl Başkanı olarak sizin başarısızlığınız. Hele bir Yenipazar olayı var ki, evlere şenlik. Burada MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE AK PARTİ BİRİNCİ OLMUŞTU, YEREL SEÇİMLERDE İSE BELEDİYE BAŞKANLIĞINI ALAMADI. BU, YAPTIĞINIZ YANLIŞLARDAN EN BARİZİ. AK PARTİ’nin, İncirliova, Karpuzlu ve Buharkent’ten başka bir başarısı yok.

BASIN TOPLANTISINDA pişkin pişkin, “AK PARTİ her yerde seçim kaybetti. Burada suç benim değil.” deyip bir de hayat pahalığından söz ettiniz. O zaman suç Sn. Tayyip Erdoğan’ın ve Erkan Kandemir’in öyle mi? Siz, Aydın’da kazanılacak seçimi kaybettiniz.

 

Bak sana bir şey söyleyeyim.

 

SEÇİM BİTTİ ÖYLE Mİ? Sn. Özlem Çerçioğlu, şimdiden seçim çalışmasına başladı. Kapıma bu hafta AYBA görevlileri geldi. “Özlem Çerçioğlu’nun selamı var. Özlem Hanım’a oy veren her ilçe ve mahallede teşekkür ziyaretlerine çıktık” dediler. “Bir isteğiniz var mı” diyerek hatırımı sordular. Özlem Hanım şimdiden önümüzdeki seçim için halkla temaslar kuruyor.

Peki Sn. Gökhan Ökten siz ne yapıyorsunuz? Hiç.

 

Ben size söyleyeyim. Bu çalışmalarıyla Aydın’da Özlem Çerçioğlu her seçimi kazanır. SİZLER DE İŞ TAKİPÇİSİ OLURSUNUZ. SN. CUMHURBAŞKANIMIZIN DEDİĞİ GİBİ, “AK PARTİ VE SİZ, AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAMAZSANIZ BUZ GİBİ ERİRSİNİZ”

     

PİR SULTAN ABDAL’DAN bu deyişi dikkatli oku. Pir Sultan Abdal, idama götürülürken dar ağacına doğru yürümeye başlar. Hızır Paşa emir verir: “Herkes Pir Sultan'ı taşlasın. Taş atmayanın boynu uçurulacak.” diye. Uğruna mücadele ettiği halk Pir Sultan'ı taşlamaya başlar. 

·         Taşlar Pir Sultan'a kadar gelmekte, ama ona değmeden yere düşmektedir. Pir'in musahibi (can yoldaşı) Ali Baba, taş atmasa bile can korkusundan Pir'e bir gül atar. 

·         Gül Pir'e değer ve onu yaralar. Al kanlar akar Pir'in bedeninden. Can dostunun bu hareketinden incinen Pir'in dudaklarından şu nefes dökülür:

Şu kanlı zalimin ettiği işler, 

Garip bülbül gibi yaralar beni,

Yağmur gibi yağar başıma taşlar, 

İlle de dostun bir fiskesi yaralar beni.

Dar günümde dost düşmanım belli oldu, 

Bir derdim var idi şimdi elli oldu, 

Ecel fermanı boynuma takıldı, 

Gerek asalar gerek vuralar beni.

Pir Sultan Abdal'ım can göğe ağmaz, 

Haktan emir olmazsa rahmet yağmaz, 

Şu ellerin taşı hiç bana değmez, 

İlle dostun bir tek gülü yaralar Beni.

İŞTE BUNUN İÇİN, SN. CUMHURBAŞKANIMIZ ÇOK HIZLI ŞEKİLDE SİYASİ DÖNÜŞÜME BAŞLADI VE SİZLERİN BAŞARISIZLIĞI KENDİSİNİ ÇOK AĞIR YARALADI. AK PARTİ TAYYİP BEY’İN EVLADI GİBİDİR.

 

İyi haftalar dilerim.

Sn. Cavit Çağlar'ın kitabından kesitler -2 Makale: Sn. Cavit Çağlar'ın kitabından kesitler -2