Ülkemizde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri önemli bir görevi yerine getirmektedir. 1970 yılında kurulduğu günden bu güne özellikle kriz dönemlerinde zor duruma düşen esnaf ve sanatkarlara piyasa şartlarının altında kredi sağlayarak can suyu olmaktadır. Ayrıca işini geliştirmek isteyenlere, ticari amaçlı araç almak isteyenlere aynı koşullarda kredi vererek destek olmaktadır. Bu kredi ve Kefalet Kooperatifleri kendi aralarında birlikler oluşturabildiği gibi, hepsinin bağlı olduğu Teskomb vardır.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri rutin olarak Olağan Genel Kurul yaparak gerekli organlarını seçer. Ülke çapında belli bir takvime göre en son Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifler Birliği Genel Kurulu yapılır. En son yapılan Genel Kurul toplantılarından sonra normal şartlarda 2024 yılında Genel Kurullar yenilenecekti. Ancak Teskomb 2023 seçimlerinden önce Genel Kurulların yenilenmesi için karar aldı. Bu doğrultuda ülkenin dört bir yanında bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri 2023 yılının Ocak ve Şubat aylarında Genel Kurullarını toplayıp yeni yönetimlerini seçecekler. Zaten değişik il ve ilçelerde Genel Kurul kararları ardı arkasına alınıyor, yeni başkan adayları da adaylıklarını açıklıyorlar.

Aydın Efeler'de bulunan Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi binden fazla ortağı ile hatırı sayılır büyüklükteki kooperatiflerden birisidir. Bu kooperatifin başkanlığını ise yaklaşık 27 yıldır Ahmet Karabenli sürdürmektedir. Her şeyin ışık hızıyla değiştiği günümüzde bu kadar süre ile yönetimde kalmak çağın gerisinde kalmak gibidir.

Geçtiğimiz yaz aylarında uzun yıllardır süren ve uzun yıllar sürdüğü için artık işletme körlüğüne yakalanmış ve üyeleri ile sağlıklı iletişimi kaybetmiş olan yönetime karşı İbrahim Ertekin başkanlığa adaylığını açıklamıştı. Normal şartlarda seçimli genel kurula bir buçuk yıl varken İbrahim Ertekin'in adaylık açıklaması her ne kadar yadırganmış olsa da artık alınan Genel Kurul kararı ile haklı olduğu görüldü. İbrahim Ertekin'in bu erken adaylık açıklaması onun vizyoner yapıda bir lider olduğunu göstermiş oldu. Ayrıca "Artık değişim zamanı geldi" diyerek yola çıkan İbrahim Ertekin, süreç içerisinde yaptığı çalışmalar ile kooperatif üyelerinin beğenisini topladı. Tüm bunların yanında İbrahim Ertekin, "Kooperatif Esnafındır" diyerek çok sayıda esnaf odasının desteğini arkasına alarak hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.

İbrahim Ertekin'in kendisinin de esnaf olması, bir süredir Bakkallar Odası’nın yönetiminde yer alması onun esnaf sorunları ve çözüm yolları konusunda oldukça tecrübeli olmasına olanak vermiştir. Böylece İbrahim Ertekin'in esnaflar tarafından tercih edilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kendisine neden aday olduğunu sorduğumuzda;

Adaylık kararını esnaf arkadaşlarıyla yaptıkları istişare sonucunda aldığını, mevcut yönetimin uzun yıllardan beri görevde olması nedeniyle esnaftan ve Esnaf sorunlarından koptuğunu, esnafın halinden en iyi esnafın anlayacağı için aday olduğunu ifade etti. Önümüzdeki dönemden itibaren Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı olarak esnaf ve sanatkarlara hizmet edebilmek için adil olacaklarını ve yeniliğe inanan esnaf arkadaşlarıyla birlikte ekip olarak çalışacaklarını belirtti.

İbrahim Ertekin ayrıca, görevi yalnızca kredi vermek olmayan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerin kredi vermek dışında esnaf ve sanatkarın müşterek menfaatleri korumak, ortakların ürettiği mal ve hizmetleri en iyi şartlarla değerlendirmek anlamında da görev ve yükümlülükleri olduğu bilincinin tüm taraflara bildirilmesi yönünde çalışmalara imza atılması gerektiğini söyledi. Böylece klasik yönetim anlayışının dışında esnafa dokunan, onların sorunlarına çözüm arayan, onlarla birlikte yürüyen bir anlayışa sahip olduklarını söyledi.

Elbette bu yeni anlayış esnafa katkı sağlayacaktır. Böylece Aydın esnaf ve sanatkarı kentimize daha faydalı işler yapmak için kendinde güç bulacaktır. Esnafın kendini ifade edebileceği, sorunlarını tartışıp çözüm arayacağı platformlar oluşacak ve çok sesli bir yönetim anlayışı ortaya çıkacaktır.

"İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız, onlarla birlikte yürüyün." (Lao Tzu)