Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 57 maddelik torba kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. TBMM yaz tatiline girmeden yasalaştırılması beklenen teklif uyarınca en düşük emekli maaşı artacak. Teklif ile geçen yıl 1500 lira, bu yıl ise 2 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığı 3 bin liraya çıkartılacak. Bu düzenlemeyle, temmuz ayında enflasyon farkı ile artırıldıktan sonra normal emekli aylığı 3 bin liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları hazinece 3 bin liraya tamamlanacak.

EMEKLİYE TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaş zammı için gözler 6 aylık enflasyon rakamlarına çevrildi. 5 aylık enflasyon oranı yüzde 35,64 olarak gerçekleşirken Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli Temmuz zammı netlik kazanacak. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'den art arda açıklamalar geldi. İşte Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan son açıklamalar...

"KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİMİZE ENFLASYON FARKLARINI VERECEĞİZ"

Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekli zammı açıklaması,

"Kamu çalışanları ve emeklilerimize enflasyon farklarını zaten vereceğiz. 13,7 milyon emeklimizin bu çalışmanın tamamını kapsadığının altını çizmek istiyorum. Hiçbir çalışan ve emeklimizin hayat pahalılığın altında ezilmesine müsaade etmemekteyiz. Detaylarını bilahare açıklayacağımız bu artışların şimdiden çalışanlarımıza ve emeklilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Çalışma Bakanım süratle Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile biraraya gelip çalışmalarını bitirecekler, ardından NATO görüşmelerinden döner dönmez tüm işçi ve emeklilerimizle bunu paylaşma imkanını bulacağız." ifadelerini kullandı.

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI HESAPLAMASI GÜNDEMDE!

Milyonlarca kişi, memur ve emekli zammı için belirleyici olan enflasyon rakamları için yapılacak açıklamayı bekliyor. Merkez Bankası tarafından yayınlanan Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre Haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,77 olarak kayıtlara geçti. 

Türkiye'de SSK ile Bağ-Kur emeklilerinin maaşları her yıl Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere; 6 aylık enflasyon rakamları oranında 2 kez zamlanıyor. Memur ve memur emeklileri ise; yılda 2 kez önceki aldığı toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon farkı ile yeni toplu sözleşme zammı toplamı kadar zam alıyor.

BAKAN BİLGİN'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada,

"Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler, Türkiye Devleti onların yanındadır. Enflasyon oranının üzerinde kamu çalışanlarını koruyan bir düzenleme yapacağız." ifadelerini kullandı.

NUMAN KURTULMUŞTAN EMEKLİ ZAMMI AÇIKLAMASI!

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un emekli zammı hakkında yaptığı açıklama şu şekilde; "Temmuz ayıyla birlikte işçi emeklileri de dahil olmak üzere emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım gücünü daha yukarıya çıkarmak için yüzde 40'lara varan bir dokunuş olacak. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor."

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLACAK?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Türkiye İstatistik Kurumu’nun mayıs ayı enflasyon verilerine göre, haziran ayında enflasyon sabit kalırsa temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarında yüzde 35.64, memur maaşları ve emekli memur aylıklarında yüzde 35 oranında artış olacak.